Miękka siła wypchnęła Ziemca z „Wiadomości”

Miękka siła wypchnęła Ziemca z „Wiadomości”

PiS opanował instytucje władzy i kontroluje państwo, ale nie jest w stanie zapewnić swoim janczarom komfortu psychicznego.

Krzysztof Ziemiec przestaje prowadzić „Wiadomości” TVP. Nie rozstaje się całkowicie z reżimową telewizją, ale najwyraźniej chce się wycofać z pierwszej linii walki na propagandowym froncie dobrej zmiany. Pewnie ma nadzieję, że przejście do mniej eksponowanych programów w TVP Info pozwoli mu zniknąć w cieniu. Opinia publiczna nieco o nim zapomni, a media krytyczne wobec władzy przestaną mu wytykać firmowanie twarzą kłamstw i napaści na ludzi wytypowanych przez PiS do systematycznego niszczenia.

Jego rachuby rzeczywiście mogą się ziścić, bo programy w tej drugorzędnej tubie propagandowej „dobrej zmiany” – choć równie kłamliwe i oszczercze jak „Wiadomości” TVP – skupiają na sobie mniejszą uwagę. Może więc Ziemcowi uda się nieco zejść z widoku, odetchnąć i uwolnić od nieustającej presji.

Jego rejterada z pierwszej linii pokazuje, jak skutecznie działa soft power – miękka siła – opinii publicznej, która mimo braku formalnych atrybutów władzy może przeciwstawić się potędze rządzących. Wydawać by się mogło, że PiS ma w ręku wszelkie narzędzia pozwalające w pełni kontrolować Ziemca – płaci mu górę pieniędzy i w każdej chwili może go tych dochodów pozbawić, dopuszcza go przed kamery i jednym skinieniem może zadecydować, że ma zniknąć z ekranów i pogrążyć się w niebycie. Życie i kariera prezentera zależą od widzimisię rządzących, którzy gwarantują mu wysoki status zawodowy i dochody. Nie mogą mu jednak zapewnić komfortu psychicznego, bo o tym decyduje głos opinii publicznej.

Władza doskonale wie, jak wielkim zagrożeniem jest nieformalna presja wywierana na jej ludzi. To dlatego w 2017 r. zdecydowała się zastosować policyjno-prokuratorskie represje wobec Franciszka Jagielskiego, który „zaatakował słownie” funkcjonariuszy TVP przed Sejmem. Zatrzymując opozycjonistę, skuwając go kajdankami, przeszukując jego mieszkanie, PiS dał sygnał: „Niech nikt nie ośmiela się publicznie potępiać naszych janczarów”.

Oczywiście Jagielski został wytypowany jako cel w tej polityczno-policyjnej operacji jako kozioł ofiarny. Nie on jeden przed Sejmem powiedział wówczas wysłannikom TVP, co o nich myśli, a jego słowa dość dobrze odzwierciedlały poglądy setek tysięcy, a może nawet milionów polskich telewidzów. Uderzenie w niego było przykładem i przestrogą dla nich wszystkich.

Z tego samego powodu po zeszłorocznych wyborach posłanka Krystyna Pawłowicz złożyła do komisji etyki poselskiej wniosek o ukaranie posłów Nowoczesnej Moniki Rosy i Adama Szłapki. Ich wina miałaby polegać na tym, że ośmielili się publicznie skrytykować radnego Wojciecha Kałużę, który zdradził PO i swoich wyborców, przechodząc do PiS i oddając to województwo partii Jarosława Kaczyńskiego w zamian za stanowisko wicemarszałka. Fala potępienia dla koniunkturalnego zdrajcy i karierowicza była tak silna, że zaniepokojeni ludzie władzy postanowili jej przeciwdziałać, wyznaczając dwójkę posłów Nowoczesnej jako cel przykładowego ataku.

Odejście Ziemca z „Wiadomości” pokazuje jednak, że tę walkę o rząd dusz w Polsce PiS przegrywa. To dobry prognostyk przed nadchodzącymi wyborami.

Wojciech Maziarski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
JantarEdwardZgredzinkaPolka gorszego sortuIrena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Kiedy odnajdziemy Krzysia na osiedlowym śmietniku, szukającego resztek? No i co sobie myśli przy goleniu Pan Szmaciak?…

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Nieprędko. Gość zarabiał ponad 30 tys. miesięcznie, więc chyba odłożył sobie trochę pieniędzy na czarną godzinę.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jeśli „czarna godzina” rozciągnie się na lata, to w końcu braknie. I co wtedy? Trzeba będzie rejterować tam, gdzie tanio i na ogrzewanie nie trzeba wydawać. San Escobar?

Maria
Maria

„Opinia publiczna nieco o nim zapomni, ”

Nie zapomni jeśli będzie się pokazywał w jakichkolwiek mediach. Najlepiej niech „robi” jako fizyczny np. kucharek – nawijanie makaronu na uszy wychodzi mu najlepiej.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

A może to pierwszy przysłowiowy szczur, który kierowany instynktem opuścił – może nie tonący statek, ale jego mostek kapitański? Jakoś nie bardzo wierzę w jego sumienie.
P.S. Radny Kałuża nie był kandydatem wstawionym na listę przez PO, tylko przez .Nowoczesną.

Zbyszek
Zbyszek

Można będzie mówić w przyszłości, że ktoś się zziemczył (albo, że gada jakby się ogórków nażarł).

Irena
Irena

O komfort psychiczny każdy człowiek dba SAM….a gora pieniędzy bardzo mu się przyda bo już do emerytury żadna szanujaca się firma go nie zatrudni….ludzie maja bardzo dobra pamięć wiec schowanie go do szafy nic nie pomoze .

Zgredzinka
Zgredzinka

Jakby faktycznie mieli taką dobrą pamięć, to PiS nie panoszyłby się dzisiaj w kraju.

Jantar
Jantar

Od gówniarstwa, które poszło pierwszy raz w swoim życiu głosować w wyborach trudno wymagać pamięci, bo za poprzednich rządów PiS byli na etapie przechodzenia z gimnazjów do liceów. Nastolatki w tym wieku nie interesują się tym, co się dzieje w kraju i na świecie. Ich centrum zainteresowań to internet, gry i najnowocześniejsze zabawki technologiczne. A to właśnie elektorat kościelny, czyli starsi i ta młodzież wybrali nam PiS do rządzenia. Przy czym elektorat obecnej opozycji zignorował wybory przez sondaże, w których PO wygrywała bez żadnego problemu.

Zgredzinka
Zgredzinka

Coś w tym jest.
Pewnie masz sporo racji.
Miejmy nadzieję, że tym razem będzie inaczej.

Irena
Irena

Z całym szacunkiem ale pis ….niestety wybraly PINCETY !!!

Zgredzinka
Zgredzinka

Na razie nie, bo póki co panuje moda na … chamstwo.
Może za Biedronia będzie inaczej.

Edward
Edward

Już wylądował w TVP Info . Nie zmienił ani na jotę narracji.

Zgredzinka
Zgredzinka

A mógłby tego tam nie zrobić?