Mieszkańcy terenów dotkniętych przez nawałnice doznają drugiej katastrofy

Mieszkańcy terenów dotkniętych przez nawałnice doznają drugiej katastrofy

Czy ofiary nawałnic są „karane” przez polityków PiS, bo nie są elektoratem tej partii?

Nawałnice w północnej Polsce obnażyły indolencję administrowania państwem przez PiS. Krytyczni w stosunku do partii Kaczyńskiego nie są tym zdziwieni. Czy to się przełoży na świadomość, iż więcej rodaków otworzy oczy na rzeczywistą wartość PiS?

Jak zwykle w tragedii najważniejsza jest postawa ludzi. Tych, których dotknęła tragedia i tych, których ominęła. Biurokraci nazywają to pokracznie czynnikiem ludzkim – jak zwał, tak zwał. Ale to nie sprzęt jest najważniejszy ani technologiczne zaplecze, lecz ludzie.

Każdy z nas uczestniczył w jakiejś katastrofie związanej z żywiołami natury, czy to z powodzią, czy jak w tym wypadku z nawałnicami. Wówczas okazuje się, ile w nas jest człowieka, a ile małości. I to nie jest zależne od tego, czy ktoś jest kowalem swojego losu, poetą czy politykiem.

Najważniejszy jest człowiek w człowieku. Obnażenie tego wewnętrznego człowieka pokazało kolejny raz, że w pisowcach jest mało człowieka. Jestem w stanie zrozumieć, że politycy źle ocenili tragedii, że była większa niż w pobieżnej ocenie, że nie rozeszła się po kościach. Jestem gotów to zrozumieć. Ale wychodzi się wówczas przed szereg i mówi: omyliłem się, źle skalkulowałem, nie będę więcej na ten temat gadać, idę do was z pomocą, co mam robić?

Gdyby polityk tak powiedział i zakasał rękawy – nie chodzi o fizyczną robotę, ale o obecność z tymi, których tragedia dotknęła – okazałby się normalnym, jednym z nas (was). Wykazałby, iż człowieka w nim jest tyle, aby zasługiwać na miano człowieka.

A co mamy z politykami PiS? Nie dość, że się spóźnili o kilka dni, to zwalają winę na innych. Taki Mariusz Błaszczak dostał zajadów na samorząd wojewódzki, na marszałka pomorskiego, który był od początku z ofiarami nawałnic. Kiedy wreszcie Błaszczak po pięciu dniach od nawałnicy zdecydował się wejść między ludzi, którzy walczą ze skutkami, nie potrafił się do nich odezwać, bo nie miał kartki, z której mógłby przeczytać to, co ma powiedzieć.

Jeszcze gorzej sprawa przedstawia się z Beatą Szydło. Zrobiono jej scenografię w remizie z odpucowanymi wozami strażackimi, a walnęła kolejne pisowskie kłamstwa, manipulacje, pomówienia.

W sieci jest bardzo popularny wpis mieszkanki Dziemian – wsi, przez które przeszła nawałnica, Anny Felskiej, która wystąpienie premier Szydło podsumowała: – „Wieczorem obejrzałam „Wiadomości” i żałuję tego do teraz. Pani Premier powiedziała, że już prawie wszystkie skutki nawałnicy zostały usunięte, ale nadal pozostają gospodarstwa, które prądu nie mają. Mówiąc te słowa, na Pomorzu nadal kilka tysięcy ludzi pozostawało bez prądu. Nie wiem, w jakiej rzeczywistości żyje nasz rząd, ale nie jest to realny świat”.

I dalej mieszkanka Dziemian pisze: „Wczoraj, po siedmiu dniach, część Dziemian ponownie została podłączona do sieci elektrycznej. Przez te dni byliśmy odcięci od świata, często nie mając dostępu do Internetu, a nawet zasięgu telefonicznego. Włączając telewizor nie myślałam, że usłyszę z ust rządu to, co usłyszałam”.

Nie jest tak, że skutki tego kataklizmu zostaną naprawione przez kilka dni, o czym nie wie premier polskiego rządu: – „Skutki nawałnicy będziemy usuwać nie kilka dni czy nawet tygodni, a kilka lat”, pisze Felska, bo wie, co to jest naprawianie ogromnych szkód.

Z wpisu Anny Felskiej, ale nie tylko z jej wypowiedzi, wyziera podejrzenie, iż tych ludzi dotknęła podwójna tragedia. jedna taka, na którą nie mieli specjalnego wpływu: zniszczenia poczynione przez żywioł.

Druga tragedia jest taka, iż rząd nie zareagował w porę. Dopiero po kilku dniach odezwali się jego władni ministrowie. Rządzący PiS odezwali się tak niefortunnie, jak analizuje ich mieszkanka Dziemian, ale z innych wypowiedzi da się silnie odczuć, iż mieszkańcy są dalej są karani.

Tak! Są karani przez rządzących polityków PiS. Dlaczego? Nie jest trudno zgadnąć. Nie są elektoratem tej partii, nie głosowali na polityków partii Kaczyńskiego. Szydło, Błaszczak czy też Macierewicz mają świadomość, że zawalili, mają też podskórne odczucie, że ofiary nawałnic nie zagłosują na PiS.

I to może być główny skutek niechęci Szydło, Błaszczaka i innych polityków PiS, a nawet ich psychologicznej wrogości do mieszkańców, których dotknęły nawałnice. „To nie nasi” – tak można odebrać niechęć do mieszkańców terenów, które dotknęły nawałnice. Mylę się?

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

17
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
8 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
MajaMariolaleonKODerkaewa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

Proszę podać konto bankowe na które można dokonywać wpłat z dyspersją na poszczególne gminy.

Wiśnia
Wiśnia

Pieniądze i jakaś strona z listą potrzeb

Nihil
Nihil

Popieram.Również chętnie pomogę poszkodowanym.Tylko potrzebny nr konta.Pisdzielcy po raz kolejny pokazali gdzie mają Polaków.Co za podły styl uprawiania polityki…

ewa
ewa

Ja wpłaciłam na konto które znalazłam w iternecie 76116022020000000157406380 jest to konto PCK dla ofiar dotkniętych nawłnicą

Janina
Janina

Na PCK już nigdy nic nie dam. Dotowali z zebranych datków kampanię wyborczą min. Zalewskiej.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Podajcie, proszę, numer konta, na które można wpłacać datki. Tylko takiego, na którym nie położą łapy „prawi i sprawiedliwi”.

Maciek123454321
Maciek123454321

Proszę PT Administratorów o wskazanie, na jakie konto można dokonywać wpłat dla dotkniętych kataklizmem.

ewa
ewa

Ja wpłaciłam na konto które znalazłam w iternecie 76116022020000000157406380 jest to konto PCK dla ofiar dotkniętych nawłnicą

Janina
Janina

Nie, nie myli się Pan Mystkowski. Dla nich liczy się tylko ich elektorat. Ten, kto odstaje od ich wzorca patrioty-katolika to wróg, obcy. Nie ważne czy to uchodźca, imigrant, czy Polak o innych poglądach – to nie nasz i nie wart uwagi PiS. Kiedyś już był podział na ludzi i podludzi.

smętek
smętek

To potwierdza ocenę, że są to jakieś twory człekopodobne., ale nie ludzie.

Janka
Janka

Potwierdza się, że PiS istnieje i rządzi tylko na potrzeby swojego elektoratu, reszta społeczeństwa to gorszy sort, któremu nawet nie warto pomagać, bo to co zrobili do tej pory i kiedy to nastąpiło, to tylko od niechcenia. Nawet wojsko nie uruchomili natychmiast, tylko po głosach krytyki. Nic więc dziwnego, że nie mają co liczyć na głosy tamtych mieszkańców, których zlekceważyli w tragicznej sytuacji. Uważam, że pojawiające się tu sugestie zorganizowania pomocy finansowej są absolutnie zasadne, musimy pomóc, skoro na ten rząd nie ma co liczyć. Prośba tylko, o jakieś rzetelne informacje o numerze konta pomocy, aby znów jakiś oszust nie… Czytaj więcej »

smętek
smętek

Stwierdzenie, że skutki nawałnic zostały prawie usunięte dowodzi, że ta baba od prezentowania broszek jest tak głupia aż nie da się tego określić. Ona nie ma 20. lat i powinna pamiętać tragedię Dolnego Śląska w 1997, sprawdzić ile lat trwało przywracanie względnej normalności.

Irena
Irena

Jak pojde do wyborow tez powiem…TO NIE NASI !!! Wstretne , zakłamane ,PISOMATOLKI !!!

KODerka
KODerka

Wplacajcie na konto KOD a my bedziemy przekazywac dalej z nawiazka.

leon
leon

Juz to widze…

Mariola
Mariola

To wysoce prawdopodobne. Przecież nasi rządzący, to takie malutkie „człowieki”.Już nawet im nie współczuję.

Maja
Maja

Tam wygral pis