Ks. Wierzbicki: „Czy Kościół rzeczywiście potrzebuje obrońcy w postaci siły politycznej, która cynicznie gra chrześcijaństwem?”

Ks. Wierzbicki: "Gdybym był 18-letnim chłopakiem, czy ja bym dzisiaj poszedł do seminarium – w to wątpię"

– „Czy Kościół, chrześcijaństwo rzeczywiście potrzebuje obrońcy w postaci siły politycznej, a na dodatek siły, która cynicznie gra chrześcijaństwem? Ja się nie martwię tak bardzo o wyniki wyborów. Ja się boję o poziom i przyszłość chrześcijaństwa w Polsce” – powiedział w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To jego odpowiedź na pytanie, czy nie niepokoi go bliskość rządzących z częścią hierarchów polskiego Kościoła. Ks. Wierzbicki dodał, że „prowadzi to do upolitycznienia wewnątrz Kościoła”.

 

Ks. Wierzbicki odniósł się do niedawnego listu Episkopatu Polski, w którym „Hierarchowie Kościoła gratulują pracownikowi IKEI, który cytował Biblię o zabijaniu homoseksualistów”. – Jeśli to ma być powód do gratulacji, to zabrakło tu jakiegoś chrześcijańskiego wyczucia. To jest właśnie pryncypializm, który niszczy Kościół, przed tym przestrzega nas papież, abyśmy nie byli pryncypialni, tylko abyśmy patrzyli głęboko na rzeczywistość ludzką i widzieli przede wszystkim jego rzeczywistość, jego los” – powiedział ksiądz Wierzbicki.

Duchowny skomentował także sprawę Elżbiety Podleśnej, której postawiono zarzut profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, bo porozklejała plakaty, na których postaci Maryi i Jezusa otoczone zostały aureolami w barwach tęczy.

 

Zdaniem ks. Wierzbickiego, „nie było profanacji, ale było uderzenie w świadomość i w uczucia”. Dodał, że rozumie zachowanie Podleśnej. – „Ona to zrobiła w reakcji na Grób Pański, gdzie były treści homofobiczne, obrażające. Ale czy tego typu walka na symbole może daleko zaprowadzić? Obawiam się, że nie, to są działania krótkowzroczne, budzące zbyt dużo emocji” – stwierdził ks. Wierzbicki.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MarianMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Jeden z bardzo nielicznych sprawiedliwych w polskim kościele.

Marian
Marian

Jeden z nielicznych normalnych księży w polskim kościele!!! Szacun!!!