List otwarty do władz Rzeczpospolitej Polskiej

List otwarty do władz Rzeczpospolitej Polskiej

Za chwilę nas już nie będzie! Za chwilę „wolne słowo”, „wolne, niezależne media” staną się tylko wspomnieniem! Nie pozwólmy na to!
………………………………………
Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

– osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
– ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
– pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
– faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura

Agora S.A.

AMS S.A.

Bonnier Business

Burda Media Polska

CANAL+

Dziennik Trybuna

Dziennik Wschodni

Edipresse Polska

Eleven Sports Network sp. z o.o.

Gazeta Radomszczańska

Green Content sp. z o.o.

Gremi Media S.A.

Grupa Eurozet

Grupa Interia.pl sp. z. o.o.

Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.

Grupa RMF

Grupa ZPR

Helios S.A.

Infor Biznes

Kino Polska TV S.A.

REKLAMA

Lemon Records sp. z o.o.

Marshal Academy

Music TV sp. z o.o.

Muzo.fm sp.z o.o.

NaTemat.pl

Polityka

Polska Press Grupa

Ringier Axel Springer Polska

STAVKA sp. z o.o.

Superstacja sp. z o.o.

Telewizja Polsat sp. z o.o.

Telewizja Puls sp. z o.o.

TIME S.A.

TV Spektrum sp. z o.o.

TVN S.A.

Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin

Tygodnik Powszechny

Wydawnictwo Bauer

Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan

Wydawnictwo Magraf

Wydawnictwo Nowiny

Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański
……………………

Tamara Olszewska

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
10 lutego 2021 09:54

Wygląda na to, że pisiory rzutem na taśmę chcą uderzyć we WSZYSTKIE media niezależne. Zrobiłem mały rajd po internecie i wyszło, że prawicowe portale zachowują się jakby nigdy nic. Wiadomo – pisowskie kundle. A co do dalszych losów tego – pożal się Boże – projektu… On upadnie, głównie dlatego, że znów postawi się Gowin. Na naszych oczach tzw. zjednoczona prawica się rozlatuje. Jeszcze parę razy Karaluch przejedzie kijem po kratach klatki z Gowinem, i skończy się większość parlamentarna. Gowin i tak nie ma już wiele do stracenia. Przewiduję wybory parlamentarne jeszcze w tym roku. Pisiory powinny codziennie modlić się do św, jądraszewskiego i św. Muchomora. o dłuuuugą i mroźną zimę, bo z nastaniem wiosny…………………………

Marek
Marek
10 lutego 2021 11:41

Nie upadnie. Nawet jak goowin nie poprze (kilku jego ludzi poprze i tak) to znajdą się głosy w konfederacji, kukizie, psl. A może znów ktoś się spóźni, albo wcześniej wspomniani wstrzymają się od głosu i projekt przejdzie bo przecież w tym debilnym kraju projekty mogą przejść gdy popiera je mniejszość po(osłów).

Maciek123454321
Maciek123454321
11 lutego 2021 14:33
Reply to  Marek

Drogi Kolego, czasy, kiedy ktoś się spóźnił albo źle nacisnął guzik, już się skończyły. Według mnie PSL murem stoi za niezależnymi mediami, faszyści też nie mają interesu, żeby popierać pisiorów. Oni najchętniej też wywróciliby rząd, bo mają sporą szansę powiększyć swój stan posiadania drogą wyborów. Gówin i jego kumple wiedzą, że niezależnie od tego, co zrobią, u Kaczora mają przesrane. A ich stanowisko akurat jest w tej sprawie kluczowe. Wszystko wskazuje na to, że projekt haraczu od niezależnych nadawców upadnie, zanim się pojawi w sejmie. Kaczor ustąpi, bo ta ich zakichana „zjednoczona” prawica wisi na cienkim włosku.

Marek
Marek
11 lutego 2021 16:14

Zawsze faszyści z pis mogą znaleźć inna drogę. Jeśli rzeczywiście cała opozycja i goowin zagłosuje przeciw (podkreślę przeciw a nie wstrzyma się), albo nie poddadzą tego pod głosowanie, to znaną już metodą ukryją te przepisy w innych ustawach i znów postawią opozycję przed szantażem moralnym, i wtedy goowin się ugnie, albo inni się ugną, a może nawet nie zauważą. Skoro ruszyli z tym projektem to znaczy, że chcą go w taki czy inny sposób wprowadzić. Dzień bez mediów był tylko zwiastunem, wkrótce będziemy mieli rok bez mediów i większość „polaków” nawet tego nie zauważy. Większość Polaków zresztą tak samo.

Jantar
Jantar
10 lutego 2021 11:44

No to mamy stanowisko Porozumienia Gowina. Pytanie brzmi, czy faktycznie poprą wszyscy – mam na myśli Bielana i jego popleczników.

druh Marek
druh Marek
10 lutego 2021 10:33

Szanowna Pani Tamaro! Jestem z pokolenia Solidarności. Nie raz i nie dwa łykałem w stanie wojennym gaz i poczułem zomowską pałę na grzbiecie. Nie dam pokoleniu JPII do którego należą: A.Duda, Z.Ziobro, Sobolewski, Kantak, Wąsik, Fogel, Kowalski, Bortniczuk i inni. zniszczyć wolności i demokracji! Niech Obajtek udławi się zabranymi mediami. Nie będę tankował na Orlenie, nie kupię żadnej jego gazety. Będziemy drukować w II obiegu i słuchać zakazanych stacji jak w PRL-u, ale nie pękniemy. Posłom ,którzy podniosą rękę za tym świńskim projektem gwarantuję ,że Polacy im tego nie puszczą płazem.

Marek
Marek
10 lutego 2021 11:43

List otwarty do „władz” odniesie taki sam skutek, jak odniósłby list otwarty to hitlera, do rosyjskiego cara itd. . W najlepszym razie wycofają się dzisiaj by wrócicć jutro z zamaskowanym projektem, albo schowają punkciki w jakiejś cowidowej ustawie i znów będzie szantaż moralny na opozycję aby przyjąć bo przecież „trzeba ratować wolskę od wirusa”.

Bart
Bart
11 lutego 2021 09:20
Reply to  Marek

Marku, rzeczywistym adresatem listu otwartego nie był pisowski reżim, ale ludzie. Celem protestu było wpłynięcie na postawy Polaków, aby energiczniej zaczęli się bronić przed rządzącymi Polską bandytami, a najlepiej po prostu jak najszybciej pozbyli się władzy, która niszczy kraj.
Mam nadzieję, że w jakimś stopniu udało sie ten cel osiągnąć.
Pozdrawiam

Jantar
Jantar
10 lutego 2021 11:53

Podatek na media z jednej strony, podniesienie ilości polskich produkcji dla nadawców nadających na polskich koncesjach z 33% na 49% z drugiej strony, zmiana warunków koncesji z trzeciej strony. Do tego jeszcze samo przedłużanie koncesji przez pisowską KRRiT, czego przykład już jest na kanale ATM Rozrywka (szczegóły dokładnie opisywał portal wirtualnemedia.pl – polecam lekturę).

I właśnie wczoraj na media2 poszła informacja, że węgierski Sąd Najwyższy odrzucił skargę prywatnego radia o uchylenie im koncesji na nadawanie. Według tamtejszego odpowiednika naszej KRRiT powodem były „uchybienia proceduralne” – zupełnie jak w przypadku ATM Rozrywki. Faktycznie zaś radio było opozycyjne do rządu Orbana.

W taki właśnie sposób PiS pozbędzie się opozycyjnych kanałów tv i radiowych także u nas. Koniec końców zmuszą media albo do likwidacji redakcji i kanałów, albo do odsprzedania ich rządowi lub osobom podstawionym. Kaczyński zapowiedział, że PiS bierze się za media, bo Duda miał za słaby wynik, no i mamy tego efekt. Jak widać za internet też się wzięli.

Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
11 lutego 2021 12:28
Reply to  Jantar

Wczoraj na multipleksie prócz TVPiS tylko ATM Rozrywka nadawał… „Świat według Kiepskich” – w temacie. TV Ojciec Muchomor chyba też. Poza tym – czarne plansze, nawet…. Polo TV!!! Szacun!

Maciek123454321
Maciek123454321
11 lutego 2021 14:38
Reply to  Wujo Wkurw

Mnie bardzo mile zaskoczyła postawa Polsatu i jego pomniejszych stacji. Już się (w)ujom z pisu wydawało, że spacyfikowali Solorza, a tu taki numer….. No i piękne zachowanie prasy – oczywiście tej niezależnej.

Jantar
Jantar
11 lutego 2021 23:13
Reply to  Wujo Wkurw

ATM walczy o koncesję. Dziś obradowała KRRiT i miała podjąć decyzję. Więc można ich usprawiedliwić.

Z naziemnych normalnie nadawały kanały Winnickiego. Ale oni znowu w Biurze Reklamy TVP są.

Z ciekawostek jeszcze, że było kilkanaście minut z wyłączonym sygnałem kanałów TVP w Cyfrowym Polsacie Solorza. Szczegóły na forum media2 w temacie podatku i na chacie (archiwum dla zarejestrowanych użytkowników, ale komentarze na bardzo gorąco).

Predator
Predator
11 lutego 2021 10:23

Szanowni Panowie Redakltorzy chociaż wy przestańcie płakać bo w tym kraju wszyscy mają podobne problemy w dupie.
Należy się połączyć ze wszystkimi i razem wyjebać tych złodziei z życia publicznego bo nic sami nie zrobicie. Czas wreszcie zrozumieć że z chamami
kulturalna dyskusja jest a-wykonalna.

Maciek123454321
Maciek123454321
11 lutego 2021 14:43
Reply to  Predator

Dziewczyny próbują. Nie takie to łatwe. Rewolucji w Polsce raczej nie będzie. Wydaje mi się, że prędzej złamią się pisiory, kiedy sobie uświadomią, że na końcu ich kariery politycznej jest więzienie. Ci od gówina chyba zdają sobie najlepiej z tego sprawę, że im szybciej wyskoczą z tonącej łajby, jaką jest pis, tym większa szansa nie tylko na amnestię, ale może nawet na dalszą karierę polityczną. Cała reszta, na czele z wygadującymi brednie ziobrowymi kapciowymi, powędruje do pierdla, czego im z serca życzę.