Lekarze nie zamierzają pracować na „podatek Morawieckiego”

Lekarze nie zamierzają pracować na „podatek Morawieckiego”

Pomysłem obozu władzy na poprawę sytuacji w Służbie Zdrowia jest liniowa składka zdrowotna od podatku, której nie będzie można odpisać.

Na tym pomyśle stracą nie tylko średni przedsiębiorcy, ale też medycy, którzy w większości pracują na tzw. samozatrudnieniu.

Lekarze są więc zdecydowanie na nie, bo jak wyjaśnia dziennikarka „Rzeczpospolitej”, Karolina Kowalska, pensja lekarza specjalisty z kilkunastoletnim stażem „wynosi 6750 zł brutto (…) Więc większości medykom bardziej się opłaca zatrudnić na kontrakcie. Tak pracują np. anestezjolodzy. O nich się mówi, że mają stawki 200 zł za godzinę. Wiadomo, że przez to wpadają w próg podatkowy dla najlepiej zarabiających, ale to są specjaliści, których najbardziej potrzeba i teraz to od nich głównie usłyszałam, że nie będą pracować więcej, kosztem swojego zdrowia, tylko po to, by opłacać tę składkę”.

I dodaje: – „Medyków mamy bardzo niewielu. Oni są zmuszeni pracować ponad siły. Wypowiadają klauzule opt-out, dzięki czemu mogą pracować więcej niż 40 godzin w tygodniu. Teraz bywa, że pracują po 300-400 godzin w miesiącu, ale to wszystko odbywa się kosztem ich zdrowia i życia prywatnego. Robią to też dlatego, że mogą więcej zarobić i po ogłoszeniu tej podwyżki składki zdrowotnej bez możliwości odliczenia od podatku, wielu z nich powiedziało, że nie będzie już pracować ponad siły. Nie będzie pracować „na podatek Morawieckiego” i to jest dosłowny cytat”.

Jak pisze jeden z internautów, „te podatki dla lekarzy to inna forma zachęty „a niech jadą”. Nie jest to zmartwienie dla rządu, bo zawsze znajdzie się kliku, którym opłaca się pracować w klinice rządowej. A w innych szpitalach- no cóż, może kapelani dadzą radę uzdrawiać?”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Tamara Olszewska

Źródło: tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dron
Dron
17 maja 2021 08:59

Ktoś wczoraj bardzo trafnie skonkludował polski ład – skończyło się dawanie, zaczęło się zabieranie. Ci, którzy sądzą, że nie zapłacą podatku mylą się, ponieważ zapłacą składkę zdrowotną.

Ewa
Ewa
18 maja 2021 10:52
Reply to  Dron

Ci co tylko biorą, bo nie kalają rączek pracą, nie zapłacą nic.

Jantar
Jantar
17 maja 2021 11:25

„te podatki dla lekarzy to inna forma zachęty „a niech jadą”.

Przecież w kraju katolickim, w którym rządzi kościół, medycyna i lekarze są zbędni! Ludzie mają obowiązek modlić się do boga o zdrowie i dawać na tacę w nadziei na uzdrowienie. Księża zalecają przecież modlitwę. Jak to mówią „Tylko Bóg decyduje. Jeśli będziesz się modlić, może zechce cię uzdrowić, a może nie!”. A dla rządzących i kleru będą wypasione kliniki rządowe, ze specjalistami wszelkiej maści.

AntyPis
AntyPis
17 maja 2021 23:19
Reply to  Jantar

Zupełnie jak w Korei. Tej Północnej.