Marian Banaś kupił mieszkanie w kamienicy wartej 1056 zł

Marian Banaś PiS-owi nie odpuszcza

Urzędujący szef NIK kupił w 2017 r. 40-metrowe mieszkanie w warszawskiej kamienicy i zapłacił za nie ponad 320 tys. zł. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że kamienica była wcześniej przeznaczona do rozbiórki.

 

W 1996 r. budynek został przejęty przez Spółdzielnię Mieszkaniową PAX i przeznaczony pod rozbiórkę. Spółdzielnia zapłaciła wtedy za niego 1056 zł, co miało stanowić koszt materiałów rozbiórkowych. Władze przedsiębiorstwa zobowiązały się do likwidacji zabytkowego budynku i zapewnienia nowego lokum eksmitowanym mieszkańcom.

SM PAX nie wywiązała się ze swoich obowiązków i po kilku tygodniach poinformowała o rezygnacji z inwestycji. Kamienica nigdy nie została rozebrana i przez lata stała w nienaruszonym stanie, cały czas pozostając własnością wspomnianego przedsiębiorstwa.

 

W 2006 r. spółdzielnia powróciła do sprawy, informując warszawskich urzędników o nowym planie zagospodarowania kamienicy. Władze przedsiębiorstwa zdecydowały o powiększeniu budynku i stworzeniu w nim nowych mieszkań. Jakiś czas później SM PAX sprzedała udziały prywatnej spółce, która przerobiła kamienicę na rezydencję.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, ówczesna prezydent Warszawy, zleciła kontrolę działań w sprawie kamienicy i zawiadomiła prokuraturę. Śledztwo umorzono w 2019 r. z powodu przedawnienia.

W 2017 r. mieszkanie w kamienicy znalazło nowego nabywcę. Jak już wspominaliśmy, był nim Marian Banaś, wówczas minister finansów. Sprzedawcą lokalu była prywatna spółka. „Rzeczpospolita” sugeruje, że sprawę zakupu mieszkania bada teraz Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku prowadzi większe śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym szefa NIK. Sprawa kamienicy na warszawskiej Pradze jest tylko niewielkim urywkiem większego skandalu.

/nt/

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bruno
Bruno
2 stycznia 2020 14:17

Zaraz, zaraz przeta to sprawa dla DR.What. Przecież zaraz po więziennictwie i IPN kamienice to jego konik?

Maciek123454321
Maciek123454321
2 stycznia 2020 18:52

Ironią losu jest fakt, że „pancerny Marian” może teraz stanowić młot na pisiorów. I to o niebo lepszy i skuteczniejszy niż jego poprzednik. Krzysztof Kwiatkowski działał wg wcześniej opracowanego planu kontroli, a ten ze szczególną zaciekłością będzie tropił niegospodarności i nadużycia w spółkach skarby państwa, różnych hybryd w postaci Polskiej Fundacji Narodowej i tak dalej. Jeszcze kontrola w SOP-ie, w Urzędach Skarbowych i może się zacząć bardzo wesoło. Pożyjemy, zobaczymy. Kamiński z Wąsikiem już przeklinają dzień, kiedy serdecznie ściskali rękę Banasia. No, ale skąd mogli wiedzieć, że TVN niecały miesiąc później zdetonuje taką bombę?

Zwinka
Zwinka
3 stycznia 2020 00:49

Maćku, kruk krukowi oka nie wykole ( to wersja light ), choć po kostkach to się pewnie trochę pokopią. No bo „ty mi w syna, to ja ci też w rodzinkę przywalę” i tyle z tego będzie…Jadą na jednym wozie, a całą wojna idzie tylko o to, kto będzie trzymał lejce. Te afery miałyby znaczenie, gdyby suweren na nie reagował, a tymczasem tłuszcza kiwa się do arcydzieł wokalnych Zenka Martyniuka i gdzieś ma zmienne wiatry na gór szczycie. A kraj stacza się moralnie i cywilizacyjnie ruchem jednostajnie przyspieszonym.
Czy da się to powstrzymać ? Nie sądzę. Ale chętnie odszczekam, jakby co.

Zwinka
Zwinka
2 stycznia 2020 19:54

No co. Jak się miało zmarnować ( rozpirzyć w pył – rozbiórka ) to se kupił. A że z materiału rozbiórkowego zrobiły się rezydencje, to czysty przypadek. I tak to nas robią w …no, sami wiecie, w co.