Kuchciński będzie musiał ujawnić listy poparcia kandydatów do KRS

To Kuchciński „namieszał” w listach poparcia dla sędziów KRS?

– „Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał nam dziś rację. Nie można utajnić nazwisk popierających kandydatów do #KRS, Kancelaria Sejmu odmawiając udostępnienia list poparcia kandydatów do KRS złamała prawo” – napisała na Twitterze Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. WSA orzekł, że listy osób zgłaszających kandydatów do KRS powinny być jawne.

W lutym Nowoczesna zaapelowała do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o ujawnienie list poparcia kandydatów do KRS. Gasiuk-Pihowicz mówiła wtedy, że lista poparcia danego kandydata jest „bardzo ważną informacją” i stanowi „element składowy” kandydatury. – „Nie wiemy na przykład za którymi z tych kandydatur stoją prawnicze autorytety, a za którymi grupa pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości” – stwierdziła posłanka Nowoczesnej.

WSA w uzasadnieniu uchylenia decyzji Kuchcińskiego o utajnieniu list stwierdził m.in.: „Uprawnione było domaganie się dostępu do tych załączników, do wykazów zgłoszeń kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej”.

Decyzja WSA ma duże znaczenie w kontekście obrad KRS, podczas których wybierani są kandydaci do Sądu Najwyższego. – „Późniejsze losy wykonania tego orzeczenia będą miały znaczenie dla postępowań, które toczą się na poziomie Unii Europejskiej” – powiedział w TVN24 adwokat Michał Wawrykiewicz z inicjatywy „Wolne Sądy”.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o