Kto zwyciężył pod Grunwaldem? Rosjanie!

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem bez Morawieckiego: „Trafi mnie jeszcze jakaś strzała”

Można się o tym przekonać, oglądając billboardy, które zawisły w Moskwie. Umieszczone na nich napisy głoszą, że pod Grunwaldem z wojska Zakonu Krzyżackiego pokonali… Rosjanie. Litwini i Polacy w 1410 roku na polach Grunwaldu jedynie pomagali, o czym z dumą doniosła publiczna telewizja informacyjna Rossija 24.

Z wpisu, jakim zaopatrzono zdjęcia dowiadujemy się, że „15 lipca 1410 roku rosyjscy kniaziowie Jagiełło i Witold w bitwie nieopodal rosyjskich wsi Grunwald i Tannenberg pokonali niemiecko-banderowskie wojska Zakonu Krzyżackiego pod dowództwem Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena. Rosja pamięta o swoich zwycięstwach!” – czytamy.

To nie pierwszy raz, kiedy Rosja przypisuje sobie słynne polsko-litewskie zwycięstwo. Dwa lata temu Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne przekonywało: „Grunwaldzka Bitwa. 15 lipca 1410 r. to pamiętna data wojskowej historii Rosji”. Tamtejsi historycy podkreślali bojowego ducha smoleńskich pułków, które wytrzymały nacisk rycerzy Zakonu Krzyżackiego decydując o losach bitwy.

W tygodniku „Wprost” czytamy, że historycy rosyjscy jakby zapomnieli, że na 50 chorągwi wystawionych przez Polskę i Litwę podczas bitwy pod Grunwaldem tylko trzy były związane z ziemią smoleńską (w tamtych latach były to tereny uznające zwierzchnictwo Wielkiego Księcia Litewskiego): smoleńska, smoleńsko-orszańska i smoleńsko-mścisławska.
(Źródło: wprost.pl)

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
19 lipca 2017 13:02

No i tak to właśnie potwierdza się przysłowie, że kto pod kim dołki kopie, to przeważnie sam w nie wpada. No bo, jak by nie patrzeć, to zarówno król Władysław Jagiełło, jak i książę Witold nie przeszliby suchą nogą przez bajoro IPNowskiej lustracji. Toż to przecież nieprawdziwi Polacy byli !!! Chichot historii przywalił bogoojczyźnianym oszołomom prosto pomiędzy zaślepione nienawiścią oczka. I dobrze im tak.

wiśnia
wiśnia
20 lipca 2017 00:20

Za chwilę w Polsce też będzie się uczyć jedynie słusznej historii. Pisdzielce mają dobrych nauczycieli.

Maciek123454321
Maciek123454321
20 lipca 2017 02:24

Nie miejcie pretensji, obrzydliwe pis-dzielce. Rosjanie robią to samo z historią, co wy, zakłamane szmaty. I co, może Waszczu wystosuje protest do Putina? i co, miło wam?