Miliard władowany w elektrownię widmo w Ostrołęce

Światy równoległe

Dzisiaj na ustach wszystkich jest elektrownia węglowa w Ostrołęce. Przypomnijmy, że pomysł na jej budowę nie jest nowy. Zaczęto nad nią pracować w czasach pierwszych rządów PiS, czyli w latach 2005 – 2007, ale potem, za rządów PO/PSL, po przeprowadzeniu szczegółowej analizy, zarząd gdańskiej Energii zadecydował o bezterminowym zawieszeniu tego projektu.

 

Podczas swojej kampanii wyborczej w 2015 roku Andrzej Duda nazwał porzucenie tej inwestycji zbrodnią i przykładem polityki antypolskiej, obiecując jednocześnie, że gdy zostanie prezydentem, a PiS wygra wybory, budowa elektrowni ruszy z kopyta.

No i stało się. Duda został prezydentem, PiS wygrało wybory, tylko zamiast nowej elektrowni, nowych bloków energetycznych, prądu płynącego do tysiąca mieszkań, mamy dwa betonowe szkielety i ponad miliard zł. strat, do czego przyznała się Energa i Enea, kontrolowane przez skarb państwa.

 

Jak do tej pory, jedynymi, którzy skorzystali na tej elektrowni widmo to ludzie PiS-u, zatrudnieni w zarządzie i radach nadzorczych. Wprawdzie nic się nie zadziało, nic się nie rozbudowało, ale za to niezła kasa im się dostała.

W tej sytuacji Kamila Gasiuk -Pihowicz i Czesław Mroczek składają zawiadomienie do Prokuratury o wyrządzenie świadome zmarnowanie publicznych środków. Pełną odpowiedzialność według nich, za ten stan rzeczy ponoszą „prezesi spółek kontrolowanych przez skarb państwa, a atmosferę przymuszenia do realizacji tej inwestycji wytworzyły najważniejsze obecnie osoby w państwie, bo to one zapewniały, że budowa będzie realizowana. Mówili o tym prezes Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda, premierzy Szydło i Morawiecki też. – A inwestycja nie miała finansowania, nie opierała się na rachunku ekonomicznym, więc to było świadome marnowanie środków publicznych”.

Czy Prokuratura Ziobry raczy pochylić się nad zawiadomieniem posłów KO?

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
19 czerwca 2020 10:23

Politycy w Polsce nie są rozliczani z realnych działań ale z ilości złożonych, nawet absurdalnych, obietnic. Dlatego można wyborcy opowiadać nawet brednie a i tak kara go za to nie spotka. Można obiecywać mosty, obwodnice, miliony mieszkań miliony elektrycznych samochodów, śmigłowce, łodzie podwodne czy budowę statków……… Jak się nie zrealizuje to winny będzie…….. D. Tusk i 8 lat rządów PO-PSL. Na takich obiecankach można 2 kadencje rządzić na pewno. A rządy PiS i A Dudy są tego najlepszym przykładem

Maciek123454321
Maciek123454321
19 czerwca 2020 13:52

Nie uważam, żeby to były stracone pieniądze. Zamieni się ten „pomnik betonu” w mauzoleum hańby PiS. W Ostrołęce mają tradycję. Już jedno mauzoleum jest – mauzoleum bitwy pod Ostrołęką. Może powstać drugie. Ewentualnie park linowy, zwany czasem małpim gajem, oczywiście imienia Lecha Kaczyńskiego.