Minister Zdrowie chce wiedzieć ilu z nas zetknęło się z koronawirusem. Czekają nas badania przesiewowe.

Minister Zdrowie chce wiedzieć ilu z nas zetknęło się z koronawirusem. Czekają nas badania przesiewowe.

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz ogłosił, że Polaków czeka w najbliższym czasie seria badań przesiewowych na obecność koronawirusa:

– „Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem” – zapowiedział przedstawiciel resortu ministra Łukasza Szumowskiego.

 

Badania, zdaniem Andrusiewicza, są o tyle ważne, że część osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo i nie kontaktuje się z tego powodu z lekarzami.

– „Mamy zakupione testy serologiczne, nie wykluczamy też badania testami antygenowymi, żeby sprawdzić to populacyjnie, ilu osób koronawirus dotknął” – dodał.

Decyzja o rozpoczęciu badań ma najprawdopodobniej zapaść w ministerstwie już w ciągu kilku najbliższych tygodni – tak przynajmniej zapowiedział rzecznik resortu.

 

Andrusiewicz odniósł się też do kwestii turnusów rehabilitacyjnych i systemu teleporad medycznych. Turnusy do sanatoriów mają zostać wznowione od połowy czerwca br.; pacjenci mają być wcześniej badani na obecność koronawirusa. Teleporady zaś mają zostać zachowane i służyć chorym:

– „W przypadkach, w których nasze objawy nie wskazują na konieczność obecności w placówce ochrony zdrowia, taka teleporada jest najbardziej wskazana. Oczywiście podstawowa opieka zdrowotna powinna przyjmować standardowo pacjentów i liczymy, że każda osoba, która ma powody do odbycia bezpośredniej wizyty u lekarza w POZ, tę wizytę odbędzie, ale oczywiście nie rezygnujemy z teleporad” – przyznał na zakończenie konferencji rzecznik Andrusiewicz.

/nt/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ZulkaShaqEwelinaHerodAntypisMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Ja się chętnie zbadam, tylko żeby nie kazali za to płacić. A jak już będą wyniki, to się dopiero całe ministerium zdziwi, ilu z nas tak naprawdę to złapało! Dlatego nie sądzę, żeby te badania były szybko dostępne. 😉

HerodAntypis
HerodAntypis

Wiarygodność tych testów będzie taka, jak wyborów kopertowych. Jak będą chcieli wprowadzić stan wyjątkowy, to wirus wygra w pierwszej turze.

Marek
Marek

Czy jakiś czas temu to samo ministerstwo, a może nawet ta sama osoba nie mówiła czegoś zupełnie przeciwnego o bezcelowości takich badań i niewiarygodności takich testów? Jeśli mam rację to co się zmieniło?
a) nabrali rozsądku
b) małpują rozwiązania z innych krajów, które lepiej sobie poradziły z zagrożeniem.
c) jest to kolejna propagandowa wstawka
d) ktoś z rodziny szumowskich albo innego pisowca właśnie zakupił masę testów i potrzebuje je pilnie za ogromną kasę opchnąć

Osobiście waham się miedzy C a D z naciskiem na D. Odpowiedź A natomiast od razu odrzucam jako niemożliwą.

Ewelina
Ewelina

Nie, chcą mieć uzasadnienie, żeby w najbardziej niesprzyjających PiSowi miejscach wprowadzić głosowanie korespondencyjne.

Marek
Marek

Fakt, to możliwe, choć osobiście jestem przekonany, opierając na wypowiedzi o przeprowadzeniu tego badania za kilka tygodni, że będzie ono zrobione już po wyborach by wyniki jak najmniej zaszkodziły pisowi i dudzie.

HerodAntypis
HerodAntypis

Narciarz zakupił tanio testy bez atestu a szumowina drogo od niego odkupi. Zyskiem się podzielą. Tak się robi interesy w PiS-ie i okolicach. W razie oporu gorszego sortu walnie się w nocy spectarczę i od rana milicja będzie przeprowadzać łapanki osobników do wymazu. Podejrzana była początkowa niechęć do testów, podejrzany jest i obecny zapał.

Shaq
Shaq

Grunt to refleks. Panie Szumowski, przecież epidemia wg pana nie jest już zagrożeniem? To po co te badania? Pana brat ma coś na tym zarobić?

Zulka
Zulka

Uważam, że te bafania to nardzo dobry pomysł. oby tylko testy byly dobre.