Mordy rytualne? W przeszłości takie wypowiedzi prowadziły do społecznych niepokojów i rozlewu krwi

Ks. prof. KUL, Tadeusz Guz, o mordach rytualnych. W przeszłości takie wypowiedzi prowadziły do społecznych niepokojów i rozlewu krwi

A to Polska właśnie…

W 2018 roku profesor KUL ks. Tadeusz Guz odniósł się do mordów rytualnych i stwierdził, że „Faktów, jakimi były mordy rytualne, nie da się z historii wymazać. Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – prawomocne wyroki po mordach rytualnych”.

Natychmiast na te słowa zareagowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów, sprawa została skierowana do komisji dyscyplinarnej, a ta ją umorzyła.

PRCiŻ złożyła odwołanie, zebrała się Komisja Dyscyplinarna KUL i orzekła, że Guz „jedynie zasygnalizował naukowe zastrzeżenia co do tego problemu (…) Nie były to oszczerstwa czy kłamstwa, lecz wiedza zdobyta w wyniku analiz naukowych w oparciu o dostępne materiały źródłowe (…) Wypowiedź ks. prof. Guza wpisuje się w dyskurs naukowy nad tym problemem, który co należy podkreślić, ciągle pozostaje nierozstrzygnięty”.

Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest zdumiony i wręcz oburzony takim uzasadnieniem. Dla niego słowa Guza są „skandaliczne„, „absurdalne” i „groźne„.

Niezrozumiała jest decyzja komisji, która „potwierdziła zasadność ohydnych oszczerstw„; która uznała, że Guz „w oparciu o materiał źródłowy, z profesjonalną dbałością, przedstawił własną interpretację faktów historycznych” i choć „prywatne poglądy lubelskiego duchownego mogą być trudne do akceptacji dla środowisk żydowskich„, to „szczegółowa weryfikacja przedmiotowego zagadnienia w ocenie Komisji jest możliwa w proponowanej przez ks. prof. Guza merytorycznej debacie naukowej„.

Jak napisał Stępiński w oświadczeniu na stronie muzeum, „szanując autonomię uczelni, nie mogę milczeć, gdy w świat idzie przekaz rodem z »Protokołów mędrców Syjonu«, nazistowskiej czy stalinowskiej propagandy” i przypomniał, że te słowa Guza wywołały ogromne oburzenie również hierarchów kościelnych.

W przeszłości, wcale nieodległej, podobne wypowiedzi prowadziły wprost do społecznych niepokojów oraz rozlewu krwi” – mówi Stępiński i wzywa władze KUL do zajęcia zdecydowanego stanowiska w tej sprawie.

Co zrobi KUL? Nie trzeba być wróżką, by wiedzieć, że zapewne nic…

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
2 kwietnia 2021 10:39

Nie no spoko, wszystko się zgadza. Oni tam nawet mają wyrok, że ziemia jest płaska i słońce wraz z gwiazdami się wokół niej kręci. A ile czarownic kiedyś było! No są wyroki jakby co.

Stanisław
Stanisław
2 kwietnia 2021 14:25
Reply to  Zbyszek

„A ile czarownic kiedyś było”… miliony, panie miliony…

Marek
Marek
2 kwietnia 2021 20:37
Reply to  Stanisław

No jasne zabili kilka, kilkaset czy kilka tysięcy, więc wszystko jest w porządku bo nie zabili milionów.

Stanisław
Stanisław
3 kwietnia 2021 15:03
Reply to  Marek

Ma Pan rację, rzecz nie w liczbach; takie było wtedy prawo, a niezawiśli sędziowie i trybunały czuwały nad jego stosowaniem. I co na to można było poradzić?

jańcio wodnik
jańcio wodnik
2 kwietnia 2021 10:41

Kochany ten nasz kościół, niedawno nawoływał do pogromów LGBTQ, ale słabo się udało fala pobić kolorowo ubranych ludzi co prawda była, jednak do masowych zbrodni nie doszło, skoro jednak do rozlewu krwi nie doszło to trzeba dodatkowo podnieść ciśnienie i odgrzać stary kotlet (XIII wiek) o żydowskim chlebie (maca) wyrabianym z krwi chrześcijańskich niemowląt i znowu próbować, aż do skutku aż te polaki rzucą się sobie nawzajem do gardeł a wtedy biskup jeden z drugim będzie mógł powiedzieć widzicie co się dzieje jak ludziska odchodzą od boga i przestraszone ludziska znów zapełnią pustoszejące kościoły i oddadzą władzę i całą kasę w ręce kleru jak za dawnych lat— ot co–

Marek
Marek
2 kwietnia 2021 10:45

Należy postawić trochę inne pytanie: Czy KUL powinno nazywać się uniwersytetem, a pracujących tam profesorów i doktorów powinno nazywać się naukowcami? Myślę że nazywanie KUL uniwersytetem przynosi wstyd tym prawdziwym uniwersytetom, jednocześnie obniża rangę pobierania nauk na każdej uczelni która ma w nazwie słowo „uniwersytet”. Ale po dojściu do władzy PiS i ministra Czarnka okazuje się że najważniejszą dyscypliną naukową jest …..teologia. No może jeszcze trochę historia ale tylko ta obejmująca „żołnierzy wyklętych” i „przywództwo L. Kaczyńskiego w NSZZ Solidarność”. Mam nadzieję że wkrótce następna władza zweryfikuje „badania i tytuły naukowe ” nadawane przez KUL. Kiedyś ukończenie KUL to był powód do dumy a dziś, to raczej, jak to mówią młodzi, obciach

Stanisław
Stanisław
2 kwietnia 2021 17:57
Reply to  Marek

„następna władza zweryfikuje „badania i tytuły naukowe”- czerezwyczajka do spraw stopni naukowych? A kto będzie Dzierżyńskim? Może by tak „magister” Kwaśniewski?

Rafapon
Rafapon
2 kwietnia 2021 21:59
Reply to  Stanisław

Podejrzewam, że magister Kwaśniewski może być lepszy od niejednego profesora z KUL-u.

Stanisław
Stanisław
3 kwietnia 2021 15:00
Reply to  Rafapon

No jasne, ma wszelkie kwalifikacje do oceny innych: komunista, fanatyczny zwolennik eurokołchozu, posłuszny wobec starszych i mądrzejszych. Może kierować taką komisją nadzwyczajną. Najlepiej ją nazwać imieniem Łysenki.

Celia
Celia
5 kwietnia 2021 11:11
Reply to  Stanisław

Czytam sobie czasami wypowiedzi Stanisława, żeby przypomnieć sobie, jakie głupki popierają pis. Kwaśniewski komunista? Eurokołchoz? Dostałeś młotkiem w głowę, jak miałeś 5 lat czy jak?

Stanisław
Stanisław
6 kwietnia 2021 10:35
Reply to  Celia

Wdzięczny jestem, że Pani poświęca uwagę moim wpisom. Są to króciutkie uwagi, gdyż w przypadku ich „zniknięcia” kosztuje to mnie mniej pracy.
cyt. „jakie głupki popierają pis.”- to o mnie? Żem głupek? hmm…może to prawda, choć czytać hadko. A skąd Pani wie kogo popieram?- w sensie na kogo zagłosuję- zdolności profetyczne?- no, no, a już ewangelista Marek utyskiwał na lekceważenie proroków we własnym kraju Widać nie miał racji. Co do”dostania młotkiem w wieku 5 lat”, takie doniosłe zdarzenie nie zachowało się w mej pamięci, choć prawdą jest, że dzieciństwo miałem ciekawe.
cyt. „Kwaśniewski komunista?”- no, zaprzeczanie temu jest niegrzeczne, wręcz zatrąca o negacjonizm, a to to już najgorsza z myślozbrodni.
pozdrawiam

Jantar
Jantar
2 kwietnia 2021 12:11

Największe tradycje w nawoływaniu do wojen religijnych ma właśnie kościół katolicki. To przecież kościół stoi za wszystkimi średniowiecznymi wyprawami krzyżowymi, za paleniem ludzi na stosach pod pretekstem odejścia od wiary lub wyznawania innej religii. To kościół także najpierw powołał zakon Templariuszy, by po latach go zniszczyć po to, żeby przejąć cały jego majątek. To kościół stoi za pogromami religijnymi we Francji, Włoszech, Hiszpanii i innych krajach. To przecież kościelna święta Inkwizycja działająca przez ponad 600 lat ma sumieniu miliony ofiar spalonych na stosach. To kościół przecież wspierał nazistów w Niemczech i we Włoszech, a po wojnie na paszportach watykańskich pomagał wyjeżdżać zbrodniarzom do Ameryki Południowej, by tam mogli przygotowywać grunt dla następnych pokoleń, które teraz szykują się do przejęcia władzy na świecie. To kościół w końcu finansuje mordojurystów poprzez najróżniejsze firmy i fundacje krzaki, żeby przywrócić średniowieczny porządek świata.

Jak widać po wypowiedziach profesorów KUL-u, hierarchów i księży, już nawet nie próbują ukrywać swoich intencji. Już wprost nawołują do przemocy i co więcej, sami już zaczynają przemoc w kościołach stosować. Tak, sami ją stosują siłą wyrzucając wiernych z kościołów, czy publicznie na polskich ulicach grożąc ludziom bronią palną. Nie spoczną, póki znów nie dojdzie do wielkiego rozlewu krwi i masowych mordów na niewiernych.

Stanisław
Stanisław
2 kwietnia 2021 13:04

Zakazać badań historycznych!

jac stary
jac stary
3 kwietnia 2021 22:24

Okazuje się, ze miałem i mam rację, w konsekwentnym niedawaniu ani złotówki na para uczelnię. Profesorów od Kpinomira i angelologii – trzeba pozbawić tytułów naukowych. Bo co KUL ma wspólnego z naukowością.