Marianowi Banasiowi grozi 5 lat więzienia. „Ostatni uczciwy wojownik”!

Marian Banaś PiS-owi nie odpuszcza

Jak dowiedział się reporter RMF FM, Krzysztof Zasada, Marianowi Banasiowi grozi nawet pięć lat więzienia. Według Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, szef NIK złożył fałszywe oświadczenie majątkowe.

Tymczasem dzisiejsze wszczęcie przez białostocką prokuraturę śledztwa, póki co nie przekonuje szefa NIK do ustąpienia.

 

Zdaniem śledczych, w oświadczeniu majątkowym Banaś podawał nieprawdę zarówno w odniesieniu do posiadanego majątku, jak w kwestii dochodów osiąganych w związku z wynajmem nieruchomości. To nie wszystko.

Prokuratura podejrzewa również, że szef NIK składał nieprawdziwe zeznania podatkowe. Za złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego (wg art. 14 ustawy antykorupcyjnej) grozi 5 lat więzienia. Poza tym złamanie przepisów Kodeksu karnego skarbowego skutkować może wysoką grzywną.

 

Szef NIK, jak wynika z dziennikarskiego śledztwa RMF FM, traktuje zaistniałą sytuacją jako przejaw politycznej presji, która „tylko zachęca go do pozostania na stanowisku”. Gdy w sprawie Banasia, do mediów niezwiązanych z władzą dołączyły także i te, przychylne PiS, szef NIK „poczuł się zdradzony przez kolegów”. Właśnie dlatego nie ma zamiaru ustępować. Banas kategorycznie zaprzecza zarzutom, że zatajał swój stan majątkowy i ma nieudokumentowane źródła dochodów.

W piątkowym oświadczeniu zapowiedział, że przeciwko autorom zniesławień podjął i będzie podejmował kroki prawne. Zaznaczył też, że ze spokojem oczekuje zakończenia procedur podjętych przez urzędy państwowe w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Tymczasem presja polityczna nabrała nowych kształtów. Wczoraj z pracy w Pekao SA wyrzucony został syn Banasia – Jakub.

mpm

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał P
Rafał P
3 grudnia 2019 15:48

Co raz czytamy, że temu czy tamtemu przestępcy grozi (i tu teoretycznie najwyższa kara), a potem okazuje się, że to pic na szpic. Sądzę, że takie kaczory, banasie, ziobry i kamińskie mają wystarczająco haków na siebie samych, że niczego obawiać się nie muszą.

Marek
Marek
3 grudnia 2019 17:07

Jakie 5 lat? On się tylko pomylił/zapomniał/kalkulator mu źle policzył*(niepotrzebne skreślić)., dać mu do poprawy i będzie spoko, a najlepiej utajnić oświadczenie majątkowe i nie ma problemu, dworczyki, morawieckie, kaczyńskie i reszta robią to cały czas, czemu banaś miałby być gorszy?