Kwaśniewski do Dudy: „Działanie na szkodę europejskiej wspólnoty jest nieodpowiedzialne”

Kwaśniewski: musimy walczyć o utrzymanie KE. Kaczyński marzy o rozdrobnionej opozycji

– „Zwracam się do Pana Prezydenta głęboko poruszony i zaniepokojony słowami wypowiedzianymi przez Pana Prezydenta w Leżajsku o Unii Europejskiej jako „wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika”. To stwierdzenia nieprawdziwe i niebezpieczne. Unia Europejska to nie „wyimaginowana”, ale jak najbardziej realna wspólnota, która przez 60 lat zapewniała pokój naszemu kontynentowi” – napisał były prezydent Aleksander Kwaśniewski w liście otwartym do Andrzeja Dudy.

Kwaśniewski podkreślił, że nieprawdą jest jakoby niewiele dla nas z tej wspólnoty wynikało. Zaznaczył, że Polska ma dzisiaj swobodny dostęp do rynku UE, dokąd kierujemy aż 80 proc. naszego eksportu. – „Kluczowe znaczenie posiada Unia dla polskich produktów rolnych, 2,5 miliona Polaków pracuje zarobkowo w krajach Unii, a liczba ta rośnie. Korzystają nie tylko z wyższych zarobków, ale i innych praw socjalnych, jakie gwarantuje legalne, europejskie zatrudnienie” – napisał były prezydent. Zwrócił też uwagę, że liczba polskich studentów w krajach UE wynosi już 30 tysięcy. – „Poruszamy się bez przeszkód po naszym kontynencie bez wiz i upokarzających kontroli” – podkreślił. Jak dodał, Polska pozostaje największym beneficjentem unijnych funduszy.

„Działanie na szkodę europejskiej wspólnoty jest nieodpowiedzialne, także w świetle globalnych niepewności i napięć. (…) Takie negatywne procesy wspiera nasz sąsiad, Rosja, łamiąc wobec Ukrainy i Gruzji podstawowe zasady prawa międzynarodowego i aktywnie wspierając dezintegrację polityczną Europy. (…) Jeżeli zatem słowa wypowiedziane przez Pana Prezydenta w Leżajsku wynikają z chwilowych emocji – apeluję o rozwagę. Jeśli zaś z głębszej strategii – ostrzegam. To wbrew polskiej racji stanu” – podkreślił Kwaśniewski.

Na koniec były prezydent przypomniał, że za wejściem Polski do UE głosowało ponad 13,5 miliona Polaków. – „W powiecie leżajskim głosowała za Unią wyraźna większość – 62 proc. mieszkańców. Przeciwko wstąpieniu do UE głosowało 3,9 miliona Polaków, czyli mniej aniżeli połowa Pana wyborców w 2015 r. Nie ma zatem politycznej i społecznej zgody na antyeuropejski kurs, a żadna partia polityczna ani politycznego, ani moralnego mandatu na jego realizację. Polacy są i powinni pozostać częścią realnej, a nie wyimaginowanej, umacniającej się, europejskiej wspólnoty, z której zarówno wiele czerpiemy, jak i do której wnosimy nasz polski wkład. Wspólnoty, której wartości podzielamy i zobowiązaliśmy się przestrzegać w 2003 r.” – napisał Aleksander Kwaśniewski do Andrzeja Dudy.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ZgredzinkapinkiJaninaPolka gorszego sortuPiJar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Głos wołającego na puszczy. Duduś i wszyscy towarzysze z PiS-u postrzegają UE jedynie przez pryzmat doraźnych korzyści, jakie można wyciągnąć dla siebie, a w tej chwili widzą Wspólnotę jako przeszkodę w zdobyciu absolutnej władzy. Powiedzmy wreszcie głośno, że dziś Polską rządzi banda nieodpowiedzialnych gówniarzy, dla których myślenie w kategoriach dłuższych niż najbliższe wybory jest totalną abstrakcją. Chłystek z pałacu prezydenckiego stanowi najlepszy tego dowód.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Unia jest be, ale kasa z Unii jak najbardziej cacy, a wszyscy skompromitowani w kraju już organizują desant pisiorskiej piątej kolumny na Europarlament. A że przy okazji rozwalania tej znienawidzonej Unii od środka można kosić unijne diety, to w to im graj. Rzygać się chce.

Janina
Janina

No proszę, Pan Prezydent Kwaśniewski to jest GOŚĆ ! Tylko, że Duda i tak z tego listu nic nie wyczyta. Znowu wyjdzie na forum, postraszy tymi swoimi „groźnymi” minami, wykrzyczy, co mu poleci Kaczyński, bo tak jest zaprogramowany na Żoliborzu. On jest niereformowalny i myśli tylko o jeszcze następnej kadencji, a nie o Polsce i Polakach. Tę może mu tylko zapewnić poddańczość względem Kaczyńskiego. Bez wstydu wypowie każdą bzdurę z polecenia prezesa. Dobrze, że ten list Pana Kwaśniewskiego jest otwarty, bo Duda i tak nic z niego nie zrozumie, ale może choć jakiejś części Rodaków ożyją zwoje mózgowe i przejrzą… Czytaj więcej »

pinki
pinki

Głosowałem na Kwaśniewskiego i zagłosowałbym dzisiaj jeszcze raz. Żałuję, iż Cimoszewicz nie został prezydentem, nie byłoby dzisiaj takiego problemu z PIS. Problemy z PIS zaczęły się już za czasów Lecha Kaczyńskiego. Prezydentura tego człowieka była bezwartościowa, ale stworzyła podstawy pod dzisiejsze rządy PIS.

Zgredzinka
Zgredzinka

Bardzo celne spostrzeżenie.