Ksiądz Wojciech Lemański o prałacie Jankowskim: Ręce same zaciskają się w pięści

Ksiądz Wojciech Lemański o prałacie Jankowskim: Ręce same zaciskają się w pięści

Prawdziwa burza rozpętała się pod facebookowym wpisem ks. Lemańskiego, który skomentował poruszający tekst z „Dużego Formatu”, o prałacie Henryku Jankowskim. Pisaliśmy o tym w publikacji „Prałat Henryk Jankowski pierwowzór bohaterów filmu „Kler?

Duchownym wstrząsnęły wspomnienia ofiary Jankowskiego – Barbary Borowieckiej, opowiadającej dziennikarce o molestowaniu, którego lata temu miał dopuszczać się wobec niej oraz innych dzieci ks. Henryk Jankowski.

„Uprzedzam – to tekst dla ludzi o twardych nerwach i mocnej psychicznej odporności”- ocenił Wojciech Lemański.

„U normalnych ludzi, już po pierwszych zdaniach tego tekstu ręce same zaciskają się w pięść (ze złości, z bezradności, z przerażenia). Potem jeszcze uzasadniony odruch wymiotny i oburzenie na wszystkich tkwiących w tym przestępczym procederze po uszy” – napisał.

Duchowny z całą mocą podkreślił, że artykuł z „Dużego Formatu” jest odpowiedzią na niedawną histeryczną wypowiedź ojca Tadeusza Rydzyka.

„Który tu z nas jest taki, jak na tym filmie „Kler”? – dość bezczelnie pytał redemptorysta podczas uroczystości z okazji 27 rocznicy powstania Radia Maryja.

„Tak, i on, i jeszcze kilku uczestników jubileuszowych uroczystości w Toruniu, po lekturze tego artykułu, powinno spłonąć ze wstydu albo zaszyć się w jakąś mysią dziurę. Niestety ci ludzie nie mają wstydu” – podsumował.

Ocenił jednoznacznie, że film Wojciecha Smarzowskiego „Kler” – to „fabularna fikcja bardzo mocno oparta na naszych polskich kościelnych realiach. Patrzyłem na hierarchów kroczących do ołtarza w Toruniu w błyszczących ornatach. Wypadałoby, by wielu z nich założyło z tej okazji – szarą zgrzebną włosiennicę”. Użytkownicy Facebooka nie pozostawili suchej nitki na hierarchach, zarzucając im – lecz nie tylko im samym – grzech zaniechania, hipokryzję i bezduszność wobec ofiar.

/p/

Źródło: Facebook

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
BartsmętekAntyKaczorWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Przecież nie inaczej wyglądała afera związana z abp. Juliuszem Paetzem. Gdyby nie osobista interwencja Wandy Półtawskiej w Watykanie, nigdy by ten skandal nie ujrzał światła dziennego. Dochodzenia w sprawie ks. Jankowskiego były umarzane, choć -= jak opisuje autorka reportazu – byli świadkowie i zeznania. Zaś sam Kościół niestety zamiatał afery pod dywan. Ale czasy się zmieniają i , choć Rydzyk uważa że jest inaczej, ten dywan stał się za mały

AntyKaczor
AntyKaczor

Albo spraw do zamiatania za dużo

smętek
smętek

W tym cała nadzieja, że pod dywanem zebrało się już wielkie stado psów i nie będą przykryte.
Księdzu Lemańskiemu dziękuję za jego mądre słowa i godną postawę.

Bart
Bart

Mnie dobija to, że przecież o sprawie musiały wiedzieć osoby powszechnie szanowane, o ile wiem, chodzi o biskupa Gocłowskiego. A co z Lechem Wałęsą? Mam nadzieję, że zareaguje.