Który poszczułeś człowieka prostego, nie bądź bezpieczny

Który poszczułeś człowieka prostego, nie bądź bezpieczny

Tę parafrazę wiersza Miłosza kieruję do Jarosława Kaczyńskiego. To on ponosi odpowiedzialność za akty przemocy i falę nienawiści, która płynie przez Polskę

Kilka scenek z tego tygodnia: fotograf Kacper Kubiak, a zarazem działacz na rzecz równości i organizator tęczowych marszów w Zielonej Górze, który robi zdjęcia z kampanii dla „Gazety Wyborczej”, w czwartek pojechał na wiec Andrzeja Dudy w Nowej Soli, gdzie został rozpoznany. Ochroniarze i zwykli demonstranci wyrzucili go, pchając go i krzycząc mu w twarz: „won stąd!” i „co się gapisz?”. – Słyszałem „Wypier… pedale!”. Okrzyki „Ono” słyszałem cały czas. Nieważne czy dzieci, kobiety, czy starsi. Nie patyczkowali się i zamiast słuchać swojego wodza, woleli się odwracać do nas i rzucać wyzwiskami. Mam podeptane stopy i obite żebra – opowiada „Wyborczej”.

 

Dziennikarz Onetu pokazał na Twitterze scenki z wioski Godziszów na Lubelszczyźnie zarejestrowane podczas zbierania materiału do reportażu – w tej miejscowości Andrzej Duda zyskał rekordowe poparcie. W nagraniu wideo widzimy tutejszych obywateli, którzy wypowiadają np. takie opinie na temat homoseksualistów:  „Łeb uciąć, kurwa, albo rozstrzelić. Niemiec, kurwa, by zrobił, kurwa, lepiej. Już dawno Majdanek powinny otworzyć, kurwa, i ich w pierun do krematorium dać. Bydło pieruńskie”.

Architektka Katarzyna Baumiller z Warszawy na ogrodzeniu swojego wiejskiego domu w Starych Budach pod Wyszkowem zawiesiła banner Rafała Trzaskowskiego. Jeden z sąsiadów zniszczył go, krzycząc: „Trzaskowski skurwysyn jebany! Złodziej pierdolony!”, a następnie zagroził właścicielce spaleniem domu, wrzeszcząc: „Ty kurwo jebana, będziesz miała Trzaskowskiego! Dzieci będziesz pedaliła?”. Po zatrzymaniu przez policję 46-letni sprawca wyraził skruchę, mówiąc, że w trakcie incydentu był pijany i nie wie, czemu zaatakował sąsiadkę.

Całkiem możliwe, że rzeczywiście nie wie, podobnie jak zapewne nie wiedzą zwolennicy Dudy w Nowej Soli, Godziszowie i setkach innych miejscowości, gdzie codziennie do głosu dochodzi agresja przepojona fanatyzmem. Podburzony ogarnięty amokiem tłum nigdy nie wie, dlaczego pluł, popychał, napadał, bił, palił – a w skrajnych przypadkach wieszał i ciął piłami. Gdy już uczestnicy wydarzeń ochłoną i gdy wróci im trzeźwość umysłu, zazwyczaj sami są zdziwieni i skonsternowani: „Nie wiemy, co w nas wstąpiło…”.

„W szczęściu byliby to ludzie dobrzy, nieszczęście uczyniło ich złymi” – taki tytuł nadała swoim wspomnieniom wydanym w latach 80. w drugim obiegu Róża Holzman (pod pseudonimem Róża Czerwińska), polska Żydówka, która w czasie II wojny światowej po wkroczeniu Sowietów została wraz z rodziną zesłana na wschód. W ojczyźnie komunizmu na własne oczy zobaczyła i na własnej skórze doświadczyła, do czego zdolni są prości ludzie, których władza podburzy i poszczuje na „wrogów klasowych”.

Z jeszcze wcześniejszej historii znamy przykład galicyjskiej rabacji 1846 r., w czasie której władza w Wiedniu, zaniepokojona patriotycznym fermentem w kręgach polskiej szlachty i inteligencji, dyskretnie zasponsorowała watażkę Jakuba Szelę, a następnie biernie czekała, aż skrzyknięte przez niego grupy podburzonych i sfanatyzowanych wieśniaków „zrobią porządek” w szlacheckich dworach.

 

Tak jest: w szczęściu byliby to ludzie dobrzy, nieszczęście uczyniło ich złymi. I jeśli chcemy napiętnować i rozliczyć zło, przede wszystkim zainteresujmy się tym „nieszczęściem”, które jest wszystkiemu winne. To ono szczuło, podburzało, sączyło nienawiść do ludzkich umysłów. W 1846 r. popchnęło chłopów do napadania na dwory w Małopolsce, a w 2020 r. skłoniło mieszkańców Godziszowa, by domagali się ponownego otwarcia obozu w Majdanku i posłania homoseksualistów do krematorium.

W różnych epokach to nieszczęście nazywało się różnie. W 1846 r. w Galicji nosiło nazwisko starosty tarnowskiego Josepha Breinla von Wallersterna, któremu przypisuje się odpowiedzialność za rozpuszczenie plotki, jakoby elity planowały wymordowanie chłopów.

A w 2020 r. to samo nieszczęście znamy pod imieniem: „Jarosław Kaczyński”.

Wojciech Maziarski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacenty
jacenty
4 lipca 2020 23:32

Wiem, dziś Rabacji nie będzie. Komu by się chciało. Przecież jaszcze na nie palą w krematoriach.

jacenty
jacenty
4 lipca 2020 23:38

korekta . Przecież jeszcze na razie nie palą w krematoriach

jurek
jurek
6 lipca 2020 07:46
Reply to  jacenty

Polecam przycisk „Edytuj” obok „Odpowiedz” po publikacji posta. To wspaniały pomysł, nigdzie wcześniej go nie spotkałem. Po publikacji widać tekst wyraźnie i można zrobić ewentualną korektę.

Kimi
Kimi
5 lipca 2020 06:18

Temu psychopacie sprawia wyraźną radość to szczucie ludzi na siebie. Wywołanie konfliktu to jego cel. To widać od 30 lat. A lud się nabiera na jego katolicyzm, na jego skromność i uczciwość.

jurek
jurek
5 lipca 2020 08:53

A w 2020 r. to samo nieszczęście znamy pod imieniem: „Jarosław Kaczyński”.

Tak, a to wszystko przy milczeniu kościoła religii miłości bliźniego, a czasem to „milczenie” bywało zadziwiająco oipniotwórcze – wcale nie po myśli nauczania ewangelicznego.
Analizy politycznej roli tej zagranicznej korporacji ciągle nie dotyka jej bezprawnej agitacji wyborczej. A takie dziwne oficjalne milknięcie właśnie w chwilach, gdy jej głos powinien zabrzmieć przykrywane jest medialnym… milczeniem.

greg
greg
5 lipca 2020 09:13

Naczelnik pisowatych jest w sposób oczywisty nieszczęściem 2020 roku, zresztą lat wcześniejszych również, ,tym niemniej jednak nie stałby się tym nieszczęściem gdyby nie wsparcie pogrobowców prl-u, a przede wszystkim wsparcie udzielane mu przez b. dużą część KK. Gdyby nie to, zapewne już dawno byśmy o tym żałosnym, zaściankowym typku nie pamiętali.

CzarnyZajaczek
CzarnyZajaczek
5 lipca 2020 11:20

Wybór między Dudą a Trzaskowskim dotyczy nie tylko konfrontacji wewnętrznej (z obecnym rządem) ale także konfrontacji zewnętrznej. W USA przewidywany jest spadek PKB blisko 50% w przyszłym kwartale (wg CNBC), dużo więcej niż w czasie Wielkiego Kryzysu który poprzedzał II Wojnę Światową. Wybór Dudy może przynieść lokalnie korzyść gospodarczą przez wzajemne nie blokowanie działań rządu przez prezydenta (i uniknięcie sugerowanego przez rząd wycofania inwestycji w razie przegranej Dudy), ale także zaostrzy stosunki z Rosją przy i tak już niepewnej sytuacji światowej, a to odbije się rykoszetem negatywnie na naszym kraju, więc wątpię czy warto „jechać na gapę”. Rafał Trzaskowski ma dużo większe zdolności dyplomatyczne, a dyplomacja to przecież jeden z głównych obszarów działań prezydenta i w obecnej sytuacji światowej ma duże znaczenie.
***
Dodam uprzedzając machanie szabelką tzn. tarczą antyrakietową – takie zestrzeliwanie nawet jeśli udane hipotetycznej bomby atomowej nad Polską czy nawet nad Ukrainą/Białorusią przyniesie równie katastrofalne dla nas skutki co przepuszczenie takiego ataku, tylko nieco później. Rosja ma ponad 6000 głowic atomowych, więc jakby się uparli to na pewno któraś dotrze do celu.

Waldemar
Waldemar
5 lipca 2020 12:17

No więc własnie dlatego nie będzie rzetelnej debaty z udziałem prezydenta Dudy, bo zamiast mówić o sytuacji gospodarczej Polski, zagrożonej ogólnoświatową recesją, bankructwie firm, niewydolnej energetyce, zapaści w górnictwie, czy służbie zdrowia, przyjemniej i bezpieczniej pokrzykiwać o LGBT czy adopcji dzieci. Dla wyborców Dudy, noszących nomen omen końskie okulary – to działa.

Marek
Marek
5 lipca 2020 12:22

Nie Kaczyński jest odpowiedzialny za ten stan rzeczy, tylko lewica światopoglądowa, która przy każdej okazji podepcze to, co jest dla ludzi ważne, a dla niektórych święte. Nic dziwnego, że to budzi skrajne emocje. Ale oczywiście wszystkie ich zaczepki to jest „pokojowa manifestacja”. Wstręt ogarnia na to zakłamanie.

Andrzej
Andrzej
5 lipca 2020 16:00
Reply to  Marek

Jest w naszym kraju, dość znaczna grupa osób, która z obrony własnych świętości, a deptania świętości innych, stworzyła sobie warunki, na dostatnie życie na koszt innych. Pewnie wiesz o kogo chodzi.
Lewica światopoglądowa promuje ochronę tych samych wartości co Kościół katolicki, ponieważ wartości chrześcijańskie (szanowanie KAŻDEGO człowieka, jego praw i poglądów), są podstawą istnienia demokracji.

Kościół, którego Bóg zawarł 7 przykazań z Dekalogu w jednym „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego”, oraz który w innym miejscu powiedział: „Szanuj nieprzyjaciół swoich”, powinien wspierać inicjatywy, które zapewnią wolność, równość i poszanowanie godności dla KAŻDEGO człowieka, a nie tylko dla tych, którzy odpowiadają im światopoglądowo.

Nic dziwnego, że to budzi skrajne emocje.
Takie postępowanie jest NIECHRZEŚCIJAŃSKIE i powinno być potępione.
Przedstawiciele Kościoła katolickiego w Polsce, zachowują się jak faryzeusze, którzy mieli ukamienować jawnogrzesznicę. Jeżeli ktoś nie żyje zgodnie z ich „naukami”, to trzeba go zniszczyć, upokorzyć, kiedyś nawet zabić.
Niestety nie pojawi się wśród nich Chrystus i nie powie: „Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień”…
Rzucają bez opamiętania, w imię walki o zachowanie SWOICH świętości…
Wstręt ogarnia na to zakłamanie…

jacenty
jacenty
5 lipca 2020 18:13

Już mi się rzygać chce, od ciągłego przypominania, że polakkatolik {ma tak być napisane} – to żaden Chrześcijanin, począwszy od hierarchów, a na potomkach otumanianych przez wieki parobków {vide patole spod Lublina, nota bene w świetle prawa przestępcy w praworządnym kraju europejskim, już by mieli zarzuty].
Będę to zawsze wspominał. W stanie wojennym, gdy parafie kat. były beneficjentem i rozdawcą dóbr wszelakich, moi dwaj synowie w wieku podstawówki, mieli lekcje religii w szkole. No i { a mieszkaliśmy wtedy vis a vis kościoła i plebani}, doskonale widzieliśmy dystrybucję tych wspaniałości. Jakie tam fury podjeżdżały,…. dygnitarze i masa śmiecia, która zawsze się kręci wokół decydentów/prominentów. Dla potomków przypomnienie – to był czas 49 wojewódz gierkowskich.
Były rekolekcje, przyjechał zakonnik po kilku latach na Zachodzie i nawijał o tym, że dziękujmy Bogu za ten kryzys, który przybliża nas do Kościoła, bo on, przez wiele lat widział puste kościoły, w których prawie nie było konfesjonałów.
Już wtedy, dotarło do mnie, że jest to wypraktykowana przez wieki strategia KK.
Dziś, wreszcie – mogę być spokojny o swoją wieczność – występując z kk w stronę chrześcijaństwa.

Zbigniew
Zbigniew
13 lipca 2020 06:43

Gdzie na tle zdziczenia, linczu, okropności w wykonaniu Kleinstaina , Pinokia fałszywego glinskiego , podłych z watahy pisowców bolszewickich jest hierarchiczny kościół. co zrobił Gadecki, ? co zrobił jedraszewiki największy szkodnik prócz alkoholika „flach” w kościele polskim. Kiedy za te szuje zabierze się Papież Franciszek? widżę, ze nigdy , ponieważ jego przedstawiciel w Polsce to taka sama szuja jak jedraszko obrońca pelca pedała i zwyrodnialca seksualnego. On już otrzymał