Minister finansów może zablokować Piątkę PiS

Teresa Czerwińska wzywa szefów resortów do szukania pieniędzy na realizację PiSowskich obietnic

Wątpliwe, by tuż przed wyborami PiS na to przystał, ale minister finansów może zablokować słynną PiSowska „Piątkę”. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” szefowa resortu nie godzi się na złamanie, zawieszenie czy likwidację zasady powstrzymującej państwo przed nadmierną hojnością.

Tym samym Teresa Czerwińska – dużo ryzykując – stawia pod znakiem zapytania realizację pomysłu 500 plus na każde dziecko, a także trzynastej emerytury. Jej zdaniem jedno i drugie w połączeniu z już wprowadzonymi nowymi sztywnymi pozycjami w budżecie spowoduje przekroczenie dopuszczalnego limitu wydatków aż o ok. 58 mld zł.

W tej ocenie nie jest odosobniona. „Nie ma żadnej możliwości, aby PiS, nie łamiąc reguły wydatkowej, zrealizował swoje obietnice” – uważa Ludwik Kotecki twórca reguły wydatkowej, wiceminister finansów w rządzie PO-PSL.

Aby zrealizować „piątkę” i przygotować budżet w zgodzie z ustawą o finansach publicznych, czyli bez złamania reguły wydatkowej, rząd musiałby dokonać drastycznych cięć pozostałych wydatków, na skalę, na jaką nie wydaje się to możliwe, tym bardziej w roku wyborczym – uważa Kotecki.

„Sytuacja jest trudna i będzie wymagała wielu ryzykownych zabiegów księgowych. Przez rok może jakoś się uda, ale nie da się tak planować każdego budżetu” – ocenił w rozmowie z „DGP” informator z Ministerstwa Finansów.

Przypomniał też, że o ogłoszeniu pomysłu 500 plus na pierwsze dziecko i nowego dodatku dla emerytów kierownictwo ministerstwa – które jest odpowiedzialne za taką operację – dowiedziało się dzień przed konwencją PiS. Dodał, że z pewnością Teresa Czerwińska będzie próbowała dotrzeć do prezesa partii rządzącej, aby zracjonalizować koszty Piątki PiSu. Z jakim skutkiem? Zobaczymy.

/p/

Źródło: DGP

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
antyuzurpatorerwinekJabisLehooJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Doliński
Jacek Doliński

Pani minister Teresa Czerwińska swoim postępowaniem ogranicza ryzyko osobiste. Bo co prawda ryzykuje wcześniejszą utratę ministerialnego stanowiska, które i tak straci po jesiennych wyborach, ale unika ryzyka odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

Lehoo
Lehoo

Ministra finansów można zmienić, zaś brakujące pieniądze dodrukować. Czego tu nie rozumiecie ?

Jabis
Jabis

Jak … to!?
Przecież w Polskę ruszyły kaczobusy kwa … kwa … kwa, które maja sławić MIKOŁAJA ŻULiborskiego.
A … tu!? Kasa pusta? VAT się nagle rozszczelnił czy zaczęli więcej kraść?

erwinek
erwinek

Pani Minister radzę już pakować swoje rzeczy w kartony , długo Pani nie posiedzi na ministerialnym stołku .Mówię to Pani z życzliwości Odważyła się Pani mieć odmienne zdanie od JK a on niesubordynacji nie wybacza

antyuzurpator
antyuzurpator

Sprawa prosta – zwykłym okólnikiem czy innym zarządzeniem wewnętrznym zrobią „reformę reguły wydatkowej”. (Bo ustawa czy rozporządzenie to byłby za duży „oręż” na taką drobnostkę.)