Ksiądz o abp Głódziu: „Publiczne poniżanie – on jest w tym naprawdę niezły”

Pod naciskiem nuncjatury abp Głódź musiał powołać komisję do zbadania sprawy ks. Jankowskiego

We wstrząsającym reportażu wyemitowanym w programie „Czarno na białym” TVN24 pokazano, jak abp Sławoj Leszek Głódź traktuje swoich współpracowników i podległych mu proboszczów. Publiczne poniżanie przez niego księży, psychiczne znęcanie, wulgaryzmy, wymuszanie pieniędzy są na porządku dziennym.

 

Reporterzy TVN24 dotarli do listu ks. Piotra, który wysłał on w 2015 r. do nuncjusza papieskiego w Polsce. Ksiądz przez kilka tygodni pełnił tzw. posługę w rezydencji Głódzia. – „Pomijając cały szereg sytuacji, wymienię znamienną: kilka godzin po śniadaniu, podczas wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do parafii w Kiezmarku – uroczystości podniosłej (w obecności abpa Lwowa) – arcybiskup podszedł do mnie w zakrystii i nie wiadomo dlaczego skomentował poranny „incydent”, ze źle (jego zdaniem) przyrządzonym jajkiem: „nie potrafią jajka ugotować”… – i tu dodał określenie – „cio…y pie…ne! Zorientowałem się po kilku dniach, że posługa kapelana nie ma sensu. Poza tym po raz pierwszy usłyszałem, iż mam złożyć przysięgę, że wszystko co widzę i słyszę wewnątrz rezydencji – nigdy nie wyniosę na zewnątrz” – napisał ks. Piotr.

A oto kolejny fragmenty listu ks. Piotra, cytowane w materiale TVN24: – „Moim zdaniem niedopuszczalnym było również wydarzenie, w którym ks. arcybiskup któregoś dnia przyniósł wagę, „poprosił” o wejście mnie i drugiego kierowcę, po czym powiedział: „Jak przytyjesz kilogram, wypi…lę cię po roku” oraz – „Najbardziej jednak zapamiętałem zdanie, które przytoczyłem księdzu arcybiskupowi podczas późniejszego przesłuchania kanonicznego – „Sub secreto – dupku jeden – jesteś gówno, jesteś jak to opakowanie, beczkę soli musisz jeszcze zjeść…”.

 

Ks. Piotr nie pojawia się w reportażu, ale potwierdził, że wszystko, co opisał w swoim liście jest prawdą.  – „W mojej ocenie to bardzo prawy, rzetelny, uczciwy ksiądz. Tym bardziej mi przykro, że spotkała go taka sytuacja” – powiedział o ks. Piotrze ks. prof. Adam Świeżyński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Inni księża – cytowani przez dziennikarzy TVN24 – też dają podają przykłady gorszących zachowań abpa Głódzia. Opowiadali m.in. o paraliżującym wręcz strachu przed każdą wizytą metropolity gdańskiego w danej parafii. – „Poniżanie, publiczne poniżanie. To wzbudza lęk i on jest w tym naprawdę niezły” – powiedział jeden z księży. A inny dodał: – „Przemoc, niszczenie, destrukcja”.

Równie wstrząsająco brzmią relacje księży, którzy twierdzą, że abp Głódź wymusza na proboszczach pieniądze, np. za przyjazd na bierzmowanie. – „Za przewodniczenie uroczystości trzeba przyjechać do kurii i podziękować” – powiedział jeden z rozmówców TVN24. To „podziękowanie” wynosi kilka tysięcy zł. Ci, którzy – zdaniem Głódzia – przynoszą za mało spotykają się z publicznym upokarzaniem.

Ani abp Głódź, ani nuncjusz apostolski w Polsce nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy TVN24.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
BożkaLeszekAndysmętekJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anda
Anda

No cóż, bydlę i tyle, Dlatego PiS tak go kocha, to jeden z nich. Współczuję wszystkim pokrzywdzonym przez to monstrum.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jaka instytucja, taki personel. I odwrotnie.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Zamiast komentarza – przepiękny tekst piosenki autorstwa Magdy Czapińskiej. Piosenka została napisana do jednego z programów Kabaretu Olgi Lipińskiej. URZĘDNICY PANA B. Dałeś mi, Panie, rozum i wiarę, duszę rogatą, serce za ciasne no i sumienie – jak to sumienie – niedoskonałe, za to własne. Z tobą się zawsze jakoś dogadam, w smutku pocieszysz, w biedzie pomożesz, lecz ten naziemny Twój personel… o, z personelem to już gorzej. Swój święty nos pcha mi pod kołdrę, poucza, w duszy grzebać chce… Chyba dlatego tak nie lubię Twych urzędników, Panie B. Chyba dlatego tak nie lubię Twych urzędników, Panie B. Kiedy pomówić… Czytaj więcej »

smętek
smętek

To jest prymitywni cham. Potomek chłopa pańszczyźnianego z Podlasia, który tym m.in. różni się od tego z Wielkopolski, że Poznaniacy dzielnie stawiali opór zniszczeniu człowieka. Drzymała nie był magnatem a walczył z zaborcą. Ci z Podlasia wyniesieni na wyżyny władzy nie wiedzą co znaczy szacunek dla innego człowieka, kultura bycia. życie zgodnie z przykazaniem miłości bliźniego. W normalnym państwie pozbawiono by takie indywiduum stopnia generała i kapelusza kardynalskiego. My musimy jeszcze długą drogę przebyć.

Andy
Andy

„Obrzydliwość. Próżniacy, klasa niebezpieczna, jak złodzieje i włóczędzy. Księdzem lub mnichem zostaje się po to, żeby
próżnować; a próżnować mogą, bo jest ich dużo. Gdyby ksiądz był – powiedzmy – jeden na tysiąc dusz, miałby tyle roboty, że nie mógłby leżeć do góry brzuchem i opychać się kapłonami. Spośród księży najmniej godnych rząd wybiera najgłupszych i mianuje ich biskupami.” -cytat z Umberto Eco „Cmentarz w Pradze”.
Nic dodać nic ująć.

Leszek
Leszek

Nic tylko gratulować autorytetów wiernym z owczarni kk.

Bożka
Bożka

Że też takie łajna chodzą po ziemi.