Który poszczułeś człowieka prostego, nie bądź bezpieczny

Który poszczułeś człowieka prostego, nie bądź bezpieczny

Tę parafrazę wiersza Miłosza kieruję do Jarosława Kaczyńskiego. To on ponosi odpowiedzialność za akty przemocy i falę nienawiści, która płynie przez Polskę

Kilka scenek z tego tygodnia: fotograf Kacper Kubiak, a zarazem działacz na rzecz równości i organizator tęczowych marszów w Zielonej Górze, który robi zdjęcia z kampanii dla „Gazety Wyborczej”, w czwartek pojechał na wiec Andrzeja Dudy w Nowej Soli, gdzie został rozpoznany. Ochroniarze i zwykli demonstranci wyrzucili go, pchając go i krzycząc mu w twarz: „won stąd!” i „co się gapisz?”. – Słyszałem „Wypier… pedale!”. Okrzyki „Ono” słyszałem cały czas. Nieważne czy dzieci, kobiety, czy starsi. Nie patyczkowali się i zamiast słuchać swojego wodza, woleli się odwracać do nas i rzucać wyzwiskami. Mam podeptane stopy i obite żebra – opowiada „Wyborczej”.

 

Dziennikarz Onetu pokazał na Twitterze scenki z wioski Godziszów na Lubelszczyźnie zarejestrowane podczas zbierania materiału do reportażu – w tej miejscowości Andrzej Duda zyskał rekordowe poparcie. W nagraniu wideo widzimy tutejszych obywateli, którzy wypowiadają np. takie opinie na temat homoseksualistów:  „Łeb uciąć, kurwa, albo rozstrzelić. Niemiec, kurwa, by zrobił, kurwa, lepiej. Już dawno Majdanek powinny otworzyć, kurwa, i ich w pierun do krematorium dać. Bydło pieruńskie”.

Architektka Katarzyna Baumiller z Warszawy na ogrodzeniu swojego wiejskiego domu w Starych Budach pod Wyszkowem zawiesiła banner Rafała Trzaskowskiego. Jeden z sąsiadów zniszczył go, krzycząc: „Trzaskowski skurwysyn jebany! Złodziej pierdolony!”, a następnie zagroził właścicielce spaleniem domu, wrzeszcząc: „Ty kurwo jebana, będziesz miała Trzaskowskiego! Dzieci będziesz pedaliła?”. Po zatrzymaniu przez policję 46-letni sprawca wyraził skruchę, mówiąc, że w trakcie incydentu był pijany i nie wie, czemu zaatakował sąsiadkę.

Całkiem możliwe, że rzeczywiście nie wie, podobnie jak zapewne nie wiedzą zwolennicy Dudy w Nowej Soli, Godziszowie i setkach innych miejscowości, gdzie codziennie do głosu dochodzi agresja przepojona fanatyzmem. Podburzony ogarnięty amokiem tłum nigdy nie wie, dlaczego pluł, popychał, napadał, bił, palił – a w skrajnych przypadkach wieszał i ciął piłami. Gdy już uczestnicy wydarzeń ochłoną i gdy wróci im trzeźwość umysłu, zazwyczaj sami są zdziwieni i skonsternowani: „Nie wiemy, co w nas wstąpiło…”.

„W szczęściu byliby to ludzie dobrzy, nieszczęście uczyniło ich złymi” – taki tytuł nadała swoim wspomnieniom wydanym w latach 80. w drugim obiegu Róża Holzman (pod pseudonimem Róża Czerwińska), polska Żydówka, która w czasie II wojny światowej po wkroczeniu Sowietów została wraz z rodziną zesłana na wschód. W ojczyźnie komunizmu na własne oczy zobaczyła i na własnej skórze doświadczyła, do czego zdolni są prości ludzie, których władza podburzy i poszczuje na „wrogów klasowych”.

Z jeszcze wcześniejszej historii znamy przykład galicyjskiej rabacji 1846 r., w czasie której władza w Wiedniu, zaniepokojona patriotycznym fermentem w kręgach polskiej szlachty i inteligencji, dyskretnie zasponsorowała watażkę Jakuba Szelę, a następnie biernie czekała, aż skrzyknięte przez niego grupy podburzonych i sfanatyzowanych wieśniaków „zrobią porządek” w szlacheckich dworach.

 

Tak jest: w szczęściu byliby to ludzie dobrzy, nieszczęście uczyniło ich złymi. I jeśli chcemy napiętnować i rozliczyć zło, przede wszystkim zainteresujmy się tym „nieszczęściem”, które jest wszystkiemu winne. To ono szczuło, podburzało, sączyło nienawiść do ludzkich umysłów. W 1846 r. popchnęło chłopów do napadania na dwory w Małopolsce, a w 2020 r. skłoniło mieszkańców Godziszowa, by domagali się ponownego otwarcia obozu w Majdanku i posłania homoseksualistów do krematorium.

W różnych epokach to nieszczęście nazywało się różnie. W 1846 r. w Galicji nosiło nazwisko starosty tarnowskiego Josepha Breinla von Wallersterna, któremu przypisuje się odpowiedzialność za rozpuszczenie plotki, jakoby elity planowały wymordowanie chłopów.

A w 2020 r. to samo nieszczęście znamy pod imieniem: „Jarosław Kaczyński”.

Wojciech Maziarski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ZbigniewAndrzejMarekWaldemarCzarnyZajaczek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jacenty
jacenty

Wiem, dziś Rabacji nie będzie. Komu by się chciało. Przecież jaszcze na nie palą w krematoriach.

jacenty
jacenty

korekta . Przecież jeszcze na razie nie palą w krematoriach

jurek
jurek

Polecam przycisk „Edytuj” obok „Odpowiedz” po publikacji posta. To wspaniały pomysł, nigdzie wcześniej go nie spotkałem. Po publikacji widać tekst wyraźnie i można zrobić ewentualną korektę.

Kimi
Kimi

Temu psychopacie sprawia wyraźną radość to szczucie ludzi na siebie. Wywołanie konfliktu to jego cel. To widać od 30 lat. A lud się nabiera na jego katolicyzm, na jego skromność i uczciwość.

jurek
jurek

A w 2020 r. to samo nieszczęście znamy pod imieniem: „Jarosław Kaczyński”.

Tak, a to wszystko przy milczeniu kościoła religii miłości bliźniego, a czasem to „milczenie” bywało zadziwiająco oipniotwórcze – wcale nie po myśli nauczania ewangelicznego.
Analizy politycznej roli tej zagranicznej korporacji ciągle nie dotyka jej bezprawnej agitacji wyborczej. A takie dziwne oficjalne milknięcie właśnie w chwilach, gdy jej głos powinien zabrzmieć przykrywane jest medialnym… milczeniem.

greg
greg

Naczelnik pisowatych jest w sposób oczywisty nieszczęściem 2020 roku, zresztą lat wcześniejszych również, ,tym niemniej jednak nie stałby się tym nieszczęściem gdyby nie wsparcie pogrobowców prl-u, a przede wszystkim wsparcie udzielane mu przez b. dużą część KK. Gdyby nie to, zapewne już dawno byśmy o tym żałosnym, zaściankowym typku nie pamiętali.

CzarnyZajaczek
CzarnyZajaczek

Wybór między Dudą a Trzaskowskim dotyczy nie tylko konfrontacji wewnętrznej (z obecnym rządem) ale także konfrontacji zewnętrznej. W USA przewidywany jest spadek PKB blisko 50% w przyszłym kwartale (wg CNBC), dużo więcej niż w czasie Wielkiego Kryzysu który poprzedzał II Wojnę Światową. Wybór Dudy może przynieść lokalnie korzyść gospodarczą przez wzajemne nie blokowanie działań rządu przez prezydenta (i uniknięcie sugerowanego przez rząd wycofania inwestycji w razie przegranej Dudy), ale także zaostrzy stosunki z Rosją przy i tak już niepewnej sytuacji światowej, a to odbije się rykoszetem negatywnie na naszym kraju, więc wątpię czy warto „jechać na gapę”. Rafał Trzaskowski ma… Czytaj więcej »

Waldemar
Waldemar

No więc własnie dlatego nie będzie rzetelnej debaty z udziałem prezydenta Dudy, bo zamiast mówić o sytuacji gospodarczej Polski, zagrożonej ogólnoświatową recesją, bankructwie firm, niewydolnej energetyce, zapaści w górnictwie, czy służbie zdrowia, przyjemniej i bezpieczniej pokrzykiwać o LGBT czy adopcji dzieci. Dla wyborców Dudy, noszących nomen omen końskie okulary – to działa.

Marek
Marek

Nie Kaczyński jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy, tylko lewica światopoglądowa, która przy każdej okazji podepcze to, co jest dla ludzi ważne, a dla niektórych święte. Nic dziwnego, że to budzi skrajne emocje. Ale oczywiście wszystkie ich zaczepki to jest „pokojowa manifestacja”. Wstręt ogarnia na to zakłamanie.

Andrzej
Andrzej

Jest w naszym kraju, dość znaczna grupa osób, która z obrony własnych świętości, a deptania świętości innych, stworzyła sobie warunki, na dostatnie życie na koszt innych. Pewnie wiesz o kogo chodzi. Lewica światopoglądowa promuje ochronę tych samych wartości co Kościół katolicki, ponieważ wartości chrześcijańskie (szanowanie KAŻDEGO człowieka, jego praw i poglądów), są podstawą istnienia demokracji. Kościół, którego Bóg zawarł 7 przykazań z Dekalogu w jednym „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”, oraz który w innym miejscu powiedział: „Szanuj nieprzyjaciół swoich”, powinien wspierać inicjatywy, które zapewnią wolność, równość i poszanowanie godności dla KAŻDEGO człowieka, a nie tylko dla tych, którzy odpowiadają… Czytaj więcej »

jacenty
jacenty

Już mi się rzygać chce, od ciągłego przypominania, że polakkatolik {ma tak być napisane} – to żaden Chrześcijanin, począwszy od hierarchów, a na potomkach otumanianych przez wieki parobków {vide patole spod Lublina, nota bene w świetle prawa przestępcy w praworządnym kraju europejskim, już by mieli zarzuty]. Będę to zawsze wspominał. W stanie wojennym, gdy parafie kat. były beneficjentem i rozdawcą dóbr wszelakich, moi dwaj synowie w wieku podstawówki, mieli lekcje religii w szkole. No i { a mieszkaliśmy wtedy vis a vis kościoła i plebani}, doskonale widzieliśmy dystrybucję tych wspaniałości. Jakie tam fury podjeżdżały,…. dygnitarze i masa śmiecia, która zawsze… Czytaj więcej »

Zbigniew
Zbigniew

Gdzie na tle zdziczenia, linczu, okropności w wykonaniu Kleinstaina , Pinokia fałszywego glinskiego , podłych z watahy pisowców bolszewickich jest hierarchiczny kościół. co zrobił Gadecki, ? co zrobił jedraszewiki największy szkodnik prócz alkoholika „flach” w kościele polskim. Kiedy za te szuje zabierze się Papież Franciszek? widżę, ze nigdy , ponieważ jego przedstawiciel w Polsce to taka sama szuja jak jedraszko obrońca pelca pedała i zwyrodnialca seksualnego. On już otrzymał