Ludzie wykształceni postawili krzyżyk przy nazwisku Rafała Trzaskowskiego!

Ludzie wykształceni postawili krzyżyk przy nazwisku Rafała Trzaskowskiego!

Sondaż IPSOS pokazał, że Trzaskowski otrzymał 49,6%, Duda zaś 50,4%. Przedstawione przez pracownię wyniki Exit Poll różnią się od prawdziwych, lecz to właśnie dzięki nim można się wiele dowiedzieć o wyborcach obu kandydatów. Przeciętny zwolennik Trzaskowskiego jest o wiele lepiej wykształcony niż Dudy!

Osoby po podstawówce, w zdecydowanej większości, oddały głos na polityka PiS. Ponad 77% najmniej wykształconych Polaków sympatyzuje z tym politykiem. Podobnie zagłosowali absolwenci zawodówek – ponad 74% z nich wybrało Dudę.

Także Polacy z wykształceniem średnim wybrali Dudę, ale przewaga nie była duża. 50% ludzi po szkołach średnich wybrało przedstawiciela Zjednoczonej Prawicy, Trzaskowskiego natomiast aż 49% absolwentów takich szkół.

Jedynie Polacy z wykształceniem wyższym (licencjat i magisterka) wybrali Trzaskowskiego. Prawie 66% z nich oddało głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej. Zaledwie 34% ludzi z najwyższym wykształceniem postawiło na Dudę.

Badanie IPSOS pokazuje, że ludzie najbardziej świadomi politycznie, są zarazem najmniej odporni na narodowo-katolicką indoktrynację w wykonaniu rządzącej partii. Nie powinno to zresztą dziwić, ponieważ od lat prawica najlepsze wyniki uzyskuje wśród osób najmniej wyedukowanych i z najmniejszych miejscowości.

nt

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
53 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
12 lipca 2020 23:06

O, wartościowanie się zaczęło… akurat należę do tych „34% z najwyższym (cokolwiek to miałoby znaczyć) wykształceniem” i bardzo nie podoba mi się szeregowanie mnie między wierszami wśród ciemnoty, ale cóż… wyborcza to stan umysłu; „świat, w którym żyjemy” doskonale ich definiuje. BTW, w ostatnim akapicie coś „nie pykło”, szanowna „elyto”.

Zwinka
Zwinka
13 lipca 2020 00:42
Reply to  Marek

A kogo obchodzi, co ci się nie podoba.. Radośnie urządzasz się w czarnej dupie.(za Stefanem Kisielewskim) i niech ci w niej będzie cieplutko i przytulnie, prosimy jednak o zachowanie dystansu społecznego. Bo my tutaj świeże powietrze cenimy sobie ponad wszystko…

Zbyszek
Zbyszek
13 lipca 2020 08:34
Reply to  Marek

Dlaczego między wierszami? Ciemnota to ciemnota.

מְנֵא
מְנֵא
13 lipca 2020 09:32
Reply to  Marek

Pozdrowienia od „potomka pańszczyźnianych chłopów”, biegła znajomość trzech języków obcych (niemiecki, angielski, rosyjski) i komunikatywna jednego (łacina), wykształcenie wyższe techniczne.

Jerzy
Jerzy
13 lipca 2020 10:15
Reply to  Marek

Marek, nie przejmuj się! Jesteśmy, wraz z owymi 34%, w grupie osób z wyższym wykształceniem, które jednak nie pozwoliły zrobić sobie wody z mózgu, jak pozostałe 66% wykształciuchów (copyright A. Sołżenicyn), przez TVN, GW i Lisweeka. To że za…kichana opozycja nazywa dużą część elektoratu Pana Prezydenta „ciemnotą”, najwięcej mówi o nich samych, o ich poziomie pogardy dla ludzi, którzy niezależnie od formalnego wykształcenia nie dali się ogłupić. Oni są chorzy z nienawiści, to obłąkani frustraci. Pozdrawiam – Jerzy

Edmund
Edmund
13 lipca 2020 13:34
Reply to  Jerzy

„Oni są chorzy z nienawiści, to obłąkani frustraci. Pozdrawiam – Jerzy”

Panie Zięba, opowiedz nam którzy są ci chorzy o których mówisz. Pewnie nie ci podstawiani w spotach PiS-u jak Paul Christian czy aktor podający się za ordynatora szpitalu czy też psycholog rzekomy, który chwile wcześniej był specjalistą ds. finansów i zachwalał gospodarkę. Tylko utwierdzasz opinię, że ciemnota głosuje na PiS.

Zgredzinka
Zgredzinka
13 lipca 2020 13:37
Reply to  Marek

Widzę, że mamy znowu inwazję trolli.
Że też nie szkoda wam czasu i inwencji na takie marne zagrania?
I to szczegòlnie na takim portalu jak ten.

Zwinka
Zwinka
13 lipca 2020 16:35
Reply to  Zgredzinka

Żyli w dużym napięciu. Bali się. Przyszła pora na uwalnianie nagromadzonych w ostatnich tygodniach produktów przemiany materii.

Karol
Karol
14 lipca 2020 09:16
Reply to  Marek

Bo skończone studia nie swiadczą o madrosci droga Pani. Studia skonczone a sieczka w glowie, przynajmniej u 30% „wyksztalconych”

Mirek
Mirek
12 lipca 2020 23:08

Znam nawet rodzinę lekarzy z płakatem Dudy na posesji. Zachowajcie sobie te kocopoły dla siebie, aby dowartościować się po kolejnej klęsce wybrczej. ***** K**

Darka
Darka
13 lipca 2020 11:23
Reply to  Mirek

Wybory „załatwiła ściana wschodnia” i żebyś nie wiem jak się oburzał, to tam mieszka niestety ludność najbardziej podatna na wpływy kościoła i jedynej, słusznej i głoszącej nieustanną prawdę kurwizji. I możesz się upajać zwycięstwem dudusia, nie znaczy to jednak, że to ta grupa społeczna nie rozumiejąca współczesnego świata urządziła reszcie kraju powrót do przeszłości. Rodzina lekarzy z plakatem Dudy na posesji świadczy jedynie i aż o tym, że kłamstwa sączone przez ostatnie 5 lat dają efekty. Miłego dnia

Marek
Marek
13 lipca 2020 18:36
Reply to  Darka

Tak z ciekawości, Pani Darko, co daje Pani pewność, że to Pan Mirek, a nie Pani dała się nabrać na kłamstwa sączone przez ostatnie n lat?

Marek
Marek
13 lipca 2020 20:24
Reply to  Marek

Mnie taką pewność daje inteligencja, własne poglądy, opinie i analizy. Podważanie wszystkiego co słyszę, ciągłe sprawdzanie wiarygodności źródeł, którym wierzę. W skrócie myślenie.
Co zwolennikowi pisu daje taką pewność gdy nigdy nie wierzy innymi, gdy dowodów na nic nie ma, gdy sam nic nie sprawdził?
Wiesz co mnie różni od was? Ja przez dłuższy czas oglądałem TVP z czystym umysłem by się przekonać czy opozycyjne media nie przesadzają i wiesz co, nie przesadzały.
Do dziś pamiętam jakim tonem „dziennikarka” tvp wymawiała słowa „totalna opozycja” i to nie raz. Do dziś pamiętam jak przez długie tygodnie nawet nie wspomnieli o wątpliwościach jakie wyraził amerykański departament stanu odnośnie praworządności w Polsce pis. Do dziś pamiętam także jak w odstępie wielu dni 3 razy widziałem DOKŁADNIE ten sam materiał-z arabska dziewczyną, z któregoś z krajów mających problemy skłaniające ludzi do emigracji, która uczy się na pielęgniarkę bo chce pomagać swoim w kraju. Podkreślam ten sam materiał, którego jedynym celem było lansowanie rządowej tezy o „pomaganiu na miejscu” powtórzono kilkukrotnie.

A ty obejrzałeś kiedyś TVN z czystym umysłem? Przeczytałeś jakiś artykuł w „opozycyjnej” gazecie? Dopuściłeś chociaż do głosu myśl, że oni mogą mieć racje a ty się mylić?
Wątpię, bo jak byś to zrobił, nie popierał byś pisu tak agresywnie, tak ślepo i tak fanatycznie jak to robią jego zwolennicy.
Opozycja w przeciwieństwie do tvp nie musi niczego fabrykować, wyrywać z kontekstu itp. . Wy sami dostarczacie jej tysiące materiałów przeciw wam. Nawet manipulować bardzo nie musi.

Marek
Marek
14 lipca 2020 19:17
Reply to  Marek

Dawno się tak nie uśmiałem. Myślę, że jedną z głównych różnic pomiędzy nami, jak wnioskuję z powyższego, jest to, że o ile ja zdaję sobie doskonale sprawę z pewnej nachalności przesłania TVP Info, dla Pana TVN promieniuje „nieznanym światłem łaski” (Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”, cytuję z pamięci). Proponuję poszukać innych źródeł informacji. Na początek może wygooglać „Pięć lat kłamstw i histerii”. Już, już myślałem, że wszystkie Marki to bystre chłopaki :-).

Marek
Marek
14 lipca 2020 21:40
Reply to  Marek

Wspomniałem gdzieś o uwielbieniu dla TVN? Nie. Nawet nie możesz mieć pewności czy sam oglądam bo nic takiego nie napisałem. O moim stosunku do TVNu to już nawet cienia wzmianki nie ma. Wnioskujesz sobie to z jakiś swoich urojeń i jak typowy wyznawca psiu do właściwego pytania się się odniosłeś.
Zawsze odwracacie uwagę, zawsze rzucacie inne wątki nie na temat, zawsze zamydlacie i zawsze używacie swoich ulubionych wymówek „bo za PO”, „bo inni też tak robili” bo „wasi to, wasi tamto”, „bo w kraju X też tak robią” itp. itd. .
Próbowałem po raz kolejny, ale z wami nie da się rozmawiać bo wy nie dopuszczacie myśli, że możecie się mylić. To różni osoby inteligentne od ciebie.
Żyj sobie dalej, nie jesteś wart dyskusji, można się z tobą co najwyżej przerzucać jadem, co nie ukrywam czasem robię i nadal będę robił.

PS: Wygooglałem, jak autorem tego jest Ziemkiewicz to na pewno rzetelne. Na pewno wykaże jakieś ogromne manipulacje i przekłamania mediów opozycji w kwestiach łamania prawa, łamania konstytucji, upolityczniania organów i instytucji, nierówności traktowania obywateli przez policję, prawach człowieka i demokracji.

PS:2 Sam sobie udowodniłeś, że nie wszystkie marki to bystre chłopaki bo ty jesteś debilem.

Marek
Marek
14 lipca 2020 22:00
Reply to  Marek

W zasadzie sam ziemkiewicz udowodnił moją rację. Sam przyznaje, że psi użył kruczku prawnego by przeforsować co chciał w TK i dowodem na właściwość tego ma być wspomniane wyżej wyjaśnienie „bo w USA też tak robią”.
Ziemkiewicz jest na pewno wybitnym konstytucjonalistą i do tego amerykanistą by być ekspertem w tej sprawie. A hasłem pisu była podobno dobra zmiana, jawność, przejrzystość, uczciwość i robienie inaczej niż poprzednicy/inni. Ha, ha, ha

Marek
Marek
15 lipca 2020 11:01
Reply to  Marek

Tu Marek, ten oryginalny i nie oglądający TVNu :-). Proponuję, Panie Marku, aby jednak rozważył Pan „nieprzerzucanie jadem” – jestem być może Pana sąsiadem. Chciałem też zwrócić uwagę na to, że nie używałem żadnego ze zwrotów, które przypisuje Pan „wyznawcom psiu”. Nie czuję się ani „wyznawcą psiu” ani PiSu.

Dobry początek z przeczytaniem pierwszego punktu Ziemkiewicza. O ile pamiętam, opozycja mówi rozpaczliwie od kilku lat o łamaniu konstytucji. Tezą Ziemkiewicza jest, że konstytucja nie została złamana. Przyczepia się Pan do kruczka prawnego wykorzystanego przez PiS, ale co do tego nie ma niezgody pomiędzy Panem a Ziemkiewiczem. Chętnie posłucham mocniejszych argumentów, ponieważ Pana post nie przekonał mnie, że Ziemkiewicz nie ma racji i że konstytucja została złamana. Polecam też pozostałe punkty jego felietonu.

Czy wie Pan, co zainspiowało Orwella do napisania jego najbardziej znanych książek, „Folwark zwierzęcy” i „Rok 1984”? Lata wojny domowej w Hiszpanii, gdy poddany był propagandzie republikańskiej. Po powrocie do Wielkiej Brytanii nastąpiło przebudzenie i stąd w obu książkach jest tak wiele o propagandzie.

Marek
Marek
15 lipca 2020 15:58
Reply to  Marek

Logika ziemkiewicza, że z użyciem kruczku i pośpiesznym mianowaniem zamknęli orzeczeniu drogę bo byli pierwsi jest tak żałosna, że nie wiem co na to odpowiedzieć i proszę nie insynuować, że „co do tego nie ma niezgody pomiędzy Panem a Ziemkiewiczem” jak najbardziej jest ta niezgoda. Dla mnie kruczek i to zmanipulowany to za mało by w tak ważnej kwestii decydować.
Ziemkiewicz pisze „prawo zobowiązuje rząd do publikacji wyroków, ale nie określa jej terminu” a tymczasem w konstytucji jest „o niezwłocznym publikowaniu” to nie jest termin?

Skoro TK w orzeczeniu pisze wyraźnie o nielegalności powołania kilku z tych pięciu sędziów należy się do niego zastosować i jakoś rozwiązać kwestię sędziów dublerów w TK. Coś czego obecna władza w ogóle się nie podejmuje.
Ich i ziemkiewicza logika to my nie czekaliśmy na orzeczenie właściwego organu, byliśmy pierwsi i pozamiatane. Nie można było poczekać aż TK się wypowie, przecież wiedziano, że wątpliwości zostały zgłoszone? Naprawdę popiera „pan” takie myślenie i działanie? Czy jak ukradnę rower i go sprzedam to też nie można mnie skazać i roweru odzyskać bo już tego roweru nie mam wiec go nie ukradłem? Taka to logika?

To jeden z zarzutów innym jest przerwanie postępowania sądu i ułaskawienie swojego kolegi z partii. Tutaj znów prawnicy piszą o złamaniu konstytucji oprócz oczywiście przyłepskiej, która w ogóle nie porusza kwestii podziału władz i ich kompetencji. Gdyby duda poczekał na wyrok wszystko byłoby jasne, ale nie poczekał. Sam uznał, że może być sędzią i najpierw osądził, że kamiński jest winny a potem go ułaskawił, bo nie można ułaskawić niewinnego, a przed wyrokiem kamiński był tylko oskarżonym a nie prawomocnie skazanym.

I jeszcze krótko trzeci czyli powołanie sędziów KRS przez polityków. Znowu nie czekano na orzeczenie TK (choć już wtedy TK nie było) tylko powoływano jak się chciało, a gdy już pojawiło się usprawiedliwienie przyłępskiej to jego logika była następująca „w jednym artykule konstytucji nie ma napisane kto powołuje KRS więc sejm może uchwalić, że powołuje kto chce” np powoływać może Trump bo nie ma napisane, że nie może. Do całości konstytucji w ogóle się nie odniesiono.
Jeśli nie przekonują pana opinię profesorów prawa profesor Łętowskiej, prof Strzembosza, prof Zolla, prof. Matczaka to ja tym bardziej nie zdołam. Mnie przekonały w przeciwieństwie do kruczków i naginania ziemkiewicza i pani mgr przyłępskiej.

Zwinka
Zwinka
12 lipca 2020 23:09

34% najwyżej wykształconych ludzi stawiających na Dudę to nie jest żadne „zaledwie” ale prawdziwy dramat. I albo źle to świadczy o poziomie wykształcenia, albo…o oportunizmie ludzi liczących na zrobienie kariery przy takiej właśnie władzy.
Jedno i drugie jest bardzo smutne

lea
lea
13 lipca 2020 04:41
Reply to  Zwinka

Jak w takim razie ocenisz tych z niższym wykształceniem, którzy głosowali na Trzaskowskiego?

Marek
Marek
13 lipca 2020 18:43
Reply to  lea

W pierwszej turze, w zakładach karnych i więzieniach bezkonkurencyjnym liderem był Rafał Trzaskowski. W jaki sposób Pani Zwinka to wyjaśni?

Zwinka
Zwinka
13 lipca 2020 20:37
Reply to  Marek

A DPSy z ludźmi z demencją ogarnął Duda. I co z tego?

Marek
Marek
13 lipca 2020 21:43
Reply to  Marek

A pan w jaki sposób wy to wyjaśnił? Zakładając oczywiście, że to prawda bo znając, źródła prawicowców to mam ogromne wątpliwości. Nie raz już trolle powtarzały kłamstwa wyprodukowane przez propagandę, jak choćby takie znane o antonowie, który przywiózł 400 ton maseczek itp mając tylko 250 ton ładowności, a ostatecznie 400ton okazało się ważyć 80.
Szybkie sprawdzenie internetu też sugeruje manipulację, znalazłem kilka artykułów każdy odnosi się do swojego miasta czy regionu, ale podsumowania ze wszystkich zakładów nie znalazłem, wskaże pan źródło tej informacji?

Marek
Marek
15 lipca 2020 16:43
Reply to  Marek

Wystarczy poszukać na Googlu, chociaż, podobnie jak Pan, nie znalazłem wyników ogólnopolskich. Wyniki Trzaskowskiego w tych zakładach karnych dla których je znalazłem, to średnio około 70%, Duda około 30% (II tura) z małą wariancją. Jak to wyjaśnię? Pewnie powodów jest wiele. Dość prawdopodobnym wydaje się popularność TVN w zakładach karnych. W zakładzie, w którym siedział późniejszy zabójca Prezydenta Gdańska też oglądano TVN (a nie TVP, jak w mediach „mejnstrimowych” to szybko ogłoszono).

Marek
Marek
16 lipca 2020 23:33
Reply to  Marek

Ha. No właśnie, ale już puszczono w ruch plotkę o wydźwięku jakoby to ogółem we wszystkich zakładach karnych wygrał Trzaskowski, jakoby to przestępcy popierali Trzaskowskiego i PO bo przestępcy popierają swoich. Sam „pan” się do tego przyczynił.
A jaka jest korelacja tych wyników do ogólnych wyników z danego regionu np. województwa?
A to, że oglądali TVN to w ogóle super. Oglądali w miarę rzetelną relację z kampanii i wybrali lepszego kandydata, wszystko pięknie pasuje, choć to tylko zgadywanki bo z jednym mogę się zgodzić „powodów może być wiele”.

Szymon
Szymon
13 lipca 2020 10:11
Reply to  Zwinka

Wykształcenie nie jest synonimem mądrości. Pis buduje swoją pozycję na pogardzie elit względem ciemnego ludu. Jeżeli to się nie zmieni to nic się nie zmieni. Jesteśmy zaprogramowani przez pruski system edukacyjny, którego założeniem jest stworzenie karnych, niepotrafiących się dogadać ze sobą wykonawców poleceń.
Potrafimy tylko oceniać i pogardzać odmiennościami. System szkoły pruskiej wychował XX wiecznych Niemców, Turków, Rosjan, Rwandyjczyków (była kolonia pruska) i nas, więc powinniśmy bardzo uważać.

Zwinka
Zwinka
13 lipca 2020 13:10
Reply to  Szymon

Tyle że rejony pisowskie terytorialnie pokrywają się, niemal dokładnie, z zaborem rosyjskim. To przypadek ?

Szymon
Szymon
13 lipca 2020 13:57
Reply to  Zwinka

To też zabór austriacki i tereny z rdzenną polską ludnością od czasów prasłowiańskich. To również tereny biednej ludności o której przez 30 lat nie pamiętano.

Zwinka
Zwinka
13 lipca 2020 16:39
Reply to  Szymon

Ciągle z tym niepamiętaniem. Ja nawet przyznałabym rację, gdyby z tego nie uczyniono maczugi na ludzi wykształconych ( w końcu wielu również z tamtych regionów), a pomocy dla biednych nie potraktowano w korupcyjny sposób. Krajem powinno się rządzić, a nie kupować sobie głosy na kolejne lata rabunku dóbr narodowych.

lea
lea
13 lipca 2020 18:57
Reply to  Szymon

Uważam podobnie., Myślę, że wyszłoby nam na dobre, gdyby ludzie zawsze mieli na uwadze te mądre słowa Arthura Schopenhauera; „Zdrowy rozsądek może zastąpić prawie każdy stopień wykształcenia, lecz żadne wykształcenie zdrowego rozsądku.“.. Pozdrawiam

Jantar
Jantar
13 lipca 2020 12:28
Reply to  Zwinka

Ten dramat nazywa się „wpływ Kościoła”. Wśród moich znajomych 4 osoby z wykształceniem wyższym głosowały na Dudę. Tak się składa, że cała 4-a jest kościelna. Przypadek? Nie sądzę. Pozostali znajomi z wyższym wykształceniem głosowali na Rafała.

Zwinka
Zwinka
13 lipca 2020 20:44
Reply to  Jantar

Nie, nie przypadek Mam taką przyjaciółkę od lat szczenięcych. Bardzo kościelna, ale nie było to żadnym problemem do czasu ukąszenia przez PiS. Po prostu nie da się z nią rozmawiać. Przykre.

Lea
Lea
13 lipca 2020 12:59
Reply to  Zwinka

Jak, w takim radie, ocenisz tych z nizszym Wyksztaceniem, ktorej glosowali Ma Trzaskowskiego?

Zwinka
Zwinka
13 lipca 2020 16:46
Reply to  Lea

Bardzo podziękuję, bo widocznie spostrzegli w nim coś, czego nie zauważyła niemal cała reszta . A zestawienie jest takie: z wykształceniem podstawowym na Dudę 77,3 proc. , na Trzaskowskiego 22,7%

lea
lea
13 lipca 2020 19:16
Reply to  Zwinka

Ja głosowałam na R.Trzaskowskiego, ale przyznam, że dostrzegłam w nim głownie możliwość pewnego
ograniczenia swawoli PiS. Staram się jednak rozumieć pobudki osób popierających A.Dudę i
widzę jednak wiele różnych powodów, dla których ci ludzie oddawali na niego głos. Mam w sobie
sporo żalu, że to nie kandydat opozycji został prezydentem, ale myślę, że trudno obwiniać o to tych, którzy przez lata byli ofiarą takich i innych zaniedbań ze strony państwa. Pozdrawiam.

Zwinka
Zwinka
13 lipca 2020 20:14
Reply to  lea

Nie tylko oni zapłacili cenę za transformację. Wielu wykształconych ludzi też. Dramat polega jednak na tym, że tzw. „ciemny lud” (to opinia Jacka Kurskiego o wyborcach PiSu) nie rozumie. co PiS wyprawia z Polską. I nigdy nie zrozumie.

lea
lea
14 lipca 2020 06:37
Reply to  Zwinka

PiS po prostu korzysta z tego, co przez wieki wypracowali polscy panowie i zaborcy i w podobny sposób traktuje społeczeństwo.
Masz rację, że koszt transformacji dotknął nie tylko ich, a jednak to właśnie ci ludzie najbardziej potrzebowali wsparcia ze strony państwa i nie mam tu na myśli wyręczania
kogoś ale właśnie pomocy. Inni poradzili sobie lepiej, bo np. pochodzili z zamożniejszych
rodzin i było ich stać na naukę, rozkręcenie biznesu, mogli też zwyczajnie dostrzec
różne możliwości, dla siebie i wyjść z dołka. Dla tych, co takich możliwości nie mieli było
naprawdę dużo trudniej.

Zwinka
Zwinka
14 lipca 2020 15:20
Reply to  lea

No dobrze. Tak się złożyło, że ja musiałam w błyskawicznym tempie nauczyć się zupełnie nowego zawodu, w kosmicznej odległości od mojego wykształcenia. Miałam małe dziecko i męża bez pracy na utrzymaniu, nie miałam więc czasu na jęczenie. I nikt mi w tym nie pomagał., wręcz przeciwnie, jeszcze starym rodzicom trzeba było do głodowej emerytury dołożyć. Znany mi inżynier – konstruktor, został w trudnych czasach taksówkarzem i jakoś dociągnął do poprawy sytuacji gospodarczej, ale drugi, w tym samym czasie, palnął sobie w łeb. Na wsi, w obecnym bastionie PiS, oglądałam bardzo dobrze prowadzone gospodarstwo ( i ludzi tyrających od rana do nocy) a tuż obok rozsypujące się zabudowania, za to ich „załoga” pijana na okrągło i narzekająca na „tych złodziei”. No i pamiętam, jak to pisowcy naigrawali się z młodego Tuska, który na kominach pracował, podczas gdy ich Srebrny Cielec nawet by się do komina nie zbliżył, bo to po prostu przygnębiający niedojda.
Podsumowując: to nie do mnie z mowami o równym szansach i takich tam różnych, bo wiem, co to znaczy być raz na wozie a raz pod wozem, I bardzo sobie cenię sobie to doświadczenie.
Każdy jest kowalem swojego losu, jak najbardziej dosłownie. A bardzo wielu czeka na mannę z nieba, bo uważają, że ona im się po prostu należy. Zgodnie z „dyrektywą” Beaty Szydło.

lea
lea
15 lipca 2020 06:21
Reply to  Zwinka

Dobrze to rozumiem, bo sama przeżyłam parę zwrotów akcji w moim życiu i nie
nie skorzystałam z żadnej pomocy, ale wiem, że to jest też, mimo że wymaga i samozaparcia
, odwagi itd, pewien luksus, który nie jest dostępny dla każdego. Bywa i tak, że ktoś jest gotów zrobić wiele, by wyjść z kryzysu i robi, co może, a jednak jemu się to nie udaje..
Ja nie miałam zamiaru prawić o wyrównywaniu szans. Myślałam bardziej o różnych
odcieniach czarnego i białego, o nie wrzucaniu wszystkich do jednego worka. Chodziło
mi również o stosowanie przez nasze państwo takiej formy pomocy, która byłaby
bardziej skuteczna, niż ta obecnie dostępna. Żaden rząd się tym porządnie nie zajął,
ale PiS wprowadził parę szybkich rozwiązań, które ludziom pomogły. To, że to duży koszt
i niestety chwilowe rozwiązania nie ma w tym momencie znaczenia dla ich adresata, bo dla
niego to jest jakiś ratunek. Przy okazji tę pomoc otrzymują również osoby, którym nie jest
ona potrzebna i ci, którzy wykorzystają ją w nierozsądny sposób, ale to już inna „”para
kaloszy”,

Zwinka
Zwinka
15 lipca 2020 16:51
Reply to  lea

Otóż to właśnie., Zupełnie bez sensu rzucono gotówką „jak leci”, nie warunkując tego sytuacją materialną rodziny, ale na wszelkie próby rozmawiania na ten temat podnosił się straszliwy jazgot (MY dajemy, ONI odbiorą). A seniorzy ? Już dzień po wyborach dowiedzieli się od Dudy, że obiecanych przez niego 14 – tek nie będzie, bo „to za drogie dla państwa”. Nawet kilku dni nie odczekał . Tak, za drogo, ale my nic nie wiemy o stanie finansów państwa, bo jest to skrzętnie ukrywane, a z pośrednich informacji wynika, że Wenezuela już u bram Ale nie ma sprawy. Suwerenowi wytłumaczy się bez trudu, że to wina UE, Trzaskowskiego i LGBT i dalej będzie głosował na PiS, a koszty tej władzy i tak spadną na nas, gnojonych przez PiS „wykształciuchów”.
Pozdrawiam.

Marek
Marek
13 lipca 2020 18:41
Reply to  Zwinka

Podobnie jak Pani Darka powyżej, wydaje się Pani mieć absolutną pewność swojej racji. Skąd? Na podstawie Pani wykształcenia, inteligencji, nieprzekupności i ogólnej nieskazitelności charakteru? Znam mnóstwo bardzo wykształconych, inteligentnych, nieprzekupnych i ogólnie nieskazitelnych ludzi, którzy głosowali na Prezydenta Dudę. Zazdroszczę Pani pewności siebie, ale zadaję sobie pytanie dlaczego to Pani, a nie oni maja rację?

Grzegorz
Grzegorz
13 lipca 2020 11:24

Podstawówka i wieś wybrały Polsce prezydenta , to nie wróży dobrze naszemu krajowi.

Edmund
Edmund
13 lipca 2020 13:38
Reply to  Grzegorz

Programy socjalne jako kiełbasa wyborcza, przestawienia finansów państwa 3 miesiące po minionym roku zamiast co miesiąc na koniec jak za PO, wciskanie kościoła wszędzie i zwiększenie nakładów finansowych dwukrotnie by głosili tak jak u mnie w kościele, że tylko PiS jest drogą do nieba. Jak w tym kraju ma być normalnie?

Zwinka
Zwinka
15 lipca 2020 19:13
Reply to  Edmund

Na początek, przestać chodzić do kościoła. Z elektoratem PiS nic się nie zrobi, ale ludzi dobrej woli jest więcej. Żeby tylko chcieli chcieć.

Marek
Marek
13 lipca 2020 18:45
Reply to  Grzegorz

Pan Zbigniew Boniek? Zapomniał Pan o emerytach. Pozdrowienia!

Marek
Marek
13 lipca 2020 12:38

Te artykuł jest obraźliwy dla ludzi wykształconych i myślących. Czy zauważyliście, że wyniki „exit polls” są od wielu lat dla PiS i dla Prezydenta Dudy mniej korzystne od ostatecznych? „Wykształcone elyty” ogłosiły, dokładnie w stylu powyższego artykułu), iż myślenie jest obciachowe o ile nie doprowadza do wyboru anty-PiSu. Moja pierwsza reakcja, myślę, że bardzo ludzka, to myślenie zupełnie odwrotne do zaoferowanej papki. Powodzenia w przekonaniu wyborców, że powinni głosować na samo-proklamowane „wykształcone elyty”, ponieważ jeśli nie zagłosują, to tymi „elytami” nie są.

Myśliciel
Myśliciel
13 lipca 2020 16:19
Reply to  Marek

A poczytałeś coś więcej o tym jak takie badanie wygląda? Wiesz, że często znaczący procent z badanych odmawia i trzeba to jakoś korygować? Wiesz, że odmawiający to w większości właśnie zwolennicy pis i właśnie dlatego badania te są niedoszacowane dla pis, bo korekta to mniej lub bardziej zgadywanie i przeprowadzający nawet jakby byli pewni i chcieli nie bardzo mogą dodać wszystkich odmawiających dla pis.

W jaki niby sposób ten artykuł obraża myślących, konkrety poproszę. To właśnie odróżnia myślących od pisu, myślący jak trzeba to podają argumenty, wnioskują, analizują, a nie rzucają nieudowodnionych twierdzeń.

Podajesz się za myślącego zwolennika pisu to może spróbuj przekonać mnie argumentami czemu to co robi pis jest dobre? Albo w tym konkretnym przypadku czemu miałbym głosować na dudę z pisu a nie na Trzaskowskiego z niepisu?
Podejmiesz się?

Marek
Marek
13 lipca 2020 19:22
Reply to  Myśliciel

Pana argument wspiera mój, a Pana intencją było chyba odparcie go. Dokładnie o to mi chodziło – podobnie jak autor powyższego artykułu, „elyty” ogłosiły, że obciachem jest głosować na PiS, a więc niektórzy nie przyznają się do głosowania na PiS. Ja jestem zbyt starym wróblem, aby dać się samozwańczym „elytom” zintymidować. Pod tym względem jesteśmy podobni: Proszę o argumenty.

Ciekawe, że podobnie jak powyżej nie zrozumiał Pan mojego argumentu. Sprobuję przystępniej. Czuję się obrażony, ponieważ autor stawia tezę, że każdy kto jest wykształcony i kto myśli (dokłądnie „jest świadomy politycznie” – ten zwrot sugeruje, że autor karierę dziennikarską robił w PRL) powinien (był) głosować na Trzaskowskiego. Ponieważ nie głosowałem na Trzaskowskiego, to jestem z założenia oskarżony o niedokształcenie lub niemyślenie. Ponieważ jestem pewien pierwszego, to znaczy, że nie myślę. A to jest dla mnie obraźliwe, bardziej niż implikowanie, ze nie jestem wykształcony.

Rząd PiS, bo chyba o to Panu chodzi, jak każdy rząd, robi zarówno rzeczy dobre, jak i mniej dobre. Chyba zgodzi się Pan ze mną, że trudno będzie wszystko wyliczyć w krótkiej wypowiedzi. To, co mi się szczególnie podoba, to uniezależnienie energetyczne Polski od Rosji, wzmocnienie bezpieczeństwa Polski poprzez powołanie wojsk terytorialnych, ścisłą współpracę z NATO i sojusz z USA, doprowadzenie w końcu do zniesienia wiz do USA, ukrócenie strat finansowych państwa poprzez skuteczną walkę z mafiami VATowskimi, oraz przywrócenie godności wielu rodzinom poprzez program 500+.

Dlaczego nie głosowałem na Trzaskowskiego? De-facto brak programu (program napisany na kolanie, na dzień przed pierwszą turą, członkowie jego sztabu wyborczego nie znali konkretnych elementów tego programu), niewiarygodność w tym sensie, że gdyby zapytano go czy jako prezydent bedzie Myszką Mickey, odpowiedziałby, że z pewnością tak, gdyby uznał, że to przysporzy mu wyborców. Wystarszy poszukać na YouTube filmików porównujących jego wypowiedzi przed i w czasie kampanii prezydenckiej. Typowy usługowy polityk, jakich wielu, a nie mąż stanu jakiego oczezkiwałbym na stanowisku Prezydenta RP. Czy to wystarczy :-)?

Myśliciel
Myśliciel
13 lipca 2020 21:21
Reply to  Marek

Twierdzi pan, że „elyty” uznały za obciach głosowanie na pis, ale przecież sam pis twierdzi coś zupełnie przeciwnego, sam pis wspiera dumę z bycia pisowcem to jak to, nie zdołał przekonać swoich do odwagi? Jakoś nie zauważyłem braku tej odwagi w agresywnym eksponowaniu swoich poglądów na wiecach, coś co u drugiej strony jest sporadyczne, więc jak to pogodzić.
W tej części moim celem nie było nic poza tym by wykazać, że te niedoszacowanie wynika z nieprzyznawania się wyborców pisu w znaczącej liczbie. Czy mam rację, że w tym się zgadzamy?

Przeczytałem jeszcze raz ten artykuł i autor takiej tezy nie stawia. Autor przytacza jedynie wyniki sondażu. Jedyną tezę jaką tu widzę to „Przeciętny zwolennik Trzaskowskiego jest o wiele lepiej wykształcony niż Dudy!” i tyle. Całą resztę sam sobie pan dorobił włącznie z oskarżeniami „że autor karierę dziennikarską robił w PRL”.
Ostatni akapit, na którym większość swojej teorii pan opiera, jest nie bardzo jasny i podejrzewam w nim jakiś błąd, i chyba pan również (albo inny Marek zwolennik pisu na tym forum) bo to już zostało wytknięte w komentarzu z 12 lipca 2020 23:06.

Niestety nie wystarczy. To co pan pisze to typowe ogólniki i manipulacje, które słyszałem już wielokrotnie bez konkretów.
1.Uniezależnienie energetyczne Polski od Rosji. Jak? Gdzie? Nadal bardzo dużo węgla sprowadzamy od Rosji, i to są twarde dane, a nie „wymysły GW” można to sprawdzić. Co więcej to pis mnoży problemy i cofa ustawy ułatwiające budowanie choćby farm wiatrowych (napisane za poprzednich kadencji). Uniezależnienie się od Rosji pis zamienia na uzależnienie się od amerykańskiego gazu i własnego nierentownego węgla. O atomie zaczęto mówić dopiero teraz an potrzeby kampanii. Kompletnie mnie pan nie przekonał.

2. Powołanie WOT. Tu nie czuję się mocny. Na pewno nie podoba mi się robienie tego kosztem innych jednostek. Na pewno nie podoba mi się bliskość tej formacji z oszołomem Macierewiczem. Na pewno nie podoba mi się wrażenie jakie mam, że ta formacja jest tworzona pod potrzeby polityczne. I najważniejsze pytanie czy w ogóle nam potrzebna taka formacja? Coś mi się obija, że eksperci nie są nią zachwyceni. Ale tu mogę się mylić.

3. Ścisła współpraca z NATO to właśnie ta propaganda pisowska. prawda jest dokładnie odwrotna. Np. nie obsadzono wysokiego stanowiska, które miało przypaść polakowi bo rząd pis nie potrafił znaleźć odpowiednio kompetentnego kandydata. NATO to nie tylko USA ale też kraje UE, które powiedziałby, że są o wiele ważniejsze dla naszego bezpieczeństwa ze względu na odległość.

4. Skuteczna walka z „mafiami vatowskimi” to też kolejne propagandowo hasło-klucz. Czy słyszał pan, że przepisy an bazie których ta „walka” jest prowadzona uchwaliło PO-PSL a psi je tylko wprowadził? Ile osób z tych „mafii” prokuratura/policja znalazła, postawiła zarzuty i doprowadziła do skazania? Czy nie jest to aby skutek ogólnego zwrócenia uwagi i zmiany przepisów w całej UE?

5. 500+. Ten argument już zawsze będzie się pojawiał, bo to jedyne co pis jako tako zrobił. Choć twierdził, że miało to zagwarantować wzrost dzietności polaków (nie udało się), choć miało to związek bardziej z koniunkturą gospodarczą niż zasługami rządu/dudy/kaczyńskiego (zależnie jakie wybory) to jednak jakiś tam wzrost godności i poprawę bytu to dało, ale jednocześnie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników i trzeba było się ratować imigracją z Ukrainy, pamięta to pan? I takie pytanie-ciekawostka czy słyszał pan jakie wyjaśnienie było gdy pis dawał te 500+ do ręki a nie w postaci ulg czy kart na specjalne usługi i jakie wyjaśnienie jest w niedawnym podobnym projekcie „bonu wakacyjnego” (a jest dokładnie odwrotne)?

Ogólnie nie o to pytałem, skupił się pan na rządzie a ja pytałem o najnowsze wybory o głosowanie na dudę. Tutaj w ogóle pan nie podjął kwestii ustroju, wolności obywatelskich, relacji z UE.

Pana oskarżenia wobec Trzaskowskiego, częściowo zasadne tak samo dobrze odnoszą się do dudy. Też można wyszukać filmiki jak raz mówi o UE jako „wyimaginowanej wspólnocie z której niewiele wynika” a zaraz jest bardzo pro unijny i mamy wspaniałe relacje i UE.
Dla mnie żaden z kandydatów nie miał programu, bo to były programy partii, a prezydent ma zupełnie inne obowiązki i narzędzia.
Niczego w kampanii nie było o byciu strażnikiem konstytucji, o praworządności. Prawie nic o relacjach z zagranicą i tym jak dany kandydat reprezentuje Polskę. Bardzo niewiele o tym jak mieliby zamiar zakopywać te podziały, które głównie pis wytworzył.
I tutaj kompletnie nie wierzę by duda wykazał się niezależnością, by był dobrym reprezentantem Polski i strażnikiem naszych praw i wolności, bo mimo, że to jego ostatnia kadencja to nadal jest młody i pewnie będzie chciał dalej być politykiem a tu bez pisu nie będzie miał możliwości bo z resztą partii już dawno spalił wszelkie mosty, pozostanie więc nadal tym kim był za pierwszej kadencji długoPISem.

Post jest niesłychanie długi i męczący, jego krótkie podsumowanie jakie do pana, tak skupionego na kwestiach bezpieczeństwa a kompletnie niezainteresowanego na kwestiach ustroju, skieruję tu rozważenia myśl przypisywana twórcom idei współczesnej demokracji, Ojcom Założycielom USA
T. Jeffersonowi i B. Franklinowi: „Kto dla odrobiny bezpieczeństwa rezygnuje z odrobiny wolności nie zasługuje na żadna z nich i ostatecznie straci obie”.

Edmunt
Edmunt
13 lipca 2020 13:31

Wiadomo, że 34% osób z wyższym to idioci wykwalifikowani ponad swoją inteligencje jak Pawłowicz czy jej podobni krzykacze oraz ci którzy prześcigali studia od tych 66%. Wszystko na tacy. Widać Pan Marek do nich należy i nie podoba mu się zdanie rządowego ExitPOL

Marek
Marek
13 lipca 2020 19:36
Reply to  Edmunt

„Wiadomo”? Szczerze powiedziawszy, mimo iż zgadzam się z Panem, że część ludzi jest rzeczywiście wykształconych powyżej swojej inteligencji, zaskoczony jestem tak dokładnymi oszacowaniami. Czyżby chciał Pan wesprzeć autora artykułu w stwierdzeniu, że jeśli ktoś jest wykształcony i myślący, to głosował na Rafała Trzaskowskiego i stąd wziął Pan te 34%? Jeśli tak, to wspiera Pan moją tezę: Samookrzyknięte „elyty” definiują kto do elit należy. Groteskowe.

Zgredzinka
Zgredzinka
13 lipca 2020 13:34

I znowu nogami zagłosuje kwiat polskiej młodzieży.
Ruszy exodus ludzi młodych i dobrze wykształconych, którym szkoda będzie życia na utrzymywanie mniej ogarniętych.
Na pewno znajdą dla siebie miejsce na ziemi, gdzie doceni się ich zaradność życiową.

Marek
Marek
13 lipca 2020 16:21
Reply to  Zgredzinka

Przecież o to właśnie chodziło, jeśli w ogóle w pisie jest ktoś na tyle inteligentny by przeprowadzać takie analizy. Ciemnotą i do tego podzieloną zdecydowanie łatwiej manipulować i rządzić niż ludźmi inteligentnymi.