Ksiądz zażądał przelewu za apostazję. Argument? Jego samochód „nie jeździ na wodę”

Polski oszołom w Kanadzie

Proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi w Otwocku zażądał przelewu od mężczyzny, który chciał dokonać apostazji. Miał stwierdzić, że samochód, którym będzie musiał pojechać w tej sprawie do kurii, „nie jeździ na wodę”. Duchowny złamał w ten sposób kościelne przepisy.

 

Gdy mężczyzna udał się do kościoła, aby przedstawić proboszczowi akt woli wystąpienia z Kościoła Katolickiego. W złożonym przez niego dokumencie – co wytknął duchowny – zabrakło informacji o tym, że po wystąpieniu nie będę mógł liczyć na katolicki pochówek. Zaproponował, że dopisze, iż jestem tego świadomy i zapytał, kiedy otrzyma informację zwrotną. Ksiądz odparł na to, że nie wcześniej niż po uzyskaniu przelewu z ofiarą. – Zdziwiłem się, bo pobieranie za to pieniędzy jest niezgodne z prawem. Na co proboszcz odpowiedział, że samochód, którym będzie musiał pojechać do kurii w tej sprawie, przecież nie jeździ na wodę – opowiedział dziennikarzom mężczyzna, który chciał dokonać apostazji.

Mężczyzna rezolutnie dopisał na dokumencie, że został „poinstruowany przez księdza proboszcza, że samochód do kurii nie jeździ na wodę” oraz że jest „świadomy braku możliwości pochówku zgodnego z KK”. Zarówno duchowny, jak i świecki podpisali akt apostazji. Dziennikarzom „GW”, powiadomionym o sprawie, nie udało się niestety porozmawiać z proboszczem otwockiej parafii ks. Janem Gołembiewskim o zaistniałej sytuacji. Rzecznik prasowy archidiecezji warszawsko-praskiej poinformował natomiast, że ks. Gołembiewski zostanie wezwany do kurii w trybie dyscyplinarnym.

 

Przypomnijmy: apostazja to akt porzucenia religii. Prawo do dokonania apostazji jest uznawane za jedno z praw człowieka, które jest chronione m.in. przez Kartę praw podstawowych, traktat lizboński oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. To, w jaki sposób można wystąpić z Kościoła Katolickiego w Polsce, reguluje Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła z 2016 r. Jak przypomina „GW”, apostazji może dokonać jedynie osoba pełnoletnia, która złoży pisemne oświadczenie woli. Taki dokument należy złożyć w trzech kopiach, stawiając się osobiście w parafii zamieszkania. Jeżeli ta jest inna, niż parafia, w której osoba była chrzczona, do aktu należy dołączyć świadectwo chrztu. Konieczne jest także okazanie dowodu osobistego. Ksiądz przyjmujący akt apostazji może zapytać o powody decyzji o wystąpieniu z Kościoła, może także namawiać do pozostania we wspólnocie. Nie może jednak jej odmówić, ani pobierać za to opłaty. Jeśli proboszcz odmawia przyjęcia dokumentu, należy napisać oficjalną skargę do biskupa.

Zostań patronem KODUJ24.PL

mpm

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Savonarola
Savonarola
4 marca 2021 15:14

Bezczelny klecha!

Rafapon
Rafapon
4 marca 2021 15:35

To jest chore. Cały problem z apostazją jest kreowany przez kler łasy na pieniądze i władzę. Rozwiązaniem może być stworzenie NGO, pozarządowej organizacji wspomagającej osoby zdecydowane dokonać apostazji.
Ponieważ osoba taka już nie czuje się w jakikolwiek sposób związana z instytucją kościelną, więc dlaczego miałaby negocjować coś z nimi? Taka organizacja powinna mieć jedną, centralną kartotekę oraz powinna zrzeszać prawników skłonnych pomagać tym, którzy chcą wystąpić z kościoła. Procedura mogłaby się ograniczać do kontaktu z takim prawnikiem, wypełnieniem odpowiedniego dokumentu, który byłby potwierdzony przez tegoż prawnika, i wysłaniu tego dokumentu do parafii, w której znajduje się akt chrztu, parafii w której petent ostatnio był zarejestrowany, oraz ewentualnie do episkopatu. Tyle i tylko tyle. Tak jak oni mnie o nic nie pytali, gdy mnie chrzcili, tak ja ich o nic prosić nie zamierzam. Informuję i kropka.

Marek
Marek
4 marca 2021 16:39

Oto dlaczego mam problemy z apostazją na bazie tego wpisu:
1. To, w jaki sposób można wystąpić z Kościoła Katolickiego w Polsce, reguluje Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła z 2016 r. O sposobie wystąpienia z kościoła decyduje kościół z którego występuje. Nie ja, nie państwo, nie niezależna instytucja. Decyduje strona niewystępująca. Nawet występując z organizacji musisz się godzić na jej wpływ na ciebie. Czy to nie jest kpiną z aktu wystąpienia?
2. Co z dokumentami jakie kościół zebrał? Mam do nich dostęp? Zostaną one zniszczone? Nie sądzę. Nie ma mnie w tej organizacji a wciąż zbiera ona o mnie dane.
3. „apostazji może dokonać jedynie osoba pełnoletnia”. Wstępowała osoba niepełnoletnia, osoba całkowicie bezwolna (paro miesięczny niemowlak), za, którego decyzję podejmowali inni, ale wystąpić już może tylko pełnoletni i tylko jak ksiądz łaskawie mu pozwoli, jako, że kiedyś jeszcze musiał mieć świadków, a nadal musi wygłaszać jakieś formułki (pisane przez kościół) itp. . Kpina? Hipokryzja? Zwykłe sk…? Wszystko na raz?

Chermes
Chermes
4 marca 2021 19:49

Nie rozumiem problemu. Ochrzczono mnie, bez mojej wiedzy i zgody, więc jeśli się z tym nie zgadzam, mój chrzest jest nieważny a ja wcale nie jestem podporządkowany władzy kleru.
Dlaczego więc mam prosić i błagać o umożliwienie mi wyjścia z organizacji, do której nie wstąpiłem świadomie? Po prostu olewam Kościół, nie chodzę na msze, nie uczestniczę w obrzędach religijnych, nie wpuszczam do domu księdza chodzącego po kolędzie i po problemie.
Równie dobrze mogę założyć Kościół Arcypotężnego Zarządcy Piekieł i oznajmić, że wszyscy księża, którzy w swoim życiu zapalili zapałkę i powąchali dymu siarkowego, do niego należą, bo tak wygląda inicjacja członków mej wiary. No i oczywiście, jeśli chcą się z mego kościoła wypisać muszą osobiście do mnie się pofatygować z odpowiednimi zaświadczaniami, dwoma świadkami i, ma się rozumieć, z kasą, bo przecież mój samochód także na wodę nie jeździ. 🙂

Andrzej
Andrzej
5 marca 2021 12:42
Reply to  Chermes

W punkt!!!

Aga
Aga
4 marca 2021 21:31

Szkoda, ze na mnie nie trafil, bylabym w stanie pokazac mu nowa jazde na mordzie.

Tom
Tom
8 marca 2021 08:03

Prawidłowo! Za to kijowski działa charytatywnie. Tak samo jak jeton! Taki ludzi potrzeba.