Maria Nurowska stworzyła listę polityków PiS zasłużonych PZPR – owi

Maria Nurowska stworzyła listę polityków PiS zasłużonych PZPR - owi

Znana polska pisarka Maria Nurowska, w odpowiedzi na autoryzowaną, przez Pawła Kukiza listę członków PO, którzy kiedyś należeli do PZPR, opublikowała podobne zestawienie, ale dotyczące członków Prawa i Sprawiedliwości. Jak to sama określiła : „Na pohybel zdrajcom”. Maria Nurowska na początku swojej publikacji wyjaśnia, że przecież w PRL – połowa rodaków miała pezetpeerowskie legitymacje i w gruncie rzeczy nie widzi w tym nic złego, zwłaszcza, że inaczej człowiek był spychany na margines życia publicznego i zawodowego. „Ale Prawo i Sprawiedliwość urządza polowanie na czarownice, skoro tak, niech najpierw oczyści swoje szeregi!”– postuluje pisarka.

Sama jest wnuczką polskiego arystokraty, córką legionisty i członkini Armii Krajowej. Obecnie należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Kogóż to pani Maria umieściła na swojej 26- osobowej liście?

1. Andrzej Kryże – Wiceminister Sprawiedliwości IV RP- członek PZPR do jej końca. Skazywał działaczy opozycji w stanie wojennym.

2. Wojciech Jasiński – Minister Skarbu IV RP, członek PZPR w latach 1976-1981, szef Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płockim Urzędzie Miasta, przybudówki SB. Zasłynął umorzeniem milionowych długów PC, byłej partii Jarosława Kaczyńskiego.

3. Karol Karski (PiS) – działacz władz centralnych socjalistycznego ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec lat 80 startował z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w stanie wojennym) w wyreżyserowanych i sfałszowanych przez komunistów wyborach do rad narodowych.

4. Andrzej Aumiller – Minister Budownictwa IV RP, zasłużony komunista, wieloletni członek PZPR.

5. Anna Kalata – Minister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Członek PZPR jak i SLD, a dalej w Samoobronie.

6. Zbigniew Graczyk – Wiceminister Gospodarki Morskiej IV RP – przez 20 lat należał do PZPR będąc między innymi członkiem jej Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie. Był również w kierownictwie nomenklaturowej spółki Interster, która była folwarkiem partyjnych dygnitarzy, m. in. Sekuły i Rakowskiego.

7. Marek Grabowski – Wiceminister Zdrowia IV RP (członek PZPR i SLD) dzięki rekomendacji SLD był zastępcą głównego inspektora sanitarnego w rządach Leszka Millera i Marka Belki.

8. Ewa Sowińska – Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980 należała do PZPR.

9. Krzysztof Zaręba – Wiceminister Środowiska IV RP, były członek PZPR, od 2005 roku w Samoobronie.

10. Bogdan Socha – Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP – był do samego końca członkiem PZPR.

11. Romuald Poliński – kolejny Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Przez wiele lat członek PZPR, a w rządach SLD doradca ministra Kołodki.

12. Maciej Łopiński – Rzecznik Prezydenta IV RP; w okresie 1975 – grudzień 1981 należał do PZPR.

13. Ryszard Siewierski – Zastępca Komendanta Głównego Policji IV RP – członek PZPR do końca (1990).

14. Stanisław Kostrzewski – od 25.02.2006 skarbnik i finansista PiS – był aktywnym członkiem PZPR do końca jej działalności.

15. Henryk Biegalski – nominowany na szefa Centralnego Zarządu Służby Więziennej IV RP, był członkiem PZPR od 1969 r. do końca lat 80.

16. Jerzy Bahr – 19.05.2006 mianowany ambasadorem RP w Moskwie. W latach 1976 – 1980 w randze I sekretarza pracował w Ambasadzie PRL w Bukareszcie. Do stanu wojennego był członkiem PZPR.

17. Krzysztof Czabański – mianowany 01.07.2006 na prezesa Polskiego Radia S.A. – były dziennikarz m.in. „Sztandaru Młodych” i „Zarzewia”. W latach 1967-1980 należał do PZPR.

18. Stanisław Podlewski – mianowany 17.07.2006 dyrektorem departamentu rybołówstwa w ministerstwie rolnictwa – należał do PZPR do końca jej istnienia.

19. Marcin Wolski – 21.07.2006 mianowany został dyrektorem I programu PR – od 1975 roku do końca był w PZPR, będąc m.in. sekretarzem POP w PR. Od 11 lipca 2016 dyrektor TVP2 (przyp. red.)

20. Jan Sulmicki – kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, zgłoszony 11.12.2006 przez Kaczyńskiego – były aktywista PZPR w SGPiS (obecnie SGH), także w stanie wojennym.

21. Janusz Kaczmarek – szef MSWiA, prokurator krajowy z ramienia PiS – Członek PZPR od 1986 r.

22. Piotr Cybulski – poseł PiS. Były członek ZSMP i PZPR.

23. Aleksander Chłopek – poseł z Gliwic. Członek PZPR od roku 1978. W latach 80. był członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR.

24. Halina Molka – posłanka na Sejm RP V kadencji. Były członek PZPR. Od 23 sierpnia 2007 posłanka PiS.

25. Stanisław Piotrowicz – W 1978 rozpoczął pracę w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy, następnie w 1980 został przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie, na początku lat 80. przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Od 1978 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był członkiem egzekutywy PZPR w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krośnie.

26. Katarzyna Łaniewska– W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, donosiła na kolegów. Następnie należała do PZPR.
(Źródło: thefad)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

22
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
9 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
Andy2D4CfSlawekIreneuszAndrzejZbigniew Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pedziwitar
Pedziwitar

Wydrukujmy i rozwieśmy na słupach ,bramach,przystankach,blokach,sklepach..

Stanisław
Stanisław

Ma rację. Byli PZPR-owcy- won z Polski. Ale wszyscy. Balcerowicz też.

Plus ujemny
Plus ujemny

Dzieci i wnuki też powinny być skazane na banicję. Napisz gdzie wyjeżdżasz!!

shaq
shaq

Odpowiem ci merytorycznie, może dotrze: różnica między ex-pzprowcem z pis a ex-pzprowcem nie z pis jest taka, że pis ciągle lży ex-pzprowców , oczywiście tych nie-swoich. Balcerowicz nie wrzeszczy „Precz z komuną”, Stanisław Piotrowicz – owszem.
To, że pisowcom to nie przeszkadza, wskazuje na to, że pisizm to choroba umysłowa.

Stanisław
Stanisław

Balcerowicz nie wrzeszczy? Nie ma tygodnia, by nie wznosił się na własnym pierdzie krzycząc „PiS to komuna, odsunąć ich od władzy”. Swoją drogą, to faktycznie ubaw słysząc Piotrowicza (PZPR) I Święcickiego (KC PZPR, a więc wyższy rangą) jak obaj krzyczą „precz z komuną”. Może warto zacytować Kaczmarskiego ” A jak się urządzili, ci z władz i z opozycji, Ten bił, a tego bili, obydwaj dziś w Policji”

Slawek
Slawek

Balcerowicz to akurat nie był w PZPR durniu

Zbyszek
Zbyszek

Konrady Wallenrody, tylko wtedy czy teraz?

smętek
smętek

Przeczytałeś ze zrozumieniem „Konrada Wallenroda”?

adama
adama

Kolejny przykład hipokryzji iS i zakłamania propagandowego, że niby są tacy anty komuna PRL. Ale Polakom to nie przeszkadza – widać wychowanie katolickie.

magdalena
magdalena

Jeszcze paru należy dopisać do tej listy, np. Przyłębski, Zelnik. Teraz w państwie PIS to wielcy patrioci i bohaterowie narodowi. Wstyd i hańba!!!

Ireneusz
Ireneusz

A Marek KRÓL ? członek KC „naszej partii ” ~!!!

tryputznick
tryputznick

Jak rozumiem, pod hasłem IV RP należy rozumieć pierwsze rządy PiSu. Lista nie zawiera partyjnych kacyków PiSu, którzy nie sprawowali funkcji państwowych. Czyli to tylko lista tych, którzy za pierwszej dobrej zmiany dochrapali się posady w rządzie. Zaktualizowana i uzupełniona o działaczy partyjnych byłaby o wiele, wiele dłuższa. Tyle, że przecież to żaden problem. Mogliby sobie wszyscy być z solidarnościowej ekstremy, a i tak na pierwszy rzut oka widać, że dobra zmiana jest ideowym spadkobiercą PZPR. To mało znaczący szczegół, czy ktoś obecnie trudniący się wprowadzaniem tyranii za komuny siedział w więzieniu czy do więzienia sadzał. Liczy się to, że… Czytaj więcej »

jacek
jacek

Już dobra zmiana udowodniła, że można zrobić długą listę i ją pokazać… pamiętacie ten pergamin z 300 „aferami”?

Małgorzata
Małgorzata

Brawo

Ryszard
Ryszard

Jest jeszcze jedna ważna postać – co prawda nie polityk, ale czołowy apologeta PiS-u i kaczyńskiego, a mianowicie jan pietrzak, idoktrynowany od dziecka (korpus kadetów, czyli szkoła komunistycznych janczarów), członek PZPR „od zawsze” aż do wyprowadzenia sztandaru, absolwent WSNS przy KC PZPR, przywieziony w teczce „członek wysunięty na czoło” czyli narzucony studentom dyrektor warszawskich „Hybryd”, a także twórca wentylu bezpieczeństwa czyli kabaretu „Pod egidą” którego każdy program był uzgadniany w w siedzibie KC PZPR. Wyjątkowo szmatława postać.

Andrzej
Andrzej

Przypominają mi się jego skecze lata 70/80 kiedyś gdy byłem młody śmiałem się. Dzisiaj jak tego gada słucham to mam odruchy wymiotne .Jarosław podzielił naród , kto nie z nami to wróg .

Mariusz
Mariusz

Wg PIS jest tak: nasi UB-ecy i komuniści są lepsi niż wasi UB-ecy i komuniści. A w zasadzie w PRL 90% populacji była skundlona – taka jest prawda, bo większość chciała funkcjonować i żyć w tamtym państwie, a niewielu było stać na heroizm.

Wojciech
Wojciech

Pis-po jedno zło. Tu i tu komuniści na listach i stanowiskach

Andrzej
Andrzej

No a ta kobietka rzecznik rządu pani Kopczyńska . To też działaczka PZPR

Anarchol'68
Anarchol'68

Po pierwsze taka lista powstała już wcześniej i obejmowała nie 26, tylko bodaj 79 nazwisk – i z „wierchuszki” PiS obejmowała tylko najbardziej „umoczonych” w PRL, jako że zwykłych członków PZPR jest u prezesa zdecydowanie więcej!

A po drugie, to że ktoś odszedł z PZPR w 1980 czy 1981 roku bynajmniej nie znaczyło, że całkowicie zerwał swoje związki z „władzą ludową”: wszak rzucenie przezeń partyjną legitymacją mogło być tylko elementem przydzielonego mu przez nią „zadania”, mającym na celu „uwiarygodnienie” w oczach ówczesnej opozycji…

Zbigniew
Zbigniew

Lech Kaczynski, tajny wielbiciel PZPR czego dowodem bylo odznaczenie Jaruzelskiego orderem!!!

Andy2D4Cf
Andy2D4Cf

No właśnie.a poco jaruś delegował się na Podlasie jako bibliotekarz dla idei czy kariery