Maturzyści i ZNP apelują o przełożenie egzaminów

Maturzyści i ZNP apelują o przełożenie egzaminów

– „W sytuacji pandemii koronawirusa, która niewątpliwie odciska piętno na całym społeczeństwie, przystępowanie do matury byłoby narażeniem wielu uczniów i uczennic, a także nauczycieli i nauczycielek, członków komisji na ryzyko zakażenia” – napisali maturzyści w petycji do premiera i ministra edukacji narodowej. Zbierają pod nią podpisy na stronie Akcja Demokracja.

 

„W porównaniu do poprzednich roczników, nasz nie ma takich samych możliwości przygotowania się do egzaminów, co może się przełożyć na ich wyniki. Zastrzegamy, że przekładanie matur nie byłoby dla nas komfortowym rozwiązaniem, jednakże mając na uwadze dobro młodzieży i wszystkich szkolnych społeczności, należy podjąć odpowiedzialne decyzje, które dotyczą setek tysięcy młodych ludzi” – uważają tegoroczni maturzyści. Do tej pory pod tym apelem podpisało się ponad 23 tys. osób.

Podobny apel wystosował dziś Związek Nauczycielstwa Polskiego. – „Zorganizowanie egzaminów zewnętrznych w dotychczasowej formule – czyli w szkołach – wiąże się z narażeniem zdrowia i życia tegorocznych ósmoklasistów, maturzystów i uczniów przystępujących egzaminów zawodowych, a także nauczycieli, pracowników oświaty oraz rodzin i najbliższych wszystkich tych osób. Dlatego jako nauczyciele apelujemy o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych” – napisał w liście-apelu prezes ZNP Sławomir Broniarz.

 

ZNP oczekuje, że „ministerstwo edukacji w porozumieniu z nauczycielami oraz przedstawicielami uczelni wyższych powinno jak najszybciej wypracować adekwatną do obecnych warunków i bezpieczną formę rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz na studia w roku 2020” – napisał Broniarz.


Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Matury mają rozpocząć się 4 maja. Według szefa resortu edukacji Dariusza Piontkowskiego zaplanowane terminy egzaminu ósmoklasisty, a także maturalnego, nie są zagrożone.

bt

Źródło: glos.pl, naszademokracja.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o