Kurski: Rada Języka Polskiego „nie posiada kompetencji do interpretacji przepisów prawnych”

Kto stoi za zwycięstwem Dudy? Przedstawiamy twórców jego kampanii wyborczej.

„Uderzyć w stół nożyce się odezwą” – to najlepszy komentarz do niepoważnej decyzji szefa telewizji publicznej Jacka Kurskiego, który przed wyborami parlamentarnymi nie zaaprobował emisji spotu Okręgowej Izby Lekarskiej z hasłem „Polska to chory kraj”.

 

Zarzekał się, że nie chodzi tu o żadną cenzurę, a decyzja wynika z rzekomo obraźliwego charakteru spotu. Kurski dowodził, że zwrot, iż „coś jest chore” ma w sobie elementy agresji i jest eufemistycznym wulgaryzmem.

Z założenia tymczasem spot miał zwracać uwagę na fatalny stan służby zdrowia. Mimo to na interwencję RPO Adama Bodnara, Kurski oświadczył: „Rozpowszechnianie spotu, który już w tytule zawiera treść obraźliwą dla naszej Ojczyzny stoi w oczywistej sprzeczności nie tylko z obowiązkami nadawcy publicznego określonymi w art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji, ale również z dobrymi obyczajami”.

 

Ostatecznie doszło do tego, że Rada Języka Polskiego – na wniosek RPO – zmuszona była udzielić specjalnej lekcji szefowi telewizji publicznej.

„Z obrazą mielibyśmy do czynienia jedynie wówczas, gdybyśmy uznali, że uwłacza godności Polaków powoływanie się na dotyczące ich fakty. Jeśli jednak zdanie Polska to chory kraj wskazuje na inną sferę niż medyczna (np. dotyczy światopoglądu Polaków), to mamy do czynienia wyłącznie z opinią, a nie z prezentacją faktów, i zapewne ktoś, kto prezentuje poglądy określone (w domyśle) jako chore, może poczuć się urażony” – wyłożyła kawę na ławę dr hab. Katarzyna Kłosińska.

„Wszystko zależy od kontekstu” – podkreśliła, co w całości zaprezentowano na stronach Biura RPO.

/j/

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Leszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Leszek
Leszek

Pamiętacie jeszcze zarzuty stawiane Szczepańskiemu z KRiT ? Jeśli tak, porównajcie go do Kurskiego a ocena formacji ustrojowych wyjdzie sama …