Mit wuja Sama

Mit wuja Sama

Wielu z nas liczy, że prezydent Barack Obama, który właśnie gości w Polsce na szczycie NATO, wpłynie „surową” rozmową (z prezydentem? ministrem Macierewiczem? ministrem Waszczykowskim?) na polską politykę; przywróci praworządność, trójpodział władzy i dobre relacje z UE. Nic z tego. Mamy w ojczyźnie demokratycznie wybraną władzą, bardzo sprawną, spójną, która w błyskawicznym tempie dokonuje reform, które z jednej strony bardzo podobają się wyborcom, z drugiej – mają na celu wieczną reprodukcję obecnego układu. Zdaje się, że wyborcy, ciesząc się pierwszym, nie mają nic przeciwko drugiemu. PiS jest władzą autorytarną, ale nie jest władzą uzurpatorską. Wielu Polakom i Polkom ten wzór władzy widać bardzo się podoba. Żaden przywódca innego państwa nie może tego kwestionować. I nie będzie kwestionować. Unia Europejska już odpuściła. USA też to zrobią. Polska będzie traktowana instrumentalnie, nie jak partner. Ale jako instrument bardzo się przyda.

PiS wie, jak ważna jest strategiczna rola Polski w Europie i wiedzą to NATO-wscy sojusznicy. Sojusznicy widzą też militarny zapał ministra Macierewicza i podgrzewanie w Polsce nastrojów nacjonalistycznych. Z chłopcami na ulicach z różnych formacji: kibolskich i kościelno-nacjonalistycznych, napalonych na bójki i nastawionych agresywnie wobec każdej inności – jesteśmy bardzo dobrym mięsem armatnim. W razie czego pójdziemy na pierwszy ogień i będziemy z tego bardzo dumni. Minister Macierewicz będzie szczęśliwy, że będzie mógł kierować wojskami, zwłaszcza że przywódcy są zawsze na bezpiecznych pozycjach. Wydatki się nie liczą, ani osobowe, ani finansowe. Amerykański sojusznik to wie. Obama to wie. Polska pozamyka szkoły i przedszkola, jak armia będzie potrzebowała kolejnych funduszy na jakąś fantastyczną broń. Już dziś zbroimy się na potęgę, a dla okazania naszej wyjątkowej sprawności i totalnego serwilizmu oczyściliśmy Warszawę ze wszystkiego co ministrowi Macierewiczowi mogło skojarzyć się z zagrożeniem. A przecież wiemy, że kojarzy mu się niemal wszystko. Koszty nieważne; zamknięta dla normalności Warszawa betonem stoi; wszystko polikwidowane, pozabierane, unicestwione. Oto prawdziwe królestwo naszej władzy! Jeszcze tylko wydamy ze dwa miliardy na Światowe Dni Młodzieży, gdzie również krzewiony będzie duch militarnego patriotyzmu (modlitwom ma towarzyszyć rekonstrukcja ataku husarii na wojska tureckie) i Polska gotowa będzie do spełnienia swej martyrologicznej misji. Minister Macierewicz nie odpuści, to jego jedyna szansa przejścia do historii. I Obama chyba o tym wie. I wie, że taka Polska jest militarnie bardziej użyteczna, niż Polska demokratyczna, nowoczesna i otwarta.

Magdalena Środa

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
maciek123454321
maciek123454321
9 lipca 2016 01:43

Koń jaki jest, każdy widzi. Każdy lekarz po wysłuchaniu bredni Macierewicza skierowałby go na obserwację do kliniki psychiatrycznej. Zresztą być może dzięki żółtym papierom śp.Antoni Od Pękających Parówek uniknie w przyszłości Trybunału Stanu. Kto wie………

Adam
Adam
11 lipca 2016 22:25

Tylko szczyt mimo wszystko był potrzebny, a krytyka i tekst profesor Środy jest po prostu żenujący. Ja rozumiem, że jest taka psychoza, żeby iść z każdym pod rękę przeciw PiS, ale niezależnie od głupoty Macierewicza nie podważają oni przynajmniej obecności Polski w NATO, trudno też odnieść się poważnie do krytyki zbrojeń i modernizacji polskiej armii w wykonaniu pani profesor, przecież budżety obronne rosną we wszystkich krajach regionu w tym Szwecji, Norwegii, czy Finlandii i trudno by było inaczej wobec polityki Putina. Będziemy walić w PiS ze skrajną lewicą za pogłębianie współpracy w NATO, sojuszu z USA ? Dla mnie jest to wyjątkowe warcholstwo.

Maciek123454321
Maciek123454321
12 lipca 2016 00:50
Reply to  Adam

Pani Środa w jednym jednak ma rację. UE i USA będa nas mieć w d…. Nikt nam nie pomoże usunąć wściekłej hołoty, która dorwała się do żłobu tylko w powodu nieszczęśliwego zbiegu okoliczności wynikającego braku 0,1% głosów na KORWiN i 0,6% głosów na Zjednoczoną Lewicę. W konsekwencji 4,9% głosów + 7,4% +3% oddane na partię RAZEM, czyli w sumie ponad 15% głosów poszło na PiS. Wiadomo, że taki zbieg okoliczności jż się nigdy nie powtórzy, ale nawołuję do burzy mózgów pod hasłem: JAK SIĘ POZBYĆ PISU, ZANIM DOPROWADZĄ POLSKĘ DO RUINY.

Adam
Adam
17 lipca 2016 23:11

To jest myślenie życzeniowe i okłamywanie samego siebie, owszem PiS miał jakieś wyborcze szczęście, ale jego sukces nie jest przypadkowy i to ciągle środowisko numer jeden w kraju, które w dodatku instytucjonalnie jako środowisko polityczne – abstrahując od poziomu, poglądów – bije dziś inne na głowę. Jasne, że wybory mogły się potoczyć trochę inaczej, ale potoczyły się tak, a nie inaczej, więcej na dziś opozycja wcale nie ma łatwej i jasnej drogi do pokonania PiS za 3 lata, Na pewno pewna antypisowska psychoza i walenie za wszystko nie pomaga analizie. Akurat szczyt NATO był umiarkowanym sukcesem.

Maciek 123454321
Maciek 123454321
19 lipca 2016 02:46
Reply to  Adam

Droga do pokonania bandy przestępców rządzących krajem jest bardzo prosta. Jeśli cham bije mnie po pysku, to albo uciekam, albo muszę mu tak przywalić, żeby się kopytami nakrył. Tak jest z PiS-em. PiS wali nas w twarz. Uciekać nie ma dokąd, więc co? PRZYWALIĆ, i to tak, żeby się więcej nie podniósł. Myślenie życzeniowe? Nie sądzę. Jeśli 50 tysięcy ludzi otoczy sejm, kończy się władza PiS-u.

przemjod
przemjod
9 lipca 2016 13:27

ciekawe tylko, jaka będzie odpowiedź Putina na ten cały szczyt.
Jak robiliśmy partnerstwo wschodnie (w sumie działania tylko dyplomatyczne), to Ukraina straciła trochę terytorium…

ryszard
ryszard
9 lipca 2016 14:16

Smutna konkluzja. Tym bardziej obwiniam aparatczyków z PO o wynik wyborów.
Schetyna musi odejść … aby opozycja rosłą w siłę

Mysz
Mysz
9 lipca 2016 15:01

A to się jakos pani zapomniało, że jednak świat cywilizowany ( a taki istnieje) wyznaje pewne wartości. To, ze sie zapomina, po naszej stronie, jest smutne. Za prosta ta wizja. Dzieki Bogu zresztą.

m.a
m.a
10 lipca 2016 00:14
Reply to  Mysz

Zgadzam się. Ten tekst jest bardzo niegodny tego portalu. Niestety to nasze domniemane elYty jak drzewiej pogardzały polskim społeczeństwem, tak dalej nim pogardzają. To na tej pogardzie samozwańczych elYt, ich demoralizującym wpływie na dzieci i młodzież (edukacja od przedszkola po studia) PiS i Kosciół rydzykowe zbudowały swoją obecną pozycję.

Zbigniew
Zbigniew
10 lipca 2016 14:11
Reply to  m.a

Demoralizacja to jest dopiero teraz i będzie się nasilała – totalne zakłamanie wszystkiego, które rujnuje podstawę istnienia ludzkich społeczności: wiarygodność i zaufanie międzyludzkie. Wcześniej było zaniechanie i zwyczajna nieudolność. Po prostu, głupota Polaków, którzy to, podobno, po błędzie mieliby się czegoś nauczyć. Nieprawda. Nie nauczą się niczego, bo mają roszczeniową mentalność pokomunistyczną, która teraz zostanie jeszcze bardziej ugruntowana przez kościelno pisowską indoktrynację. A co do myśli, że tekst jest zbyt jednostronny, to zgoda. Świat nie jest taki prosty, by dawało się go opisywać krótkimi, jednoznacznymi i zawsze prawdziwymi regułami. I jego treść mnie zaskoczyła, bo dotąd panią M. Środę znałem od lepszej strony. Ale może to tylko incydentalny przypadek. Życzę jej wszystkiego najlepszego bo ma naprawdę imponujące konto z pięknymi tekstami.

Mysz
Mysz
9 lipca 2016 15:04

Jakos wartosci Pani umkneły. Co nieco dziwne. Bo wbrew prymitywnej wizji świata one funkcjonują, moze nie idealnie, ale jednak.

Zwinka
Zwinka
9 lipca 2016 17:41
Reply to  Mysz

JAKIE wartości ? Jeśli tzw. chrześcijańskie, to proszę darować sobie ich wyjaśnianie.

Zbigniew
Zbigniew
10 lipca 2016 14:14
Reply to  Zwinka

Humanistyczne.

Janusz
Janusz
10 lipca 2016 02:50

Taka kochani jest demokracja.Wygrywa ten na kogo wiecej wyborcow zaglosuje.I to trzeba uszanowac.Do kolejnych wyborow nalezy sie przygotowywac I sugerowac ciekawsze rozwiazania od rozwiazan rzadzacych.Pyskowka,kalumnie,PRL,ciemnogrod,mochery,takie obrazki jak ten powyzej,napewno nie pomoze nam w zwyciestwie.Tylko konkretne programy,spokoj i kultura.

Zwinka
Zwinka
11 lipca 2016 13:08
Reply to  Janusz

Małe pytanie: czy prezes kiedykolwiek UZNAŁ i USZANOWAŁ demokratyczny, bo pochodzący z wyborów powszechnych, wybór Bronisława Komorowskiego na prezydenta ?

Marek
Marek
10 lipca 2016 17:36

Aż chce się zacytować pewnego Czecha: „Ja sie nie boju, ja mam rakowinu”.

Adam
Adam
11 lipca 2016 14:17

Czyli co jest takiego strasznego w polityce PiS – dbałość o nasze relacje z NATO, sojusz z USA ? To doprawdy straszne, dobrze wiedzieć, że są w Polsce ludzie jeszcze głupsi i gorsi od Macierewicza, który przy wszystkich swoich wadach nie podważa fundamentów bezpieczeństwa RP. Profesor Środa jest totalnie bezkrytyczna wobec swoich lewackich poglądów, dajcie ludziom wybór PiS, albo skrajna lewica, anarchiści – a rządy PiS będą trwać dekady.

Woytas
Woytas
15 lipca 2016 14:00

Żadna szpica NATO nie da rady łysym pałom z Białegostoku i pokrewnych temu, czyli całej Polsce pomniejszych miasteczek i wsi opanowanych przez uzbrojone przez Macierewicza, „wesołe” grupki niedorozwiniętych umysłowo małp (małpy-bez obrazy). Mało tego. Zanim szpica zareaguje, już będzie po ruskich, ciapatych, żydowskim nasieniu, komunistycznej hołocie, elicie uznanej wedle uznania (można podpytać Kaczyńskiego, żeby wskazał palcem)…a potem szpica, zanim dojdzie, niech stąd wieje, bo chłopcy od Macierewicza nikogo się nie boją, gotowi dać łomot całemu NATO