Mann: „Ta władza postawiła inteligencję na marginesie”

Już jest - Radio Nowy Świat nadaje

Błądzenie przerażonych podredaktorów, którzy nagle uświadomili sobie, że a nuż piorun ich trafi. Cała ta historia jest na samym dole takiej, powiedziałbym, drabiny strachu. Ta drabina na samej górze ma pana Kaczyńskiego, który jest odgrodzony od świata ochroniarzami – bo widocznie czegoś się boi – a pod nim następują kolejne schodki ludzi, którzy się czegoś boją. Głównie tego czegoś, co jest schodek wyżej. Na samym dole są różni mali ludzie, którzy antycypują. Teraz taki niepewny siebie – bo oni wykonują wyłącznie polecenia, mało kto ma siłę, żeby wyrazić własne zdanie – usłyszał, że Kazik „coś tam”. „O kurczę, to chyba dotyczy prezesa. Matko, co będzie, jak oni usłyszą”. I w tej panice natychmiast buru, buru, buru, zamazujemy. Nie ma, nic nie było, nikt nie zauważy, parę razy się udało, a tym razem zupa się wylała” – tak Wojciech Mann w TVN24 odniósł się do sytuacji w Trójce po unieważnieniu przez dyrektora programu ostatniego notowania „Listy przebojów”.

 

Przypomnijmy, że pierwsze miejsce w notowaniu zajął utwór lidera Kultu, a o samej piosence pisaliśmy w artykule „Kazik do Kaczyńskiego: „Twój ból jest lepszy niż mój”.

W proteście przeciw wygumkowaniu „Listy” z Trójki odszedł Marek Niedźwiecki, do którego dołączył także Marcin Kydryński. Mann w marcu tego roku pożegnał się z Trójką.

 

Odniósł się do oświadczeń, wydawanych przez szefa Trójki. – „Ta bezpośrednia grupa nadzorująca, czyli dyrekcja Trójki, bezczelnie kłamie, że nastąpiło naruszenie jakiegoś regulaminu, którego nikt na oczy nie widział. Ale tam wyżej, wyżej już włączył się jakiś kombinujący ideologię. Teraz tam jest przekaz taki: Kazik jest „be”, bo to nieładnie, co on napisał i to jest słabe, ale w demokratycznym kraju nie będziemy przecież przeganiać nawet słabego artysty. To już jest takie manipulowanie, żeby suweren zobaczył, że jednak żyjemy w wolnym kraju” – stwierdził Mann.

Wojciech Mann powiedział, że chciałby, aby ta historia wstrząsnęła społeczeństwem. – „Z ogromnym smutkiem obserwuję nie tylko to, co się dzieje w Trójce, ale ogólnie w Polsce. Władza postawiła inteligencję na marginesie. Naturalnie zaraz się znajdą tacy, którzy powiedzą: „ten od muzyki niech się nie wypowiada, bo on jest od muzyki”. Ale myśmy już to przerabiali. „Studenci do nauki, pisarze do piór, a pasta do zębów”. Uważam, że każdy ma prawo wypowiedzieć swoją opinię o świecie, w którym żyje i o kraju, w którym żyje. Mnie się to nie podoba, co się dzieje” – podkreślił Mann.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
18 maja 2020 06:56

Już tyle skandalicznych rzeczy się wydarzyło w tej naszej Polsce i nie wstrząsnèlo to narodem na jakąś większą skalę, więc i tym razem nie spodziewam się zdecydowanej, potępiającej działaniapisowskich sługusów, reakcji większości naszego społeczeństwa. Przykro mi pisać te słowa. ale myślę, że coś ważnego , potrzebnego, do prawdziwego życia, już w ludziach umarło i do tego stanu rzeczy przyczynili się wszyscy politycy i ci, którzy posiadali/posiadają jakąś władzę, bo wykorzystywali ją tylko na własne, egoistyczne potrzeby. Mimo wszystko nadal mam nadzieję, że ten lepszy ból i zarazem największy strach przestanie rządzić w naszym kraju i bardzo bym chciała, żeby to się stało jak najprędzej.

Arkadiusz
Arkadiusz
18 maja 2020 22:33
Reply to  Lea

Nie wszystko umarło. Ci którzy jeszcze wierzą w ten kraj, starają się przekonywać innych. Lecz jest nas za mało. Nie mamy siły przebicia. Mam nadzieję że tempe narodowe łapówkarstwo kiedyś się skończy. Że chleb i igrzyska nie stłamszą ludzi myślących, czytanie między wierszami niestety umarło w naszym narodzie. Zdolność przewidywania nigdy nibyło naszą specjalnością. Czekamy. Tylko nie jestem pewien czy to czekanie nas nie zabije.
Ps. Mam tylko nadzieję że znajdzie się osoba która wyprowadzi ten naród z nicości.

Bart
Bart
18 maja 2020 06:59

Inteligencja w czasach totalitarnych zazwyczaj ma się słabo. Komuniści też jej nienawidzili. „Ty inteligencie” w Związku Radzieckim było obelgą. Za pis nie jest inaczej. Niby Kim-Ir-Kacz jakieś tam wykształcenie ma (doktorat z cytatami z Lenina), ale już takie indywidua jak Ziobro czy Jaki ze swojej ignorancji są dumni, Przypomnijmy, że rzecznik PiS Radosław Fogiel jest czeladnikiem piekarniczym. Samo w sobie nie jest to oczywiście niczym zdrożnym, ale ten prymityw pouczał profesorów prawa.

Rafał
Rafał
19 maja 2020 07:43

Mann podobno był w trójce 55 lat i jakoś nie przeszkadzał mu stan wojenny siedział jak mysz pod miotłą a teraz zdjęli z listy jakąś piosenkę i robi wielkie halo. Ciekawe

Mandinka
Mandinka
19 maja 2020 10:24
Reply to  Rafał

Mnóstwo ludzi urodziło się za komuny. To znaczy, że nie mają dzisiaj prawa się odezwać?

Muzyk
Muzyk
19 maja 2020 22:01
Reply to  Rafał

Nie podobno tylko tyle lat tam pracował i nie zdjęli jakąś piosenkę lecz rzeczowo wyśpiewaną o tym co(kto)toczy ten kraj