Michał Szczerba rzuca kłody pod nogi prezesa PiS

Michał Szczerba rzuca kłody pod nogi prezesa PiS

Jest wielce możliwe, że inicjatywa posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby, stanie na drodze zachłannym planom  Jarosława Kaczyńskiego, a w  najgorszym wypadku je wyhamuje.

Parlamentarzysta jako szef Towarzystwa Przyjaciół Woli, którego siedziba mieści się przy Srebrnej 12 postuluje, aby stojąca przy Srebrnej 16 kamienica znów została uznana za zabytek.

Towarzystwo Przyjaciół Woli ma swoje argumenty i dowodzi, że kamienica faktycznie jest zabytkiem. Jest to dawny budynek XIX-wiecznej Fabryki Kotłów Bormann, Szwede i S-ka. Sama fabryka to – jak przypomina TPW „wielka historia przemysłowej Warszawy. Pracowało tam 700 osób. (…) W jedynym ocalałym budynku przy Srebrnej 16 pracowała dyrekcja i administracja!”.

Michał Szczerba przypomina także, iż w czasie II wojny światowej budynek ten odegrał istotną rolę. Walczyli i ginęli tu żołnierze Powstania Warszawskiego ze Zgrupowania AK Chrobry.

Wcześniej Srebrna 16 zabytkiem formalnie już była, ale została wykreślona z rejestru w 2015 r., czyli za czasów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

O wykreślenie wnioskowała spółka Srebrna, opierając się na opinii Jakuba Lewickiego, który dowodził, że wartość historyczna tych budynków jest zerowa. Interesujące jest to, że po przejęciu władzy przez PiS właśnie Jakub Lewicki został mazowieckim konserwatorem zabytków.

Jeśli stołeczny konserwator zabytków ponownie wpisze budynek przy Srebrnej 16 do rejestru, władze spółki Srebrna, każdą decyzję będą musiały uzgadniać z konserwatorem zabytków.

/p/

Źródło: naTemat

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ZwinkaWaldemarZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Zupełnie poważnie. W 2012 zburzyłem starą szopkę na podwórku. Do dziś mam kłopoty bo okazała się być zabytkiem. No to taka calkiem szykowna kamienica rym bardziej powinna byc zabytkiem.

Zwinka
Zwinka

Tyle że ze Srebrną już od lat jest niezła szopka.

Waldemar
Waldemar

Szwindel PiS jak nie tylko się uwłaszczyć, ale zrobić z tego dojną krowę dla matuszki partii, lepiej zablokować – bo o to tylko chodzi – śledząc związaną z Kacztowerami „akcję kredytową”. Wątpię, by jakikolwiek bank czy spółka skarbu państwa wyłożyła tak olbrzymi kredyt, biorąc pod uwagę kompromitację prezesa banku na telefon. To jedno. Po drugie, rozumiem, że miło byłoby sprzed siedziby partii na Nowogrodzkiej popatrzeć prezesowi na dzieło swego życia, bo do Srebrnej 16 na rzut beretem, ale, na miły Bóg! tam wokół sama niska zabudowa. Może dosyć w moim mieście rzucania tymi klockami na planszach, jak w starym filmie… Czytaj więcej »