Ks. Isakowicz-Zaleski: „Nie widzę powodu, by np. emerytowani biskupi mieli swoje pełne przepychu rezydencje”

"Kościół ma być przeźroczysty" - ks. Isakowicz-Zaleski w nowej książce o "karierach przez łóżko", klubach gejowskich i nie tylko

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w wywiadzie dla DoRzeczy.pl ostro skrytykował przepych z jakim obnosi się polski Kościół. Nie widzę powodu, by np. emerytowani biskupi mieli swoje pełne przepychu rezydencje. Oczywiście – godne warunki. Ale dwory, pałace… takie coś niestety odstręcza wielu ludzi od Kościoła” – stwierdził duchowny.

 

Zwrócił też uwagę, na fakt, że w gruncie rzeczy księżom najlepiej żyło się za rządów SLD i uzasadnił to. „Postkomuniści zorientowali się, że łatwiej będzie im zwalczać Kościół nie za pomocą kija, ale marchewki. Ustawa państwo-Kościół weszła przecież w życie już pod sam koniec PRL. Kościół nie wypracował tu mechanizmów ochronnych. Ich brak doprowadził potem do skrajnych patologii” – ocenił duchowny i wskazał na fakty.

Odwołał się więc do głośnej sprawy gdańskiej „Stella Maris i sprawy z Elbląga, gdzie ksiądz pożyczył ogromne sumy pieniędzy i nigdy ich nie oddał”. „To są defraudacje” – ocenił. Przypomniał o zabójstwie dyrektora Caritas, który został zamordowany przez asystenta świeckiego.

 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski mówił też o kontrowersyjnych jego zdaniem inwestycjach. Wymienił budowę ogromnego biurowca Roma Tower na terenie Archidiecezji Warszawskiej, który ma – zdaniem części varsavianistów –zniszczyć panoramę i cały układ Śródmieścia Południowego. Równie krytycznie ocenił plany budowy luksusowego hotelu w miejscowości Rybaki na Mazurach, gdzie wiele osób obawia się o lokalną przyrodę. Według doniesień medialnych oprócz hotelu, mają tam powstać luksusowe bungalowy., itd.?

„Uważam, że takie inwestycje nie powinny powstawać. Co innego przytułki dla ubogich, szkoły”…

Mówiąc o kondycji Kościoła jako instytucji stwierdził, że powinien on na tyle jasno i klarownie, a zarazem subtelnie przedstawiać swoje racje, żeby społeczeństwo samo dobrowolnie Kościół finansowało. „Kościół powinien wzbogacać się na własnej wiarygodności, a nie na jakimś całkowicie świeckim biznesie” – ocenił duchowny.

/jp/

Źródło: DoRzeczy

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o