List protestacyjny dziennikarzy

W pogoni za prof. Grodzkim operator TVP Info uderzył kamerą w głowę dyrektor gabinetu Marszałka Senatu

Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wystosowała list otwarty w proteście przeciwko działaniom uderzającym w dziennikarzy. „Ostatnio w Polsce nasiliły się działania prokuratury przeciwko dziennikarzom. Obawiamy się, że ich celem może być zastraszanie autorów publikacji i wydawców, aby nie podejmowali tematów niewygodnych władzy” – piszą jej członkowie. W skład kapituły wchodzą redaktorzy naczelni i wybitni przedstawicieli największych polskich mediów. W tym roku do tego grona dołączył w charakterze członka honorowego – ks. Adam Boniecki. Członkowie Kapituły nie mogą nominować dziennikarzy ze swoich redakcji i redakcji powiązanych.

Bezdyskusyjnie, dziennikarz, jak każdy obywatel, jest równy wobec prawa i temu prawu podlega. Nie ulega wątpliwości, że dziennikarz ma obowiązek dochowania wszelkich standardów etycznych i zawodowych oraz działania w imię prawdy i dobra społecznego.

Przypominamy, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie.

Bezsporne jest także to, że każdy, kto czuje się pokrzywdzony publikacją, ma prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu cywilnym.

Ostatnio w Polsce nasiliły się działania prokuratury przeciwko dziennikarzom. Obawiamy się, że ich celem może być zastraszanie autorów publikacji i wydawców, aby nie podejmowali tematów niewygodnych władzy.

Prokuratura zajmowała się także sprawami dwóch tegorocznych nominowanych do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

*Dziennikarka Polsat News, Ewa Żarska, której reportaż przyczynił się do zatrzymania groźnego pedofila, została ukarana grzywną 6 tys. złotych za odmowę ujawnienia informatora. Informatora znanego wcześniej policji.

*Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaangażował prokuraturę wojskową przeciwko Tomaszowi Piątkowi autorowi książki „Macierewicz i jego tajemnice”. Zarzucił mu m.in. czyn polegający na „poniżeniu konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej” zagrożony karą do dwóch lat więzienia.

Przypominamy, że dziennikarz ujawniając informacje poufne, często niewygodne dla decydentów, działa w interesie publicznym i nie powinien być z tego tytułu ścigany karnie. Media patrzące krytycznie na działania instytucji i polityków są podstawą demokratycznej wspólnoty.

Wyrażając głębokie zaniepokojenie poczynaniami prokuratury, apelujemy do całego środowiska dziennikarskiego o solidarność w tej sprawie, a polityków i śledczych, by ich działania nie wzbudzały jakichkolwiek podejrzeń o wywieranie presji i były pozbawione podtekstu politycznego”.

Lista sygnatariuszy

Sławomir Assendi, redaktor naczelny Radia ZET (przewodniczący Kapituły); Jerzy Baczyński redaktor naczelny tygodnika „Polityka”; ks. Adam Boniecki redaktor senior “Tygodnika Powszechnego” (członek honorowy); Bogusław Chrabota redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”; Paweł Fąfara członek zarządu, redaktor naczelny Polska Press Grupy; Robert Feluś, redaktor naczelny dziennika „Fakt”; Krzysztof Jedlak redaktor naczelny “Dziennika Gazety Prawnej”; Aleksandra Karasińska zca redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”; Jarosław Kurski zca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”; Tomasz Machała wiceprezes ds. wydawniczych Wirtualnej Polski; Edward Miszczak dyrektor programowy TVN; Małgorzata Moszczeńska wydawca wiadomości Radia ZET; Piotr Mucharski redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”; Konrad Piasecki dziennikarz Radia ZET; Adam Pieczyński redaktor naczelny TVN24 i Faktów TVN; Jacek Pochłopień redaktor naczelny tygodnika „Wprost”; Katarzyna Radziwiłł córka Andrzeja Woyciechowskiego (członek honorowy); Andrzej Skworz redaktor naczelny magazynu „Press”; Marek Twaróg redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”; Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onetu.
(Źródło: newsweek.pl)

mpm
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
KrzysztofwimechJanekMirandaWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Jest to powtórka z rozrywki. Węgierskiej oczywiście. Zanim Orban „zmadziaryzował” media, wszystkim dziennikarzom krytykującym „dobrą zmianę” wytaczano procesy. Prosty pomysł, ale skuteczny i niepotrzebny zastęp cenzorów na Mysiej, wystarczy paragraf i kara finansowa. Jakiś czas temu czytałem wywiad z reżyserem węgierskim, tamtejszym opozycjonistą. „Znajomi mówią mi, daj spokój, nie warto tego robić, co to da, zabiorą nam dotacje”… To jest ten Budapeszt w Warszawie, którego można się spodziewać.

Miranda
Miranda

popieram apel dziennikarzy i życzę im wytrwałości. Wojciechowi Bojanowskiemu i Ewie Żarskiej gratuluję nagrody za pracę , którą dla nas zwykłych ludzi wykonują .

Janek
Janek

Czytając listę sygnatariuszy, mało się nie utopiłem w powodzi bezstronności, odwagi, uczciwości, rzetelności czy bezinteresowności. Kto ma chęć, niech dopisze dalsze epitety. Ciekawe, w której szatni przechowują aureole świętości.

Waldemar
Waldemar

No proszę, wrócił stary, dobry panświnizm. Myśli pan, że ludzie to kupią?

Janek
Janek

Skoro tyle czasu kupowali…to chyba tak

Waldemar
Waldemar

Myslę, ze nie, bo ten akurat panświnizm jest zupełnie bez sensu. Zwłaszcza że pod listem – nie wiem czy Pan zauważył – Podpisani są ludzie z rozmaitych orientacji politycznych. Trzeba więc mówić o zakładaniu kagańca, a nie komu się go zakłada. No a poza tym, to odradzam traktowanie ludzi jak kupy idiotów: wystarczy że robi to TVP.

Janek
Janek

.”No a poza tym, to odradzam traktowanie ludzi jak kupy idiotów: wystarczy że robi to TVP”- a jak to powiedział znany redaktor? „Ludzie są jeszcze głupsi niż się wydają”.

wimech
wimech

Czy ty jesteś tym Głupim Jasiem?

Janek
Janek

Jeśli nawiązujesz do Andersena, to mi to pochlebia- powiedzmy, że chciałbym nim być.

Krzysztof
Krzysztof

LUDZIE WYTYKAJĄCY BŁĘDY SĄ IRYTUJĄCY, ALE W DŁUŻSZYM OKRESIE ICH ZACHOWANIE PRZYNOSI POŻYTECZNE EFEKTY. JESTEM Z WAMI