Licealista poparł strajk nauczycieli. Spotkał go za to rasistowski hejt

Licealista poparł strajk nauczycieli. Spotkał go za to rasistowski hejt

I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu żyje tym, co zdarzyło się jej uczniowi, Niambie. Nauczyciele powiadomili Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, a ten prokuraturę w Poznaniu. Powód? Fala hejterskich komentarzy na portalu epoznan.pl dotyczących czarnoskórego ucznia I LO, który wsparł protest nauczycieli.

– Uczniowie są zazwyczaj na lekcjach skupieni, ale dawno nie widziałam takiego skupienia połączonego z przejęciem. Okazało się, że ten problem istnieje i że może dotknąć kogoś z nas – powiedziała „Wyborczej” Agnieszka Gabryelska, nauczycielka WOS-u. Z całej okropności tej sytuacji możemy wynieść to, że to świetny moment, by uczyć o rasizmie. Tak naprawdę, a nie w teorii. Hanna Synowiec-Rudawska, nauczycielka biologii i wychowawczyni Niamby podkreśliła: – Kładziemy w szkole duży nacisk na naukę tolerancji. Tym bardziej dotknęło nas to, co spotkało Niambę. Pozytywne w całej tej sprawie jest to, że młodzież stanęła za nim murem. To świetny chłopak. Życzę każdemu, by miał takich rodziców i takie grono przyjaciół, którzy go otaczają – mówi nam. Niamba, bardzo lubiany przez uczniów, chodzi do trzeciej, maturalnej klasy liceum. Jego tato jest Senegalczykiem, a mama pochodzi z Rwandy. Rodzina od lat mieszka w Polsce i ma polskie obywatelstwo.

Hejt był reakcją na zdjęcie, jakim członkowie samorządu uczniowskiego „Marcinka” opatrzyli list z poparciem dla strajkujących nauczycieli, którzy domagają się podwyżek. Jak czytamy w portalu „GW”, Uczniowie sami wpadli na ten pomysł i sami ułożyli oświadczenie. Napisali w nim m.in.: „Jako uczniowie, nie możemy przejść obojętnie wobec narastającej frustracji i bezsilności osób, które wkładają całe swoje serce i zaangażowanie, aby nas wykształcić i wychować. Zdajemy sobie sprawę z możliwych, dramatycznych konsekwencji dalej pogarszającej się sytuacji nauczycieli i w pełni wspieramy ich postulaty. Zwracamy się także z prośbą do naszych koleżanek i kolegów o wyrozumiałość i zrozumienie wobec Nauczycieli w związku z zaistniałą sytuacją” – napisali w swoim oświadczeniu.

Na forum pod tekstem pojawiły się rasistowskie, wulgarne komentarze dotyczące członka i skarbnika uczniowskiego samorządu „Marcinka”, Niamby. „Czarny w Marcinku? Świat się kończy” czy „Punkty dostał za kolor skóry”  – to te delikatniejsze. Niektórzy internauci protestowali. – Zmieniliśmy zdjęcie ilustrujące tekst. Wszystkie zgłoszone komentarze zostały usunięte. Zabezpieczyliśmy numery IP autorów tych komentarzy i udostępnimy je niezwłocznie służbom, gdy tylko się o nie zwrócą. Jesteśmy całą tą sprawą zasmuceni – wyjaśnił „GW” Witold Kundzewicz, redaktor naczelny epoznan.pl.

mpm

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Alicja SockaBeataizabelaJantarRafał P. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Wie ktoś czy taki hejter modli się przed czy po napisaniu swoich mądrości?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Na pewno i przed, i po, i w trakcie.

Rafał P.
Rafał P.

Podejrzewam, że staje przed obrazem Czarnej Madonny i heiluje.

izabela
izabela

przed i po a potem znowu pod krzyż

Beata
Beata

To co robisz to też hejt.

Marek
Marek

Co by się działo jakby, temu katolickiemu narodowi, podobno nowemu narodowi wybranemu, ……przytrafił by się papież który by miał skórę w kolorze czarnym? Też by wydawali, na jego widok, odgłosy szympansa, czy może jak to było w przypadku jednego z piłkarzy warszawskiej Legii nazywali by go „Czarnecki”? Czy może w ramach katolickiej miłości bliźniego nazywali by go pieszczotliwie „bambusem” jak to się dzieje w stosunku do „tych innych” dziś? Oj aż przykro to mówić ale pokłady chamstwa rasizmu i zwyczajnego braku kultury są w tym katolickim narodzie nieograniczone

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

W takim przypadku ten narodek boży ogłosiłby niechybnie secesję od Kościoła Rzymskiego i wybrałby własnego antypapieża – białego, tłustego i o narodowo-betonowym umyśle. Jest nawet paru kandydatów.

Jantar
Jantar

Rydzyk pierwszy w kolejce.

Rafał P.
Rafał P.

Tak jak nie mam nic przeciwko innym rasom i innym nacjom, to odradzał bym z całego serca imigrację do Polski komuś, kto by się odróżniał od przeciętnego Janusza. Dla jego dobra. (Nie mam na myśli tego Janusza.) Niestety, ale tak jest w kraju, gdzie polski profesor może dostać w tramwaju w dzioba tylko dlatego że ze swoim gościem rozmawia po niemiecku.

Alicja Socka
Alicja Socka

Nauczyciele i ich wypłaty pochodzą z podatków pozostałych obywateli. Tak samo utrzymanie szkoły i mienia też z podatków obywateli. To chyba dobry czas aby sprywatyzować szkoły https://infomiasto.eu/?p=3661 takie rozwiązanie ma same zalety, ja nie widzę w tym wad jak się weźmie wszystko pod uwagę.