Lewicowa koalicja wystartuje jednak pod szyldem SLD

Lewicowa koalicja wystartuje jednak pod szyldem SLD

Decyzja o starcie jako SLD podjęta została przez Radę Krajową Lewicy Razem w nocy ze środy na czwartek. Decyzja kierownictwa oznaczać może rezygnację części kandydatów Razem ze startu w zbliżających się wyborach do Sejmu. Jak wiadomo, grono polityków lewicowej partii nie ma o SLD najlepszej opinii.

 

Jeszcze kilka dni temu zakładano wspólny start SLD, Lewicy Razem i Wiosny jako Komitet Wyborczy Lewica. Bazą KW miały być struktury SLD, które zmieniło nawet skrót partii na „Lewica”. Zmiana nazwy została zgłoszona do Sądu Okręgowego w Warszawie, zajmującego się prowadzeniem ewidencji partii politycznych.

O odrzucenie nowego skrótu wnioskował Jacek Zdrojewski, lider niszowej partii Polska Lewica, według którego nowy skrót byłby nazbyt podobny do nazwy już działającej organizacji.

 

Dokumenty niezbędne do rejestracji KW Lewica zostały zgłoszone do Państwowej Komisji Wyborczej w poniedziałek 12 sierpnia. W tym czasie Sąd Okręgowy nie zdążył zatwierdzić nowej nazwy Sojuszu, co automatycznie zdyskwalifikowało ugodową nazwę KW. Komisja Wyborcza wskazała na to, że według ewidencji partii „SLD” dalej pozostaje oficjalnym skrótem ugrupowania Włodzimierza Czarzastego.

Start pod szyldem KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej może odstraszyć niektórych polityków Razem, Wiosny i mniejszych ugrupowań, z drugiej strony znacznie zwiększa to szanse kandydatów bloku na dostanie się do Sejmu. Startując jako koalicyjny komitet wyborczy (KWW), partie lewicowe musiałyby przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy.

SLD i inne partie lewicy (wśród nich Twój Ruch i Zieloni) na start w ramach KWW zdecydowały się w 2015 r., kiedy zdobyły zaledwie 7,55% poparcia i nie przekroczyły progu wyborczego. Jedną z przyczyn porażki Zjednoczonej Lewicy był samodzielny start partii Razem, która uzyskała wtedy 3,62%.

/nt/

Źródło: fakt.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Gekon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gekon
Gekon

„Panie Prezesie, meldujemy wykonanie zadania!”