Marcin Celiński o Falencie: Za geniusza nie uchodził

Associated Press sugeruje, że w obaleniu rządu PO-PSL „maczali palce” Rosjanie

„Lektura tej książki nie napawa optymizmem” – powiedział w Radiu TOK FM Marcin Celiński, wydawca książki Grzegorza Rzeczkowskiego „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”, której premierę zapowiedziano na poniedziałek 17 czerwca.

„Wyłania się z niej obraz państwa polskiego, które jest nieporadne, co momentami zakrawa o dywersję i sabotaż. To przerażające” – mówił.

Marcin Celiński, zwrócił uwagę na fakt, że autor książki skupił się na tych aspektach i wątkach całej sprawy, które ABW i prokuratura zupełnie odrzuciły. Zauważył, że w kółko mówiono głównie o Marku Falencie i kelnerach, nie biorąc w ogóle pod uwagę organizacji całego procederu.

Przy okazji krytycznie odniósł się do ówczesnych służb specjalnych, zarzucając im, że nie zapewniały politykom podstawowej ochrony kontrwywiadowczej. „Nie interesowały się tym, gdzie politycy spędzali czas. Jak wynika z dokumentów, nikt nie sprawdził powiązań właścicieli restauracji, gdzie dokonano nagrań. Gdyby to zrobiono, od razu wyszłoby, że działalność jednej z nich jest finansowana z pożyczek od ludzi wprost związanych z Rosją” – przekonywał.

O samym Marku Falencie jako mózgu operacji wyraził się z pewnym powątpiewaniem: „Oględnie rzecz ujmując nie uchodził za geniusza. Zawsze był przez kogoś sponsorowany czy w inny sposób „ciągnięty”” – ocenił.

W rozmowie z Jackiem Żakowskim Celiński przekonywał, że „Marek Falenta najpewniej został użyty jako łącznik między kelnerami, a tą częścią polskich służb specjalnych, które pracowały na rzecz osłabienia ówczesnego układu rządzącego, czy wręcz obalenia rządu”.

Zdaniem wydawcy do myślenia daje moment ujawnienia pierwszych taśm, czyli czerwiec 2014 roku. Nie był on jego zdaniem przypadkowy i wskazał na kontekst polityczny: agresję Rosji na Ukrainę i próby blokowania zakupów rosyjskiego węgla.

/j/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ewaPiJarAntyKaczorMarianek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marianek
Marianek

Jak to się dzieje że gostek winny ponoć ruskim 20 baniek zielonych wygląda jak pączek w maśle, a za 1/100 takiego długu można zaliczyć zgon?

AntyKaczor
AntyKaczor

Puzzle zaczynają się układać. Parę dni temu decyzja IPN. A zwornikiem układanki jest Antoni M. Pytanie tylko czy świadomym czy też to pożyteczny idiota? Dokąd to wszystko zmierza?

PiJar
PiJar

Kaczyński – opętany żądzą władzy – nie zawahał się sięgnąć po pomoc obcego (wrogiego) mocarstwa? A może Kreml ma nagranie ostatniej rozmowy z bratem i szantażuje ‚Genialnego Stratega”? Prawda kiedyś wypłynie, tylko żeby nie było za późno dla nas jako niepodległego kraju.

ewa
ewa

wyborcy PiS nie czytają książek