„Lecz dokładnie informować babci nikt nie śpieszy, po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy…”

"Lecz dokładnie informować babci nikt nie śpieszy, po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy..."

Wiele emocji budzi obietnica podwyższenia płacy minimalnej do 3 tys. w 2021 r. i 4 tys. w 2024 r. dla wielu to powód do radości, jednak ci, którzy znają się na ekonomii, przestrzegają przed negatywnymi skutkami takiego posunięcia. Jarosław Kaczyński nie widzi powodów do niepokoju, bo jak stwierdził w rozmowie z dziennikarzem radiowej Jedynki (11 września), rozmawiał już z prezesem NBP i wie, że może być spokojny. Według wstępnych szacunków, podwyżka płacy minimalnej niczym nie zagrozi gospodarce i tego należy się trzymać.

 

Dziennikarze portalu gazeta.pl nie przyjęli słów pana prezesa bezkrytycznie i zwrócili się do NBP o dane, które potwierdziłyby słowa Kaczyńskiego. Trzeba było na odpowiedź nieco poczekać, bo ważniejsze były wybory parlamentarne, ale teraz wreszcie dotarła ona do gazety.pl tylko, że brak w niej odpowiedzi na konkretne pytanie.

Maria Wołk zastępczyni dyrektora Gabinetu prezesa NBP odsyła zainteresowanych do raportu o inflacji, znajdującego się na stronie banku centralnego i informuje, że NBP oraz Pada Polityki Pieniężnej prowadzą dogłębną analizę wszystkich czynników, które mają wpływ na gospodarkę państwa.

W tej sytuacji „informowanie o poszczególnych elementach owego procesu na etapie wstępnego gromadzenia materiałów, przed ich weryfikacją, byłoby obarczone możliwością nieporozumień i generowałoby zagrożenie dla sformułowania prawidłowych wniosków, a w skrajnych przypadkach mogłoby powodować niekorzystne zjawiska dla polskiego systemu finansowego”.

 

Pani Wołk podkreśla, że na obecnym etapie, gdy mowa jeszcze tylko o „dokumentach roboczych”, nie mogą one stanowić informacji publicznej i tym samym nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Odbyła się więc rozmowa prezesa Kaczyńskiego z panem Glapińskim czy też nie? Otrzymał on zapewnienie, że rzeczywiście wzrost płacy minimalnej nie będzie miał negatywnych skutków dla polskiej gospodarki? Któż to wie…

Tamara Olszewska

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments