Kwaśniewski ostro o ważnych decyzjach Dudy. „Gruby błąd i polityczna głupota”

Kwaśniewski ostro o ważnych decyzjach Dudy. „Gruby błąd i polityczna głupota”

Prezydent Aleksander Kwaśniewski odniósł się do działań Andrzeja Dudy, który nie spotkał się z kanclerz RFN Angelą Merkel podczas jej wizyty w naszym kraju. Przywódczyni Niemiec widziała się za to z premierem Mateuszem Morawieckim.

„Uważam to za małostkowe i błędne. Kiedy Angela Merkel zaczynała swoją kadencję w 2005 r. przyjmowałem ją w Pałacu Prezydenckim. Dla niej to była jedna z pierwszych wizyt, a dla mnie jedna z ostatnich w roli prezydenta” – były prezydent ocenił aktywność Dudy w rozmowie z dziennikarzami z portalu NaTemat.pl

Dodał, że prezydent powinien wręczyć kanclerz kwiaty i jej podziękować, bo przecież jej wizyta w Polsce była czysto kurtuazyjna i pożegnalna.

Prezydent odniósł się też do tego, że Duda w trakcie wizyty Merkel przebywał na Śląsku. Wytłumaczył: „Kiedy wizyta jest organizowana z odpowiednim wyprzedzeniem, wszystko da się zorganizować. Śląsk to nie jest Alaska, do Warszawy leci się stamtąd 40 minut. Nawet jeśli uroczystości były rano, można było przesunąć wizytę o parę godzin. Prezydent ostentacyjnie pokazał niechęć do kanclerz Niemiec. To gruby błąd i polityczna głupota”.

Kwaśniewski w podobnym tonie wypowiedział się w Radiu ZET. Zasugerował m.in., że Duda „robi fochy”. Takie zachowanie – jego zdaniem – nie jest dobre dla rządu.

„Z punktu widzenia polskich władz szanowałbym taką osobę. Tym bardziej że następca będzie trudniejszy. (…) Z Niemcami trzeba pracować, utrzymywać dialog i taki gest, jak prezydenta Dudy nie jest pomocny” – uzupełnił.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Dodał: „Polska nie może być zawrócona z tej europejskiej drogi. Wszyscy, którzy chcą nas zawrócić, czynią krzywdę, która będzie kosztowała nas setki lat. To porównywalne do działań, które doprowadziły do upadku RP w przeszłości”.

Czy prezydent rzeczywiście powinien zachować się w ten sposób…? Jego kontrowersyjna postawa z pewnością zaważy na obustronnych relacjach z Niemcami?

/kw/

Źródła: onet.pl, natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
14 września 2021 18:20

Duduś strzelił sobie focha! Ale teraz dumny jest! Może by nawet Agarkę ochędożył, gdyby nie wieloletnia separacja od łoża i stołu. Zacieszaj Andrzeju póki możesz. Później będzie smutno. Bardzo smutno.

Chermes
Chermes
15 września 2021 00:52

A potem będzie święte oburzenie, gdy PiSiorom będzie na czymś bardzo zależało i Duduś (czy jak mu tam?) będzie błagał nowego Kanclerza Niemiec o spotkanie a ten mu odpowie, że dla takiego pętaka, nie ma czasu i może się w przelocie, przy windzie, zobaczą na dwie minuty… Oczywiście, ujmie to w sposób dyplomatyczny, ale przesłanie będzie właśnie takie.
1 : 27 wiecznie żywe…

jańcio wodnik
jańcio wodnik
16 września 2021 11:44

Głupota polityczna to mało powiedziane, przecież Merkelowa nawet po opouszczeniu stanowiska kanclerza będzie miała dalej jakiś wpływ na politykę niemiec a bilans jej rządów jest dla naszego kraju bardzo pozytywny choć można za pewne rzeczy krytykować.