Marsz niepodległości czy nienawiści?

Marsz niepodległości czy nienawiści?

Coraz trudniej mi uwierzyć, by rodzice nie wiedzieli, w jakim marszu uczestniczą z dziećmi 11 listopada.

Z okazji zbliżającego się marszu niepodległości, który z racji głoszonych na nim haseł i wznoszonych okrzyków trzeba nazwać raczej marszem rasistów i nacjonalistów, pojawił się w przestrzeni publicznej znany powtarzany od lat argument, z którym nikt za bardzo nie ośmiela się polemizować: „To nie jest marsz faszystów, bo idą w nim przecież także rodziny z dziećmi”.

Muszę przyznać, że owe „rodziny z dziećmi” to całkiem niezła zasłona dymna – tym bardziej, że zasłona wielokrotnego użytku. Bo za każdym razem, gdy w studiu tv ktoś wytknie jakiemuś „narodowcowi” albo „patriocie” z PiS (biorę w cudzysłów, bo z narodem ani patriotyzmem ci państwo nie mają nic wspólnego), że broni marszu, w którym krzyczy się o nienawiści do innych ludzi, słyszę nieśmiertelne: „Obraża pan polskie rodziny, które także brały udział w tym marszu”.

Trzeba więc sobie wreszcie jasno powiedzieć, że jest to argument tyleż efektowny, co kompletnie nieprawdziwy, oparty na fałszywym z gruntu założeniu, że bycie w związku małżeńskim i posiadanie rodziny i dzieci uodparnia na faszyzm, nacjonalizm, rasizm i inne choroby wynikające z nienawiści. Otóż nie.

I zupełnie nie widzę powodu, żeby ludzie o faszystowskich i nacjonalistycznych poglądach nie mieli zakochiwać się, pobierać i mieć dzieci, a następnie wpajać im swoje poglądy i spojrzenie na świat i zabierać na faszystowskie marsze na 11 listopada lub po prostu, tak bez okazji, zwyczajnie, na marsze z pochodniami.

Przeciwnie, historia i życie dowodzą, że tak się właśnie dzieje. I żeby była jasność: nie twierdzę, że w okolice marszu niepodległości nie mogą się zaplątać przechodzący przypadkowo obok tolerancyjni, mili, rozsądni, życzliwi i serdeczni ludzie z dzieciakami. Jednak wobec nagłaśnianych od wielu lat mrożących krew w żyłach wyczynów uczestników tego marszu, jak podpalanie i niszczenie aut, wywieszanie skrajnie rasistowskich, nacjonalistycznych i faszystowskich transparentów i wykrzykiwanie takich haseł, bicie kontrmanifestantów, wyzywanie i lżenie nawet kobiet – coraz trudniej uwierzyć, by ci mili rodzice o niczym nie wiedzieli.

Moim zdaniem o wiele bardziej prawdopodobna jest jednak wersja, że te mamusie i ci tatusiowie ze swoimi dziećmi doskonale wiedzą, co się na marszu niepodległości dzieje i kompletnie im to nie przeszkadza, a przeciwnie – bardzo im się podoba.

Polscy faszyści, rasiści i nacjonaliści powinni się wreszcie dowiedzieć, że dzieci nie są, nigdy nie były i nie będą tarczą chroniącą przed konsekwencjami podłego zachowania. A biorąc udział w jakimś wydarzeniu firmujemy je swoją twarzą, imieniem i nazwiskiem i także – swoją rodziną.

Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w kontekście historii – bo zapewniam, że na marsze poparcia dla Hitlera i Stalina ludzie także przychodzili z dziećmi. Bardzo młodzi ludzie tworzyli też młodzieżówki NSDAP i nie kto inny jak dzieci były wychowywane i szkolone w specjalnych państwowych instytucjach, do których przyprowadzali je rodzice, na przyszłych posłusznych nazistów.

Wszyscy lubimy dzieci, ale w kontekście 11 listopada trzeba zdecydowanie przypomnieć, że ich posiadanie i przyprowadzanie na takie czy inne marsze nie jest argumentem na nic ani świadectwem, że się jest dobrym człowiekiem.

Źli i podli ludzie też mają rodziny i dzieci.

Eliza Michalik

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

15
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
10 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
PrzemekMarekStefanStaszekKrzysztof Michalski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Goebbels też miał dzieci, i to sporo. Nie sądzę, żeby wszystkie wiedziały, kim są ich rodzice, a jak się to skończyło, wiadomo.

bart
bart

Chciałem Państwa uczulić na to, co się dzieje w szkołach, do których chodzą wasze dzieci. Wczoraj nauczycielka klasy mojego syna agitowała za tzw. marszem niepodległości w Warszawie. Cytaty zdumiewające: „Każdy patriota powinien w nim uczestniczyć”, „Jestem dumna, że będę tam mogła być”. A przecież chyba nikt nie ma wątpliwości – to impreza neofaszystowska. Na szczęście dzieci nie były głupie i zakpiły z nauczycielki pytając, czy mają przygotować jakiś transparent o białej rasie.

Saint George
Saint George

Zgadzam się z tym że dzieci nie powinny być agitowane wbrew woli rodziców: niezależnie czy to Marsz Niepodległości czy Tęczowy Pìątek.

Saint George
Saint George

Uważam że warto zapoznać się z „Manifestem Faszyzmu” Mussoliniego. Istota faszyzmu sprowadza się do poglądu że państwu (aparatowi biurokratycznemu) wszystko wolno. Ideologia faszyzmu nie była nawet antysemicka. Osoby narodowości żydowskiej zajmowały parę wysokich stanowisk we włoskiej partii faszystowskiej. Serio, proszę poszukać. Dopiero pod naciskiem silniejszego sojusznika – Niemiec hitlerowskiech – przyjęto Ustawy Norymbeskie. I bez przerwy robiono wyjątki. Sowieci w czasie wojny zaczęli używać słowo faszyści na wszystko co było ich zdaniem złe, ale to mało precyzyjna definicja.

Saint George
Saint George

Zatem krótko – faszyzm to kult państwa i jego władzy na człowiekiem. I dlatego to ludzie którzy chcą aby biurokratom wolno było robić co chcą i biurokraci którzy tak postępują są faszystami. PO zgarnęło fundusze emerytalne. PiS to dokończył. Sąd w Zjednoczonym Królestwie zakazuje wyjazdu z kraju Alfie Evansowi, umierającemu dziecku (nie o to chodzi że nie chce leczyć, ale że zakazuje wyjazdu choć inni chcą go leczyć we Włoszech) . Zachęcam do przyglądania się kolejnym rządom i urzędnikom miejskim pod tym kątem.

Saint George
Saint George

Dwukrotnie byłem na Marszu Niepodległości. Ogromna większość uczestników zachowuje się spokojnie i osobiście nie słyszałem żadnych faszystowskich czy rasistowskich haseł. Niektóre są ostre „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” a inne nieporawne politycznie „Normalna rodzina chłopak i dziewczyna”. Przychodzą też typowi zadymiarze ale to ten sam bezideowy typ co kiedyś rzucał brukiem na dzień wagarowicza.

alf
alf

Tak tak, saint george, oczywiście wierzymy ci. A Kaczyński to 30letni atletyczny intelektualista.

Saint George
Saint George

Wypowiadzasz się w liczbie mnogiej?

Krzysztof Michalski
Krzysztof Michalski

Nie byli nigdy, ale wiedzą lepiej. W ubiegłym roku widziałem rodziny z dziećmi, osoby w wieku podeszłym jak i młodzież. Ale w TVN i wyborczej mówili i pisali inaczej. Nie przetłumaczysz. Kto przeciw nim ten faszysta.

Staszek
Staszek

Słusznie, że alf pisze w liczbie mnogiej bo robi to również w moim imieniu, trollu.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

I w moim.

Marek
Marek

W moim imieniu tak

Stefan
Stefan

To co wyście tam robili z tymi dziećmi że zarówno „prezydent” jak i premier bali się z wami iść?

Małgorzata
Małgorzata

Ba! Zauroczone Hitlerem niemieckie kobiety udostępniały własne łona, aby nowe pokolenie nadludzi powstało … dla ojczyzny. To tyle…

Przemek
Przemek

Straszny ból doopy maja „postępowcy” o ten marsz. Strasznie ich boli, ze ludzie chcą być dumni ze swojego kraju, narodu i tradycji. Ze jednak propaganda marksistów z Brukseli nie dociera w Polsce do ludzi, ze może nacjonaliści nie sa tacy grozni jak lewaccy globaliści, dla których troska o wlasny narod i państwo to faszyzm, rasizm, ksenofobia i co tylko…