Manipulacje księgowe Mateusza Morawieckiego wychodzą na jaw

Zatrudnienie w kancelarii Morawieckiego wzrosło do ponad 600 osób

Można zaryzykować stwierdzenie, że Mateusz Morawiecki jest najbardziej „utalentowanym” ministrem finansów, ponieważ swoimi pociągnięciami wprowadził rządowe statystyki na zupełnie nowy poziom. Z jednej strony – po 9 miesiącach tego roku według Morawieckiego w budżecie było 3,8 mld zł nadwyżki. Z drugiej – wicepremier w wysłanym do Brukseli raporcie deficyt finansów publicznych do końca roku określił na zawrotną kwotę 51 mld zł. Jak to możliwe?

O zdemaskowanie strategii finansowej pana wicepremiera pokusił się Andrzej Rzońca, główny ekonomista PO. Zastosował budżetowe metody wicepremiera Morawieckiego do wyliczenia potencjalnych deficytów za rządów koalicji PO-PSL. Wyniki są co najmniej interesujące.

Rzońca pokazał czarno na białym, że gdyby zastosować obecne manipulacje księgowe okazałoby się, że Polska mogła zanotować nadwyżkę budżetową po 9 miesiącach od 2008 roku aż 5 razy! Jak dowodzi ekonomista, rzecz nie polega na gospodarności budżetowej, a raczej na szkodliwych manipulacjach księgowych i cięciach ważnych dla gospodarki wydatków.

Jednym z głównych zarzutów wobec polityki gospodarczej PiS jest załamanie inwestycji. W 2016 roku spadły one o 10%. Na dodatek, w tym roku udział inwestycji prywatnych w PKB jest najniższy od 24 lat i jeszcze do tego rząd przyblokował wydawanie środków z budżetu na inwestycje publiczne.

Tak słabego wykonania inwestycyjnej części budżetu nie było od grubo ponad dekady. Na tym niestety nie koniec. Katastrofalna jest sytuacja w obszarze współfinansowania projektów ze środków unijnych. Rząd zakręcił kurek ze środkami tak mocno, że wykonanie rocznego planu jest najgorsze w historii naszego członkostwa w UE – zwraca uwagę Rzońca.

Dowodzi, że wszystko to przekłada się w praktyce na fakt, iż o wzroście gospodarczym w tym roku decyduje wyłącznie poziom konsumpcji, co już odbiło się na bardzo negatywnej wieloletniej prognozie wzrostu gospodarczego dla Polski ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rzońca przypomina, że za rządów koalicji PO-PSL też można było mówić o poważnych problemach z dyscypliną finansów publicznych. Jednak znaczna część z nich wynikała z dużego wysiłku inwestycyjnego, choćby wokół Euro 2012, co przełożyło się na trwałe zdobycze, np. w postaci infrastruktury drogowej.

Demaskując dalej metody wicepremiera Morawieckiego, ekspert PO zwraca uwagę na to, że rządowi PiS bardzo sprzyjała korzystna sytuacja międzynarodowa. Dzięki temu NBP uzyskał nadzwyczaj dobre rezultaty i wpłacił do budżetu bardzo dużą kwotę 8,74 mld zł. Nie ma to jednak nic wspólnego z osiągnięciami rządu PiS.

Nie bez znaczenia dla całej sprawy ma też wdrożenie ustawy o odwróconym podatku VAT, która zagwarantowała jednorazowe zwiększenie zasobów gotówki na kontach skarbówki, ale poprzez przetrzymywanie należnych do zwrotu pieniędzy przedsiębiorców! To nieprzyzwoita „kreatywna księgowość” z wielką krzywdą dla przedsiębiorców.

Wniosek z tego wszystkiego jest prosty. Morawiecki mówi swoje, a wiadomo, że zarówno ograniczenie inwestycji, jak i zahamowanie wydawania funduszy unijnych to uderzenie w podstawy wzrostu gospodarczego.
(Źródło: CrowdMedia)

/j/

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AndrzejPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Wydawało mi się, że kreatywna księgowość to przestępstwo.

Andrzej
Andrzej

Fałszerz powinien ponieść konsekwencje. Etatowo może być czyścibutem Balcerowicza.