Ksiądz podczas mszy krytykował radnego i parafian za głosowanie na KO – wierni wyszli z kościoła

Ksiądz podczas mszy krytykował radnego i parafian za głosowanie na KO – wierni wyszli z kościoła

– „Zmienił on formację na Koalicję Obywatelską wrogą Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi i pokazał to na bilbordach, gdzie kandydował w wyborach. Radny już nie jest katolikiem i nie może być radnym, bo będzie nam mieszał w naszej wierze. Przez to sam się wyłączył z Boga” – mówił w kościele podczas mszy ksiądz Józef Wędzikowski, proboszcz parafii w Stróżewie koło Poznania. Chodzi o Adriana Urbańskiego, który był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na radnego powiatu chodzieskiego.

Ks. Wędzikowski na tym nie poprzestał. Stwierdził, że ci, którzy głosowali na Koalicję Obywatelską też mogą być „wyłączeni z wiary”. Dla wielu słowa proboszcza były nie do zaakceptowania – część wiernych opuściła kościół.

– „Skandalem jest dzielić mieszkańców względem opcji politycznych. Jest mi ogromnie przykro, że mieszkańcy naszej parafii, którzy poparli mnie w wyborach samorządowych, tak jak i ja, zostali uznani przez naszego proboszcza za ludzi, którzy wyparli się swej religii” – napisał na Facebooku Adrian Urbański. Do swojego wpisu dołączył tekst ogłoszeń parafialnych ze skandaliczną wypowiedzią proboszcza.

Kuria Metropolitalna w Gnieźnie upomniała księdza Józefa Wędzikowskiego.  – „Ksiądz proboszcz został poproszony o wyjaśnienia w związku z zaistniałą sytuacją. Został też upomniany i pouczony, że ambona nie jest miejscem agitacji politycznej i że winien wystrzegać się takich zachowań w przyszłości” – poinformował kanclerz rzecznik prasowy Kurii ks. Zbigniew Przybylski.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
ZofiaLaird TaylorJozefLehooEwa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Ksiądz proboszcz się wyraźnie zagalopował. Wydaje mu się chyba, że to mroki średniowiecza i uważa się za pana i władcę swoich parafian. Upomnienie to za mało. Jestem przekonana, że nie jemu jednemu powołanie i posługa pomyliły się z „rządem dusz”. Tylko tak dalej, a KK doczeka się kolejnej Reformacji.

Maciek123454321
Maciek123454321

Jaki kościół, taki „ksiundz”. Podobno jest „dobrym człowiekiem”. Tak samo „dobrym”, jak cała ta ich „dobra zmiana”. Dlatego nie mówię już o „księżach”, tylko o „sukienkowych”. A dewotów delikatnie nazywam „kościółkowymi”, żeby nie obrażać.

Rafał P.
Rafał P.

To może dobrze, że księża mówią tak otwartym tekstem. Nie ma się wtedy złudzeń co do tego, z kim ma się do czynienia. I ludzie zaczną wychodzić nie tylko z kościołów podczas podobnych kazań, ale w ogóle wyjdą z Kościoła.

bart
bart

I jak tu nie nazwać takiego klechą-oszołomem?
Powoli bo powoli, ale epoka kościoła, zwłaszcza katolickiego, dobiega końca. Wyrugowany z wpływów społecznych w Irlandii, Francji, Czechach, o malejących wpływach w reszcie cywilizowanego świata. U nas też, jak widać, robi wszystko, aby się samozaorać.

Paragraf22
Paragraf22

Dobrze jest. Kuria poczuła, że PiSs się kończy.

|Jezus
|Jezus

P.anie Wędzikowski niestety Pana intelektualne horyzonty ograniczone są katolicką ciemnotą ,katolicyzm to najgorsza wersja chreścijaństwa

Lehoo
Lehoo

Nie można zbyt wiele wymagać od absolwenta technikum duchowlanego, inteligenta w pierwszym pokoleniu,

Marek
Marek

Mieszkańcy Strózewa zachowali się bardzo racjonalnie, wychodząc z kościoła. I nie powinni tam chodzić dopóki proboszcz nie przeprosi za swoje słowa. Nic tak nie działa na księży i biskupów jak …pusta taca. Wtedy i kuria zamiast opowiadać brednie zmieni proboszcza na mniej politycznego

Waldemar
Waldemar

Oświadczenie Kurii to, niestety, kolejny przykład bagatelizowania problemu. Tak, ambona stała się miejscem agitacji politycznej, a wiele świątyń podczas ostatniej kampanii wyborczej zmieniło sie w ośrodki propagandowe PiS. Wisienką na tym torcie było spotkanie wyborcze posłanki Wasserman w krakowskim klasztorze cystersów. Pytam: jesli można wydać zalecenia w sprawie pedofilii lub zakazywać ABBY podczas mszy, czemu Episkopat nie wyda stanowczych zaleceń, zakazujących jakichkolwiek wystąpień politycznych na terenie parafii. Wtedy poszczególni księża, którym posługiwanie pomyliło się z propagowaniem, w oczywisty sposób łamaliby zalecenia Kościoła. Koniec, kropka.

Ewa
Ewa

Jest to głos polskiego kościoła który zapisał się do pisu!

Lehoo
Lehoo

„Przez to sam się wyłączył z Boga”

A toć ten zabobonny patafian z kiecce z firanek nawet po polsku nie umie.

Jozef
Jozef

Kasa się liczy dla takiego „księdza”.

Laird Taylor
Laird Taylor

Zostanie skrytykowany przez swoich przełożonych za niewystarczające ukrywanie przesłania za pomocą insynuacji i aluzji.

Zofia
Zofia

Jakiemu Bogu ten ksiądz służy? Wszędzie gdzie się pojawi to samo. Ilu ludzi zniechęcił do kościoła? Dlaczego kuria „uszczęśliwia” parafian takim księdzem. A może parafie są karane za coś takimi „pasterzami”. W kościele jest jeden Bóg i tylko On ma prawo sądzić. Ale Bóg jest Miłością i nikogo nie skreśla, każdego kocha takim jakim jest. Ksiądz Wędzikowski mocno się zagalopował. Lepiej żeby resztę życia spędził w jakimś klasztorze, z dala od ludzi. Niech kuria go powstrzyma i nie pozwoli wlecieć do ognia. Już dość złego! Niech mu Pan Bóg wybaczy i pozwoli naprawić zło. Niech każdy zły ksiądz zostanie oddalony… Czytaj więcej »