Michał Szczerba: rozliczymy PiS za pałowanie

Michał Szczerba: rozliczymy PiS za pałowanie

Poseł do Sejmu, Michał Szczerba,  opowiada w wywiadzie Wyborczej, co usłyszał podczas wielu godzin wysiadywania po komisariatach. Policjanci doskonale wiedzą, że są wykorzystywani politycznie. „Wszystkich nas tu rzucili, w całym mieście nie ma patroli”.

 

Ściągnięci z całej Polski, nie znają Warszawy, a w wielu miejscach, np. pod Sejmem trzymani są godzinami nawet bez wody do picia. Dla wielu z nich zachowanie agresywnych kolegów jest hańbą. Dlatego trzeba stworzyć Czarną Księgę takich postępków: „niezbędne jest wyciągnięcie wniosków, trzeba trwałych zmian w konstytucji, prawie, by zapewnić niezależność instytucji. Ale zapiszemy też tam nazwiska odpowiedzialnych za naruszenia” – mówi poseł Szczerba. – „Główną odpowiedzialność ponosi Kaczyński”. Koalicja złożyła już wniosek o odwołanie go z funkcji wicepremiera ds. bezpieczeństwa.

Rzecznicy policji daleko przekraczają swoją rolę. Policja nie może być podporządkowana partii, ale ma służyć społeczeństwu. Wielu to rozumie, przecież wybrali służbę dobrowolnie, z powołania. Nikt z policjantów nie będzie się chwalił, że zamiast złapać bandytów, bił kobiety i dzieci.

 

Funkcjonariusze często reagują pozytywnie na obecność posła w komisariacie. Wprawdzie mandat poselski nie uprawnia do udziału w czynnościach z zatrzymanymi, ale posłowie i tak są pomocni. Kontaktują się z partnerami zatrzymanych, zawiadamiają rzecznika praw obywatelskich. Gorzej będzie, gdy PiS przejmie i to stanowisko.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Na pytanie o to, dlaczego policja stała się bardziej brutalna, poseł odpowiada, że „to efekt nadgorliwości i strachu komendantów o posady. Presja polityczna na policję jest ogromna. Kaczyńskiemu chodzi o to, by uzyskać „efekt mrożący””. Celem jest zastraszenie protestujących. A przecież nie wprowadzono w Polsce stanu nadzwyczajnego, a tylko taki stan może ograniczyć konstytucyjne prawo do zgromadzeń.

Mimo wszystko nie można nas porównywać z Białorusią. Tam policja przez lata służyła władzy, w Polsce dotąd cieszyła się wysokim zaufaniem społecznym, Teraz to spada i trudno będzie tę tendencję odwrócić.

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
daroo
daroo
28 listopada 2020 11:11

Pierdu , pierdu a walizki na peronie . Panie Szczerba ; mniej słów ,więcej czynów. wszyscy politycy kiedy są w opozycji obiecują rozliczenia a potem wychodzi jak zawsze 🙁

Marek
Marek
28 listopada 2020 13:08
Reply to  daroo

Dokładnie tak. To będzie wasza ostatnia szansa na prawdziwe rozliczenia faszystów, jak znów tego nie zrobicie, bo znów się zafiksujecie na swoich gierkach i politykierstwie (nie mylić z polityką) to do końca zniszczycie te jeszcze pozostałe resztki zaufania do instytucji państwa i kolejne pokolenia zwyczajnie nie będą już głosować tylko urządzą wam krwawą zbrojną rewolucję i/lub wojnę domową.
Minimum tego czym ja osobiście się zadowolę to wieloletnie więzienie dla WSZYSTKICH posłów/senatorów pis, WSZYSTKICH urzędników sądów/trybunału/policji/prokuratury z ramienia pis, wraz z konfiskatą majątku, pozbawieniem emerytur i dożywotnim zakazem pełnienia jakichkolwiek funkcji publicznych. Dodatkowo wraz z odebraniem czynnego i biernego prawo wyborczego. To naprawdę minimum bo naprawdę chciałbym by cała wierchuszka pis odpowiedzialna za faszystowski reżim poniosła znacznie gorszą karę i stała się przykładem dla kolejnych naśladowców.

Zbyszek
Zbyszek
28 listopada 2020 15:50
Reply to  Marek

Na podstawie jakich przepisów to wszystko, oderwany od rzeczywistości oszołomie?

Marek
Marek
28 listopada 2020 23:51
Reply to  Zbyszek

Kolejny pisuarny debil obrońca faszystów. Lepiej dla twoich imbecylu by przepisy się znalazły bo jak nie to istnieje poważne ryzyko, że ludzie przepisami przejmować się nie będą i wezmą sprawiedliwość ulicy, czyli kula w łeb, to ci się bardziej podoba pajacu?
A o przepisach prawnicy, profesorowie prawa, konstytucjonaliści mówią już od lat. Kłamią tylko? Czy też jesteś z tych, który wierzy, że niezwłocznie opublikować wyrok TK to znaczy nigdy, albo z tych, dla których normą jest wsadzanie na stanowiska osoby niespełniające wymogów formalnych (rzecznik praw płodów kiedyś dziecka. Jak tak to też w porządku, po przejęciu władzy zrobi się to samo, powoła się pseudo sędziów, którzy skarzą pisuarów bez przepisów, skoro wolisz taką wersje jełopie.

PS: Ale się w Polsce debili rozpleniło. Strach wychodzić na ulicę bo można takiego wszędzie spotkać.

Zbyszek
Zbyszek
29 listopada 2020 11:36
Reply to  Marek

Nie pyskuj, oszołomie i wytrzyj sobie pianę z faszystowskiej mordy.

Marek
Marek
29 listopada 2020 23:44
Reply to  Zbyszek

Czyli miałem rację gówno zrozumiałeś i zgodnie z najlepszymi tradycjami pisu zarzucasz innym (faszyzm) to czego sam jesteś wyznawcą. Gratulacje wszystkie sztuczki pisuarnego trolla opanowałeś perfekcyjnie

Zbyszek
Zbyszek
30 listopada 2020 17:19
Reply to  Marek

Frustrat usiadł w nocy do komputera i klepie 🙂 Rada: czytaj, aż zrozumiesz za co trzeźwo myślącący ludzie cię tak tu zjechali.

Marek
Marek
30 listopada 2020 20:55
Reply to  Zbyszek

Wolę być frustratem niż tobą, posłusznym niewolnikiem, który nawet nie marzy o lepszym świecie.
Niby za co? Ano za to, że mam odwagę żądać dotkliwych kar dla przestępców popełniających najgorsze przestępstwa przeciw demokracji i państwu, zamiast potulnej amnestii w imię spokoju społecznego, która tylko doprowadzi do tego, że kolejny raz pojawią się tacy sami zbrodniarze z pełną świadomością, że w najgorszym razie nie grozi im NIC bolesnego.

Gekon
Gekon
28 listopada 2020 16:49
Reply to  Marek

XDDDD

Paweł
Paweł
29 listopada 2020 09:08
Reply to  Marek

Czasami aż trudno uwierzyć, jak głupie i szkodliwe rzeczy ludzie wypisują w Internecie. WYPROWADŹ SIĘ DO KOREI PÓŁNOCNEJ. Tam znajdziesz swój idealny model organizacji państwa.

Marek
Marek
29 listopada 2020 23:48
Reply to  Paweł

Kolejny który nie zrozumiał albo kolejny troll. Skąd się was tylu bierze? Domaganie się sprawiedliwości i ukarania winnych zniszczenia polskiego państwa i wprowadzania reżimu kato-faszystowskiego to dla ciebie Korea?
Najwidoczniej Korea to twój wymarzony model państwa w którym władza trzyma każdego za mordę i jest kompletnie bezkarna.

Mój wymarzony model to prawdziwa i pełna demokracja z przedstawicielami obywateli prezentującymi wysoki poziom, ale co ty możesz o demokracji wiedzieć. Tyle co debil Zbyszek.

Dociekliwy
Dociekliwy
28 listopada 2020 17:30

Będą siedzieć. Jak nic będą siedzieć. W pierwszym rzędzie albo przed 100 calowym telewizorem 8K z kieliszkiem w ręku. Będą oglądać te polskie „igrzyska śmierci”.
Będą się zamartwiać. Jak dobrze wydać te „grosze” zarobione w sasinowych spółkach.
Eeech. Dzisiejsza opozycja powinna najpierw solidnie walnąć się w piersi i powiedzieć „moja wina”. Mieli okazję aby nie dopuścić do tego całego szaleństwa i NIE ZROBILI TEGO.
Wielka krzywda nikomu się nie stanie. Będzie co najwyżej kilka kozłów ofiarnych żeby zaspokoić gniew ludu i koniec.
Jeżeli ktoś myśli, że podziały są takie proste i czytelne MY-ONI to nie zna życia. Swój swemu krzywdy nie zrobi. Kilka lat temu interesowałem się pewnym stowarzyszeniem o bardzo szczytnych celach. Ach, ach kogóż tam nie było. Celebryci, biznesmeni, politycy z obu stron barykady, a i były oficer SB też się trafił [ :))) pełnił w stowarzyszeniu zaszczytną funkcję]. Czyżbym o kimś zapomniał? Ano taaak. Stowarzyszenie było objęte patronatem lokalnego biskupa. Byłem pełen podziwu jak oni się wspierali.

Marek
Marek
28 listopada 2020 23:56
Reply to  Dociekliwy

Czyli nie ma dla Polaków nadziei. Politycy zawsze tacy sami. Ludzie innych nie wybiorą. Inteligentni i uczciwi się za politykę nie wezmą. Naród dupy nie ruszy, będzie tylko martwił się co do gara jutro włożyć,niezdolny do głębszych przemyśleń, że to co żre jest zależne od spraw na wyższym poziomie, których nie ogarnia i się nie interesuje. I tak będzie sobie żył polaczek aż zdechnie albo aż ktoś będzie chciał go podbić. Historia i przyszłość polaczków w skrócie.

Zwinka
Zwinka
29 listopada 2020 01:01

I pomyśleć tylko, że ten, który kazał iść na ostro z kobietami, młodzieżą i …posłankami opozycji, sam spierdziela przed ludźmi aż się za nim kurzy i chowa się jak szczur za tysiącami policjantów i niezliczonymi sznurami radiowozów.
Taki z niego bohater, tfu.

Marek
Marek
30 listopada 2020 01:26
Reply to  Zwinka

Czy jakikolwiek dyktator, mały czy duży, zachowuje się inaczej? Czy, którykolwiek funkcjonariusz reżimu ma odwagę wyjść porozmawiać z protestującymi? I duda i morawiecki i inni często apelują o rozmowę i jak rozmawiają? Oko w oko? Nie, rozmawiają milicyjną pałą, zarzutami pisokratury, szykanami w reżimówkach.
Tak jak w Polsce z protestującymi komunikuje się w swoim kraju łukaszenka, orban, putin. Dyktator nigdy nie jest bohaterem. Nie bardzo rozumiem skąd to porównanie.

Jerzy
Jerzy
30 listopada 2020 19:44

Uważaj, Scerba, żebyś sam pałą nie dostał! Zresztą należałoby ci się.