Maciej Stuhr: „Pamiętajcie! Duży dostaje więcej!”

Maciej Stuhr: „Pamiętajcie! Duży dostaje więcej!”

– „4 lata temu, w praktyce zagłosowałem na PiS (głosując na ugrupowanie, które nie weszło do Parlamentu). Wszyscy, którzy nie głosują, lub oddają głosy na partie, które nie przekroczą progu, powiększają wynik zwycięzcy. Na tym polega nieszczęsna metoda d’Hondta. W tym roku nie popełnię tego błędu. Pamiętajcie! Duży dostaje więcej!” – napisał na swoim profilu facebookowym Maciej Stuhr. Obowiązujący w Polsce system d’Hondta rzeczywiście promuje duże partie, m.in. dlatego po wyborach w 2015 r., kiedy SLD nie weszło do Sejmu, PiS miał większość.

 

– „Między innymi dlatego partia, która uzyskała trzydzieści kilka procent głosów wyborców, uzyskała liczbę mandatów powyżej 50%. Konsekwencji tego nikomu nie trzeba dziś tłumaczyć. Wystarczy otworzyć oczy”; – „Na małe partie można głosować, ale nie w takiej sytuacji jak teraz!”; – „Pamiętajcie, że w niedzielę walczymy nie o żarłoczną władzę dla siebie, ale o zablokowanie żarłocznej władzy nad sobą” – pisali internauci.

A we wcześniejszym wpisie aktor odniósł się do słów Kaczyńskiego o piętnowaniu wrogów PiS. Prezes wymienił w tym kontekście twórców filmu „Pokłosie”.

 

Maciej Stuhr grał w filmie w reżyserii Władysława Pasikowskiego jedną z głównych ról. – Pan Prezes Kaczyński raczył coś wspomnieć o jednym z moich filmów. Ponieważ on i jego nowe elity mają kłopoty z przebrnięciem przez dzieła noblistów, ale za to chętnie czytają moje posty, więc spieszę z pomocą i zacytuję: „Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jak kraju który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa , która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników, czy mordercy Żydów. Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy.” – Olga Tokarczuk o „Pokłosiu”. PS: Boże, z jaką ja satysfakcją pójdę na te wybory” – napisał aktor.

Pod tym wpisem też pojawiło się mnóstwo komentarzy: – „A ja myślę p. Macieju, że prawdziwej historii nikt pisać nie musi. Ona była, jaka była. Fakt. Kropka. Narracja, to już coś innego. Tchórze nie potrafią spojrzeć sobie w twarz. Taka jest ta „wadza” i pluj Pan na to!”; – „Mam nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom (patrz Olga Tokarczuk) z dnia na dzień jest więcej przekonanych o konieczności zagłosowania przeciw obecnemu systemowi sprawowania władzy”; – „Pokłosie” to wg mnie jeden z najważniejszych filmów o relacjach polsko-żydowskich. Z tym filmem trzeba się zmierzyć… Boli, ale chyba musi. Idźmy na wybory!”.

A lokale wyborcze w najbliższą niedzielę otwarte będą między 7.00 a 21.00.

bt

Źródło: Facebook, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o