Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę

Czy prezydent Duda ma na cokolwiek wpływ? Kurski wraca do TVP a Fundusz Medyczny nie istnieje

„Najniżej upadło społeczeństwo, które pozwala, by jawni dranie prawili mu kazania o moralności”

Oburzenie polityków PiS, że wygwizdano prezydenta Andrzeja Dudę jest bardzo ciekawym zjawiskiem socjologicznym. Zgorszenie ze strony formacji, która usprawiedliwiała buczenie i wyzwiska pod adresem więźnia obozu w Auschwitz, prof. Władysława Bartoszewskiego, obelgi pod adresem powstańców Warszawskich krytykujących PiS, okrzyki typu „Komoruski”, „zdrajcy” czy „swołocz” dowodzi, że nie ma granicy zachowania człowieka chamskiego i bezczelnego, oprócz tej, którą mu się postawi.

 

Nie jestem wielką fanką ludowych porzekadeł, ale to jedno bardzo mi się podoba: „Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”.

Krótko mówiąc: uważaj, co robisz, bo nie uciekniesz od konsekwencji swojego zachowania. Dopadną cię, jeśli nie od razu, to po jakimś czasie. PiS tymczasem zasiał wiatr, ale płacze, gdy słusznie przychodzi mu zbierać burzę.

Tymczasem jedno musi być absolutnie jasne. Politycy formacji, która swój sukces zbudowała na pogardzie i nienawiści do każdego, kto nie jest jej zwolennikiem, mają dożywotni zakaz krytykowania kogokolwiek za „brak kultury”. Gdybyśmy im na to pozwolili, bylibyśmy nie tylko głupcami, ale także ludźmi, którzy przyczyniają się do upadku dobrych obyczajów, przyzwoitości i drastycznego obniżenia standardów debaty publicznej (co musi skutkować katastrofą) we własnym kraju.

„Najniżej upadło społeczeństwo, które pozwala, by jawni dranie prawili mu kazania o moralności” – pisała myślicielka Marie Freifrau von Ebner – Eschenbach i miała sto procent racji. Gdy wiemy, bo jest to widoczne gołym okiem, że ktoś nie ma krzty przyzwoitości i honoru, za nic ma wyższe wartości, a w codziennym postępowaniu kieruje się wyłącznie najniższymi pobudkami, jak chciwość i żądza władzy, to ta osoba nigdy już nie ma prawa głosu w kwestiach kultury czy przyzwoitości. Infamia i lekceważenie to najlżejsza kara jaka powinna spotkać takich hipokrytów, a w przypadku polityków PiS o wiele za lekka, bo oprócz nieprzyzwoitości, chamstwa i kłamstw dopuszczają się także łamania praw i Konstytucji i szczucia na siebie ludzi. Niedawna lekceważąca i homofobiczna wypowiedź Beaty Kempy pod adresem Krzysztofa Śmiszka, partnera Roberta Biedronia, którego nazwała „pierwsza damą”, jest tego najlepszym przykładem. W swojej bezmyślności, a może z premedytacją, polityczka partii Kaczyńskiego nie uwzględniła, że jej elektorat będzie ją naśladować, że jeśli ona dopuszcza się dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, inni pójdą ochoczo w jej ślady, być może dopuszczając się wobec gejów i lesbijek przemocy nie tylko słownej, ale i fizycznej. Dlatego politykom podobnej beztroski, a raczej okrucieństwa wybaczać nie można, bo ich postępowanie ma zbyt daleko idące społeczne konsekwencje.

Wracając do gwizdania, od którego zaczęłam felieton: jest ono najzupełniej normalną, całkowicie dopuszczalną w demokracji formą wyrażania dezaprobaty dla czynnego polityka. Jak inaczej wyborcy mieliby okazać, że coś im się nie podoba? Są jednak wyjątki, będące, jakby to ujął Herbert, kwestią smaku. O ile na prezydenta czy ministra gwizdać można, o tyle na człowieka, która przeszedł piekło na ziemi, jak były więzień obozu koncentracyjnego już nie, chyba, że jest się człowiekiem bez krzty uczuć wyższych.

O ile warto i trzeba krytykować aktualnych polityków, bez względu na ich poglądy o tyle stanie w trakcie czyjegoś pogrzebu z transparentem z napisem „Dziękujemy ci Boże, że go zabrałeś”, jak w przypadku pogrzebu prof. Geremka robili zwolennicy prawicy, jest niedopuszczalne. To jest ta różnica między wyrażaniem krytycznej opinii, a kompletnym zbydlęceniem.

Dlatego śmieszy mnie oburzenie polityków PiS, jak pana Brudzińskiego, który wobec chamstwa fanów PiS mówił opozycji: nie podoba wam się? To jest demokracja.

 

Zastosujcie teraz swoje rady do siebie samych, szanowni politycy PiS, jeśli chcecie być wiarygodni (choć wiem, że wiarygodność macie gdzieś, bo liczy się tylko propagandowa skuteczność) i przyjmijcie gwizdy pod adresem prezydenta z godnością. W demokracji to drobiazg, a daje wam możliwość refleksji nad waszym własnym niegodnym postępowaniem.

Jeśli będziecie mądrzy (choć jestem w tej kwestii pesymistką) widząc, jak sami czujecie się zranieni zwykłymi przejawami demokratycznego życia, przeprosicie wyborców opozycji za swoje karygodne i niewybaczalne zachowania z przeszłości i obiecacie głośno i wyraźnie poprawę.

Jeśli nie macie zamiaru tego zrobić, to lepiej siedźcie cicho.

Eliza Michalik
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

23
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
12 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
JanGrześPiotrWitolddaroo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gustaw
gustaw

Brawo Pani Elizo !!!

Ryszard
Ryszard

Sz.P. Redachtór – „Kto sieje wiatr …..” to nie „ludowe porzekadło”, ale klasyczny cytat ze Starego Testamentu. Wstyd!

HerodAntypis
HerodAntypis

A „głupich nie sieją, z PiSu pochodzą”
to też ze Starego Testamentu czy „suwerenowe porzekadło”?

Ryszard
Ryszard

No skoro je wyszperałeś (dotychczas nieznane), to chyba wiesz najlepiej z czego. Ja myślę, że z niezbyt skomplikowanych zakamarków własnego mózgu.

HerodAntypis
HerodAntypis

Taki co recept nie wypisuje dochtór z Opola mi podpowiedział. Jeśli z zakamarków, to umysłu a nie mózgu. Bez trepanacji się obeszło. Samżeś na się Rysiu bat ukręcił, nie trza było pani Elizie wstydu przypinać. Poza tym, „bardzo cię polubiłem, Rysiu” – to klasyczny cytat ze Starego Misia. Szczerze; w innych komentarzach piszesz rozsądnie, choćby o mitomanii morawieckiego.

Ryszard
Ryszard

To zabawne, ale cuś tego niby ukręconego bata nie czuję. Pora, domorosły Herodzie, wyjść z tego zaklętego wirtualu, spojrzeć w lustro i westchnąć: A! To tu ta pospolitość skrzeczy. To nie będzie sympatyczne, ale przecie nikt nie obiecywał samych słodkości. Se la żizń.

Danuta
Danuta

to jest przyslowie powstale na bazie cytatu Starego Testamentu. Lepiej byloby zebys podal dokladnie miejsce w ST gdzie to jest powiedziane.

Ryszard
Ryszard

Stary Testament (Księga Ozeasza; 8, 7): Księga Ozeasza – jedna z ksiąg Pisma Świętego, stanowi część ksiąg prorockich Starego Testamentu. W kanonie hebrajskim stanowiła część Księgi Dwunastu Proroków Mniejszych. Bo iż wiatr siali, wicher też żąć będą – Biblia Gdańska Bo wiatr siać będą, a wicher pożną – Biblia Wujka Oni wiatr sieją, zbierać będą burzę – Biblia Tysiąclecia Zgoda, nawet jeśli jest to przysłowie „na bazie” (przepraszam za wyrażenie, ale to cytat) Starego Testamentu, to na pewno nie „ludowe porzekadło, których autorka „nie jest fanką”. Co was tak ludzie rozindyczyło? Michalik to świętość, której nie szargać, bo po to… Czytaj więcej »

Mirek
Mirek

I po co strzepic jezyk Rysiu? I po co obrazac, szydzic („redachtór” to tez ze Starego Testamentu?)

Ryszard
Ryszard

Jeśli już ktoś strzępi, to raczej nie ja, Miruś. A ktoś się obraził? Eliza? Tak blisko z nią jesteś?

Maciek123454321
Maciek123454321

Postulowałem na tym forum już ładnych kilka lat temu, aby rozpowszechnić termin „infamia obywatelska”. Wobec niebywałej eskalacji szczucia i hejtu, jakie obserwujemy ostatnio ze strony tak zwanej prawicy, postulat ten nabiera nowego, ważniejszego znaczenia. Trzeba uświadomić co poniektórym prominentom, zwłaszcza takiej Kempie, Jakiemu, KaKaO (nowa trójca od ustawy kagańcowej) tudzież paru innym z samym prezesem karakanem na czele, co ten termin będzie oznaczał w praktyce po odsunięciu PiS-u. Do tych głupich ludzi chyba nie dociera, że mogą zostać na przykład zelżeni, a nawet opluci przez wściekłych obywateli. A może właśnie dociera, skoro kryją się za plecami ochroniarzy, nie uświadczysz żadnego… Czytaj więcej »

HerodAntypis
HerodAntypis

Na pohybel pisowcom!!!

Elżbieta
Elżbieta

Gdyby nie metoda Donta, nie mielibyśmy tych problemów.

Maciek123454321
Maciek123454321

D’Hondt nie zadziała w maju. Będzie czysta arytmetyka. Wg mnie Duda już przerżnął wybory.

Joanna
Joanna

Popieram każde słowo Pani Elizo, bo są one jakby wyjęte z mych myśli i serca. Dziękuję.

HerodAntypis
HerodAntypis

Ja też popieram, może nie „każde słowo”, a odpowiadającą mi kombinację tych słów.

Aleksander
Aleksander

Wyjatkowo zasadny do sytuacji komentarz,W pełni się z nim solidaryzuję.

daroo
daroo

Jak ktoś kiedyś powiedział ” Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubańczykom”

HerodAntypis
HerodAntypis

To było w ten dzień, gdy nad Kubą zamiast Słońca wzeszła Wielka Dupa.

Witold
Witold

Brawo za absolutną słuszność. Wygwizdanie czy wybuczenie zasłużonego starego człowieka na spotkaniu upamiętniającym jakąś rocznicę jest chamstwem, zrozumiałym dla cywilizowanej części społeczeństwa. Natomiast to samo i różnego rodzaju formy dezaprobaty dla polityka w trakcie prowadzenia przez niego kampanii wyborczej jest dopuszczalne w demokracji i usankcjonowane tradycją. W późnych latach siedemdziesiątych premier brytyjski Harold Wilson w trakcie jakiegoś spotkania wyborczego został uderzony jajkiem przez kogoś przeciwnego jego polityce. Nie tylko nie obruszył się, ale wręcz zaśmiał i dodał: „Rzucajcie, rzucajcie!. Dobrze, że macie czym, bo jak konserwatyści wygrają, to szybko jajek zabraknie!”

Piotr
Piotr

Mam nadzieję, że masz świadomość i rozumiesz co piszesz

Grześ
Grześ

założył diabeł komże i ogonem na mszę dzwoni, szukają naiwnych prósząc gdzie i komu się da srebrniki no i łapie się na ten lep ludek Boży.

Jan
Jan

TO PRAWDA: Najniżej upadło społeczeństwo, które pozwala, by jawni dranie prawili mu kazania o moralności !!! W polskiej rzeczywistości tak się stało, to fakt !!! To fatalnie świadczy tak o poziomie intelektu Polaków, jak i o poziomie moralności kościelnych autorytetów i nauczycieli moralności !!!