Kto nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Jest już jedna kandydatura

Kto nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Jest już jedna kandydatura

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar kończy swoją kadencję we wrześniu br. O schedę po nim będzie zapewne walczyło kilkoro kandydatów.

 

Dziś, informacją o startowaniu na RPO, podzieliła się Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Znana mecenas popierana jest przez ponad 80 organizacji pozarządowych (NGO). Kandydatka ta nie ma żadnych związków z partiami politycznymi.

Rudzińska-Bluszcz pracowała w Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym Adwokatury. Obecnie jest koordynantką ds. strategicznych postępowań sądowych w biurze RPO. Pracuje więc na co dzień z samym Adamem Bodnarem.

 

Swoją kandydatkę, Sylwię Gregorczyk-Abram, chce też wystawić PO. Stronniczka liberałów jest adwokatką specjalizującą się w postępowaniach sądowych i prawie. Współpracowała m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i „Wolnymi Sądami”. Gregorczyk-Abram od lat działa przeciwko łamaniu zasad przez PiS-owców.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Niedługo też poznamy kandydata narodowo-katolickiego obozu prawicy. Ugrupowanie może wystawić posła Bartłomieja Wróblewskiego, znanego ze skrajnego sprzeciwu wobec wolnego dostępu do zabiegu usunięcia ciąży. Mężczyzna od lat krytykowany jest przez organizacje kobiece.

/nt/

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JantarZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Idę o każdy zakład, że RPO zostanie osoba rekomendowana przez Ordo Iuris.

Jantar
Jantar

To samo miałam napisać! Ale żeby tak się stało, PiS musi odbić Senat jak najszybciej. Bo tak się składa, że RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu. W ostateczności mogą spróbować przeprowadzić głosowanie, kiedy większość w Senacie będą stanowić pisowcy, albo sfałszują głosowanie. Ale moim zdaniem celem jest przejęcie Senatu, bo w kolejce czekają do szybkiego przepchnięcia ustawy o zmianie podziału administracyjnego i ordynacji wyborczej, które Senat może im poważnie przetrzymać, a i jeszcze odpowiednio nagłośnić sprawy. A to Kaczyńskiemu nie będzie na rękę, bo jeszcze jesienią chce nowych wyborów samorządowych w celu całkowitego przejęcia samorządu. Potem kolej na media i… Czytaj więcej »