Macron pokazał miejsce Polsce pisowskiej

Macron pokazał miejsce Polsce pisowskiej

Prezydent Francji Emmanuel Macron zafundował nam narrację o Polsce. Narrację, która opowiadana jest w Paryżu, ale nie tylko, bo w Brukseli i na niemal całym „zgniłym Zachodzie”. Macron wybrał się do naszej części Europy i skrzętnie ominął Polskę.

Francuz ma do załatwienia jedną ważną obietnicę z kampanii prezydenckiej i wydawałoby się, że Polska nie jest w tej kwestii do ominięcia, ale ciągle nie doceniamy władzy PiS. Potrafią wiele. Z naszego regionu to z Polski najwięcej jest delegowanych pracowników do realizacji kontraktów w innym państwie Unii, szczególnie we Francji. Macron chce, aby obowiązywała zasada: za tę samą pracę powinna zostać wypłacona ta sama płaca. Aby francuscy pracownicy byli konkurencyjni dla polskich, aby nie dochodziło do socjalnego dumpingu i nieuczciwej konkurencji.

Ta kwestia socjalna wydawałoby się szczególnie leży w gestii władz pisowskich. Okazuje się, że jednak tak nie jest. Bo w pakiecie zawsze pojawiają się inne sprawy polityczne, w tym przestrzeganie standardów demokratycznych i wolności obywatelskie.

Macron podzielił się narracją o Polsce. W Bułgarii powiedział, iż „Europa to region stworzony na podstawie wartości, związanych z demokracją i wolnością publiczną, z czym Polska jest dziś w konflikcie”. Te słowa są szczególnie nieprzyjemne dla rządu Beaty Szydło, bo następne wskazują, czym Polska staje się dla zachodniej Europy: – „Polska nie definiuje europejskiej przyszłości dzisiaj i nie będzie definiować Europy jutro”. Taka asertywność w dyplomacji jest wykluczająca: – „Polska się izoluje w Europie”.

To już nie tylko słowa. Za sprawą PiS doszło do „wygaszenia” Trójkąta Weimarskiego, teraz przestała istnieć Grupa Wyszehradzka, Francję poparły Czechy i Słowacja. Powstał nowy regionalny format „Trójkąt z Austerlitz”, składający się z Austrii, Czech i Słowacji, który jest nawiązaniem do historycznego zwycięstwa Francuzów w 1805 roku.

Macron niczym Napoleon odniósł zwycięstwo. Z czym zatem została Polska? W tym wypadku z upieraniem się, iż nie zgadza się z naruszeniem w kwestii wysyłania pracowników do krajów unijnych i ma obowiązywać dyrektywa, jak wcześniej. Niestety, ta przegrana socjalna w UE wygląda jak 1:27 w kwestii niepoparcia Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Rząd PiS przegrywa w Unii bitwę za bitwą. Spójrzmy na tournee Francuza poprzez inny okular, mianowicie rodak Macrona Stendhal o narracji jako takiej był łaskaw rzec: – „Powieść to jest zwierciadło przechadzające się po gościńcu. To odbija lazur nieba, to błoto przydrożnej kałuży.”

Przeszedł więc Macron po Europie środkowo-wschodniej, Mitteleuropie, jak po gościńcu, i co zobaczyliśmy w tym lustrze? Osamotnioną Polskę, bez przyjaciół, z samymi wrogami bliskiej i dalekiej zagranicy, czyli znaleźliśmy się porzuceni w „błocie przydrożnej kałuży”. Jak długo Polacy będą się godzić na tę sytuację?

Waldemar Mystkowski 
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Maciek123454321ZgredzinkaJaninaprzemekgrześ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
grześ
grześ

tak trzymać Panie Emmanuel, twardo i bezwzględnie a wtedy jest nadzieja że przyjdzie ,,nowe i młode,, mohery pójdą do przytułków.

przemek
przemek

Uwaga najnowszy sondaż: PiS 140%, PO 20%, Kukiz15 110%, Nowoczesna 6%, PSL 5%. Braaaawoooo Poolaaacyyyyy!

Janina
Janina

Polacy w większości na taką odizolowaną Polskę się nie godzą, ale co można teraz zrobić ? Szanując prawo i zasady demokracji musimy czekać do wyborów. Ale i wtedy, jeśli naród się nie zmobilizuje i nie pójdzie gremialnie do urn, to kaczyści tylko się umocnią. Wielce mnie tylko dziwi postawa rządzących ludzi PiS-u, że oni godzą się z obecną sytuacją. Że tak ślepo wierzą Kaczyńskiemu. Gdzie ich może zaprowadzić człowiek, któremu wystarcza Żoliborz i Nowogrodzka? On już nawet nie zna Warszawy, bo go wożą ciągle tą samą trasą i w rozbudowanej i zmodernizowanej stolicy pewnie by teraz zabłądził. Całe życie byli… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Przyczyny ogłupienia pisdzielców wypunktowałaś w miarę poprawnie, ale tylko tej jej co bardziej światłej części, natomiast jeżeli chodzi o tę „mohreową” ciemnotę, to ma ona zindoktrynowane przez propagandę państwowo-kościelną mózgi, przez co nie jest w stanie dostrzec, że ceną za socjalne profity jest utrata wolności.

Zgredzinka
Zgredzinka

(…) Szanując prawo i zasady demokracji musimy czekać do wyborów. Ale i wtedy, jeśli naród się nie zmobilizuje i nie pójdzie gremialnie do urn, to kaczyści tylko się umocnią. (…) Nie ma co czekać do wyborów, bo wolnych wyborów za tej władzy … już nie będzie. Chyba nie sądzisz, że po to łamią prawo i niszczą wszystkie demokratyczne standardy, żeby dopuścić do prawdziwych wyborów. Przecież o to przede wszystkim chodziło w tej reformie sądownictwa, żeby zachłapnąć Państwową Komisję Wyborczą, a potem zacznie się majstrowanie przy ordynacji wyborczej i wydarzą się „cuda nad urną”. Na pewno nie pozbędziemy się tej bandy… Czytaj więcej »

Janina
Janina

Zgoda, ale żeby przewrócić ten brudny stolik trzeba nam drugiego Wałęsy z jego dawną drużyną. Widzisz kogoś takiego na horyzoncie? Bo ja nie widzę.

Zgredzinka
Zgredzinka

Spokojnie Janeczko,

pisdzielce jeszcze trochę zalezą nam za skórę i w końcu ktoś taki się objawi, kto powie dość już tego, trzeba się tym zająć.
Przecież Mahatma Gandhi też nie został działaczem z przekonania, a z potrzeby. Bynajmniej nie miał natury wojownika.
Dobrze by było, gdyby w kimś sensownym obudziło się „polityczne zwierzę” i zajęło miejsce opuszczone przez Donalda Tuska.
Może będziemy mieli takie szczęście, po … życie nie lubi próżni,

Maciek123454321
Maciek123454321

Zgredzinko, ten stolik do gry chwieje się już bardzo mocno, pan Duda, pan Gówin (kreseczka nad „o” celowa) kolibią tolikiem z jednej strony, „łańcuch światła” (lampka do połowy wypalona stoi u mnie w domu gotowa do natychmiastowego użycia) kolibie z drugiej strony, spadają na podłogę fałszywe asy, przyglądają się temu generałowie po cywilnemu… Historia nie zawsze się powtarza. Czy potrzebny nam jest ktoś pokroju Wałęsy? Macron wywrócił francuski stolik do gry zupełnie pokojowo. My też tak potrafimy. A kwestia przemocy? Kto powiedział, że policja i wojsko stoją po stronie PiS-u? Kwestią najbardziej palącą jest teraz zmobilizowanie tych, co stoją z… Czytaj więcej »