Mocny artykuł o Polsce w szwedzkim dzienniku „Dagens Nyheter”

Mocny artykuł o Polsce w szwedzkim dzienniku „Dagens Nyheter”

W niedzielę, w jednym z największych szwedzkich dzienników „Dagens Nyheter” ukazał się artykuł poświęcony problemom dzisiejszej Polski. Jego autorem jest redaktor naczelny pisma, 35-letni Peter Wolodarski, którego rodzice wyemigrowali z Polski pod koniec lat 60-tych. Artykułem tym Wolodarski, podobnie jak wielu dziennikarzy z całego świata poparł hasło „Nie ma równości bez solidarności”, do którego powróciła „Gazeta Wyborcza” w odpowiedzi na brutalny atak przeciwko uczestnikom Marszu Równości w Białymstoku.

W tekście Wolodarskiego jest mowa o antyliberalizmie PiS, nadużyciach obecnej władzy i destrukcji. Jest też sporo o zniszczeniu mediów publicznych, które stały się tubą propagandową partii rządzącej i walce z mediami uchodzącymi za niezależne, a przez to wrogie. Istnieje obawa, że dojdzie do próby przejęcia prywatnych, wolnych mediów i „każdy, komu zależy na dobru Polski, winien się zaangażować, aby ten scenariusz powstrzymać”.

Wolodarski odnosi się w swoim artykule również do wydarzeń w Białymstoku. Pisze o kampanii przeciwko osobom LGBT, przemocy wobec uczestników Marszów Równości, bezkarności skrajnej prawicy, która wydaje się cieszyć dużą pobłażliwością PiS i wsparciem kościoła, o podjętych przez ponad 23 samorządy decyzji o ustanowieniu strefy wolnej od LGBT. Przypomina też słowa arcybiskupa Jędraszewskiego porównującego tęczową flagę, znak zarazy, która chce zatruć dusze, z czerwoną flagą komunizmu.

Wesprzyj KODUJ24.PL

Zwraca uwagę na brak pewnej wrażliwości w sytuacji, gdy narusza się prawa człowieka w krajach niby demokratycznych, ale ze względu na prowadzoną politykę, od tej demokracji odchodzących i ostrzega, że „My, mieszkańcy drugiej strony Bałtyku, musimy się o Polskę troszczyć. Jeśli upadnie demokracja w Polsce, upadnie też wielka idea zjednoczonej Europy z 1989 r. Jak uczy historia – to, co się w Polsce zaczyna, w Polsce się nie kończy”.

Dla nas, Polaków, którzy z niepokojem obserwują kierunek, w jakim zdąża Polska pod rządami PiS, to ważny artykuł i ważne słowa, ale, jak komentuje jeden z internautów, „PIS ma gdzieś, co myśli o Polsce demokratyczna Europa. Liczy się tylko kasa z UE i dlatego manewruje, kiedy musi. Demokratom z UE brak zdecydowania, by ukrócić poczynania Kaczyńskiego i jego marionetek. PIS liczy się tylko z USA, a tam rządzi człowiek im podobny. Dlatego nie oglądając się na nikogo nadal będą przykręcać śrubę społeczeństwu na wzór Putina”, a kolejny dodaje „to Szwedzi nie wiedzą, że na Polskę zstąpił duch święty i zmienił oblicze tej ziemi? Tej ziemi? Teraz rządzą nami ajatolachy !!!!”.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
oj tam, oj tam
oj tam, oj tam
19 sierpnia 2019 19:47

Unii Europejskiej już powszedniało rozpasanie pisuarów, rozbijanie jej od środka, niszczenie demokracji i parcie do ich dyktatury ciemniaków. To niestety staje się widoczne……. A prezes drabinkowy zaciera swoje krótkie, chciwe łapy i myśli co by tu jeszcze spieprzyć….

Historyk
Historyk
19 sierpnia 2019 22:14

Szwecja… a to ten kraj z najwyższym wskaźnikiem gwałtów

Leszek
Leszek
20 sierpnia 2019 18:31
Reply to  Historyk

Gdybys byl madry, wiedzialbys dlaczego tak jest.
Jednak po twoich slowach wiem, ze nie ma czego oczekiwac od takich osob jak ty…:)

Historyk
Historyk
21 sierpnia 2019 12:24
Reply to  Leszek

Oświeć mnie lemingu
P.s. sweeden yes