Kto z kim pod rękę w II turze wyborów – komentuje (dla onet.pl) politolog Marek Migalski

PiS chce w jedwabnych rękawiczkach uniemożliwić referendum konstytucyjne

Dzisiaj w Onecie wczorajsze wybory skomentował  dr hab. Marek Migalski, politolog. Jak zauważył, obaj kandydaci, którzy przeszli do II tury nie mogą być usatysfakcjonowani wynikiem, który nie przesądza, kto faktycznie zostanie prezydentem Polski.

 

Tak naprawdę kluczową rolę w tym wyścigu odegrają wyborcy Szymona Hołowni, tak jak „pięć lat temu byli kluczowi wyborcy Kukiza, dziesięć lat temu Napieralskiego, a piętnaście lat temu Leppera”.

Z kolei elektorat Krzysztofa Bosaka podzieli się na tych, którzy zagłosują na Dudę, odpuszczą sobie w ogóle II turę lub postawią na Trzaskowskiego. Trzeba pamiętać, że ci wyborcy „wychodzą z założenia, że im silniejszy PiS, tym słabsi narodowcy”, stąd też część z nich może wzmocnić właśnie kandydata PO.

Raczej pewnym jest, że wyborcy Kosiniaka- Kamysza i Roberta Biedronia raczej poprą Trzaskowskiego, jednak ciekawe, co zrobi Szymon Hołownia, który dzisiaj stanie „przed dylematem, czy poprzeć kogoś, kto gwałci wszystkie wartości, pod którymi on się podpisywał, czy kogoś, do kogo ma pretensje, ale jest po tej samej stronie sporu ideowego. Dlatego myślę, że ostatecznie Hołownia da do zrozumienia, żeby głosować na Trzaskowskiego, bo inaczej sprzeniewierzyłby się wszystkim wartościom, które reprezentował w czasie kampanii”.

Marek Migalski zwraca też uwagę, że poparcie dla kandydatów jest zbliżone do tego, jakie wyborcy udzielają swoim partiom politycznym, chociaż wynik Roberta Biedronia jest 4-krotnie niższy od wyniku Lewicy w ostatnich wyborach parlamentarnych i to wydaje się dużą niespodzianką.

No cóż, dopóki piłka w grze, gra się toczy. Trzeba jakoś przetrwać te dwa tygodnie i będziemy już wiedzieć wszystko.

Tamara Olszewska
(Źródło: onet.pl)

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

„…ostatecznie Hołownia da do zrozumienia, żeby głosować na Trzaskowskiego, bo inaczej sprzeniewierzyłby się wszystkim wartościom, które reprezentował w czasie kampanii”. Jeśli Hołownia nie wesprze Rafała, będzie to oznaczało, że wszystkie wartości, które reprezentował w kampanii były tylko wielkim picem. Czyli krótko potwierdzi tym samym, że był koniem trojańskim wystawionym przez PiS i Kościół, żeby odebrać głosy Rafałowi. Za takiego samego konia trojańskiego uważam zresztą Kukiza. Kosiniak ma obecnie tak marginalne poparcie, jak nigdy wcześnie, a zaczęło lecieć po równi pochyłej od momentu, kiedy związał się z Kukizem i wystawił opozycję demokratyczną. Podejrzewam, że już w poprzednich wyborach prezydenckich Kukiz był… Czytaj więcej »