„Mamy de facto stan wyjątkowy w Polsce, ale kampania wyborcza się toczy, tyle że z jednym kandydatem”

Ciężkie życie pana Dudy. Nie chce, ale musi się zaszczepić…

Po ogłoszeniu przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce komentatorzy zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt tej sytuacji. Gdyby w kraju wprowadzono stan wyjątkowy, oznaczałoby to, że podczas jego trwania oraz w ciągu 90 dni od jego zakończenia nie mogą być przeprowadzane wybory.

Pojawiają się więc pytania, dlaczego w obliczu takiego zagrożenia pandemią koronawirusa w Polsce rządzący nie wprowadzili właśnie stanu wyjątkowego?

– „To jest stan wyjątkowy bez jego ogłoszenia. Rządzący powinni zagrać fair i go wprowadzić, przesuwając wybory prezydenckie. Inaczej prezydentura (każda) będzie obarczona gigantycznym grzechem pierworodnym” – napisał na Twitterze Konrad Piasecki z TVN24. Podobnie uważa Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”: – „A tak serio, jak w takich warunkach prowadzić kampanię wyborczą i jak przeprowadzić wybory? Jedna osoba tylko może. Strasznie cynicznie to wygląda”. – „Mamy de facto stan wyjątkowy w Polsce, ale bez jego wprowadzenia. Czyli kampania się toczy, ale z jednym kandydatem wspieranym przez rząd i jego propagandę” – to wpis Pawła Wrońskiego z „GW”.

Do sytuacji odnosili się także internauci: – „Żadna nowość, mamy pseudo-TK, pseudo-KRS, to i pseudo-wybory mogą być za 2 mld zł Kurski urządzi taką kampanię, że hej!”; – „Moim zdaniem idą na I turę, bezczelnie wykorzystując kryzys, nad którym nie mają kontroli”; – „I o to szła gra, gdy nie podejmowano działań”; – „Pytanie, czy niemożność prowadzenia kampanii wyborczej, a z drugiej strony promowanie w TVP każdej czynności prezydenta kandydata mające znamiona kampanii może być podstawą do stwierdzenia nieważności wyborów przez SN?”; -„Jeżeli wybory nie zostaną przeniesione, to mam nadzieje, że ludzie przejrzą na oczy i zobaczą, że PiS wykorzystuje globalną tragedię, dla swoich celów”.

bt

Źródło: Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
14 marca 2020 11:01

Ja jednak myślę, że niezależnie od wszystkiego, 2 mld na szczujnię i palca Lichockiej przykryć się nie da. Maliniak pozostanie maliniakiem, zresztą w tej chwili tego niedoroba przykrywają inne niedoroby z Mateuszkiem Kłamczuszkiem na czele. Jeżeli już mówimy o PR, to obecnie całą kampanię wyborczą za maliniaka robią Szumowski z Dworczykiem. Ogólnie zbierają dobre opinie za merytoryczne i konkretne wypowiedzi. Dworczyk jakoś dziwnie przestał szczuć na opozycję. Od dłuższego czasu nie słychać o „totalnych”, bardzo złe wrażenie robi Karczycho i senatorzy PiS-u. Maliniaka właściwie nie widać poza KURwizją, ale to przecież nic nowego, a Karaluch oczywiście schował się do nory, jak zawsze, kiedy coś się w kraju dzieje. Jak to Karaluch.

Jantar
Jantar
14 marca 2020 13:16

Nie jestem przekonana, czy jednak stanu wyjątkowego nie wprowadzą. Sądzę, że idą małymi kroczkami, czyli najpierw stan zagrożenia epidemicznego, a w odpowiednim momencie przywalą stanem wyjątkowym. Kampanii wyborczej przecież nie ma, a wybory prezydenckie mogą być przesunięte wyłącznie przez wprowadzenie stanu wyjątkowego. Naprawdę ktoś wierzy, że Kaczyński tego nie wykorzysta? Wiele razy przecież mówił na spotkaniach ze swoimi fanatykami, że przy pierwszej nadarzającej się okazji zmieni konstytucję. A w stanie wyjątkowym taką okazję będzie mieć, bo obecna konstytucja zostanie wtedy zawieszona i rządzić będzie Duda dekretami prezydenckimi. Jak myślisz, kto będzie mu te dekrety pisał? No właśnie, karaluch. I sądzę, że właśnie po to się zaszył, żeby wszystko przygotować.

PS. Odpowiedziałam wczoraj na twój ostatni wpis skierowany do mnie. Pewnie nie widziałeś w tej lawinie nowych tekstów… Pozdrawiam.

Rajo
Rajo
14 marca 2020 20:08
Reply to  Jantar

Rozdział XI. Stany nadzwyczajne
Art. 228. Stany nadzwyczajne

6. W czasie stanu nadzwyczajnego nie mogą być zmienione: Konstytucja, ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz ustawy o stanach nadzwyczajnych.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
15 marca 2020 01:01
Reply to  Rajo

To teoria. Pisia praktyka przeczy jej na każdym kroku.

Jantar
Jantar
15 marca 2020 01:29
Reply to  Rajo

Zgoda, nie mogą, ale czy Kaczyński stosuje się do obecnej konstytucji? Nie, już tyle razy ją złamali i tyle przepisów mają głęboko tam, gdzie słońce nie dochodzi, że jeden mniej, czy jeden więcej to już dla nich żadna różnica, a może im zapewnić władzę na lata i bezkarność. Ergo: jest warte złamania przepisów.

Zwinka
Zwinka
14 marca 2020 11:03

No to krótka piłka. Jeśli po 5 latach demolki państwa ta żałosna legumina wygra wybory, będzie to znak, że jako naród dokładnie na coś takiego zasługujemy. I nie rezonować, tylko całować ręce pana, wójta i plebana, bo Polska będzie zaorana.

Gustaw
Gustaw
14 marca 2020 14:43

PiS nie ma zadnej wizji Polski. Wszystko co jest mozliwe wykorzystuja do utrzymania sie przy wladzy. Polacy, jako narod, majacy sie rozwijac nie sa w kregu zainteresowania partii Jaroslawa Kaczynskiego. Wladza PiSu jest duzo gorsza od zaborcow. Wladzy tej narod jest niepotrzebny.