Moje prywatne sankcje obywatelskie wobec Istebnej

Czy „strefy wolne od LGBT” w Polsce nie dostaną wsparcia z Unii Europejskiej?

W minionych latach jeździłem tam regularnie, ale w te ferie ani grosza nie wydałem w Istebnej, której samorząd dołączył do szczucia na środowiska LGBT.

Każdy z nas może zademonstrować niezgodę na autorytaryzm i łamanie cywilizowanych standardów. Wcale nie jesteśmy słabi i mamy w rękach potężne środki nacisku. Myślicie, że oni nie czują naszego sprzeciwu i dezaprobaty? Że nasze drobne gesty są pozbawione znaczenia?

„Niektórzy nawet w pociągu nie chcą koło mnie siedzieć, bo tak nienawidzą PiS” – żalił się w wywiadzie dla Justyny Dobrosz-Oracz poseł tej partii Kazimierz Smoliński. Rozmowa ukazała się na stronie internetowej wyborcza.pl 13 lutego i chyba nie została przez opinię publiczną dostrzeżona w takim stopniu, w jakim na to zasługiwała. To jedno krótkie, lecz jakże krzepiące zdanie pokazuje, jak potężną bronią dysponujemy. Tłumaczy też, dlaczego z oficjalnej propagandy całkowicie znikły chełpliwe odwołania do „woli suwerena”.

 

Rządzącym przez długi czas udawało się wytworzyć w społeczeństwie przekonanie, że zdecydowana większość obywateli popiera „dobrą zmianę”, a sprzeciwia się jej jedynie nieistotny margines zacietrzewionych oszołomów i „Polaków najgorszego sortu”. Ta wizja rzeczywistości miała charakter samospełniającej się przepowiedni, bo apelowała do wrodzonego ludzkiego konformizmu, który podpowiada, by raczej starać się płynąć z prądem, a nie pod prąd.

Dziś jednak w nastawieniu i nastrojach opinii publicznej dokonuje się istotna zmiana. U progu kampanii prezydenckiej Andrzej Duda nieustannie słyszy gwizdy przeciwników i musi brać pod uwagę ryzyko nieprzychylnego przyjęcia. Właśnie dlatego nie pojechał w Tłusty Czwartek do Zakopanego na tradycyjne góralskie muzykowanie na dudach.

I dlatego też prokuratura oskarżyła o znieważenie głowy państwa 65-letniego demonstranta, który w Łowiczu trzymał transparent „Mamy durnia za prezydenta”. Aparat represji wykazuje się wyjątkową gorliwością, by powstrzymać niekorzystne procesy – ale chyba już jest za późno. Kula śniegowa szydery i niechęci do władzy, popchnięta m.in. środkowym palcem Joanny Lichockiej, zaczęła się toczyć. Postępująca drożyzna tylko przyspiesza jej pęd. Rzecz jasna, władza wciąż jeszcze posiada miliony zwolenników, jednak teraz już nie ma szans na powiększenie tego obozu – będzie się on jedynie kurczyć. Oby tempo tego procesu było dostatecznie szybkie, żeby szale zdążyły się przechylić przed majowymi wyborami.

Sprzeciw wobec rządów PiS przybrał zaskakujące formy i ogarnął niespodziewane obszary. Oto w lutym francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zawiesiła partnerstwo z małopolskim Tuchowem, którego radni przyjęli homofobiczną uchwałę dołączając do „stref wolnych od LGBT”. Ten gest Francuzów był zarazem podpowiedzią dla polskich aktywistów opozycyjnych, którzy na Facebooku już zapowiadają, że będą wysyłać listy do zagranicznych samorządów współpracujących z polskimi gminami uczestniczącymi w homofobicznej nagonce. Jeśli uda się w ten sposób wzbudzić falę międzynarodowych protestów i sankcji, rodzimi samorządowcy rychło otrząsną się z homofobicznego zaczadzenia.

Trzeba przy tym zauważyć, że samorząd Saint-Jean-de-Braye zatrzymał się w pół kroku – zawiesił oficjalną współpracę z władzami Tuchowa, lecz postanowił nie karać jego mieszkańców, kontynuując partnerską wymianę młodzieży i wizyty szeregowych obywateli. Z ludzkiego punktu widzenia to oczywiście zrozumiała decyzja, jednak sankcje, by były skuteczne, muszą być bolesne nie tylko dla funkcjonariuszy władzy. Niestety muszą je odczuć także wyborcy, do których powinien dotrzeć jednoznaczny komunikat: to są konsekwencje wyboru, jakiego dokonaliście; to wy swojej gminie zgotowaliście ten los.

 

Ja też postaram się dorzucić do zbierającej się miarki swoje ziarenko – felieton ten piszę w Beskidach, gdzie spędzam z dziećmi ferie. Po sąsiedzku, za górką rozciąga się piękna i malownicza Istebna z wyciągami narciarskimi, restauracjami, basenem i innymi atrakcjami. Jednak w tym roku nasza noga tam nie postała. To jedyna gmina na Górnym Śląsku, która przyjęła homofobiczną uchwałę. Dlatego czas spędzać i pieniądze wydawać wolimy w Koniakowie, Zwardoniu, Wiśle i Szczyrku.

Wojciech Maziarski

PS. Czytelnicy uświadomili mi, że Koniaków jest częścią gminy Istebna – sądziłem, że jest oddzielną gminą. Mój błąd, przepraszam. Cóż, trudno, na razie nie będę tam wydawać pieniędzy. Natomiast zaliczenie tego obszaru do Górnego Śląska nie jest błędem, jak niesłusznie twierdzi jeden z komentatorów. Śląsk Cieszyński jest regionem geograficznie wchodzącym w skład Górnego Śląska, choć historycznie zachowuje odrębność. Dziś administracyjnie jest częścią województwa śląskiego.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

24
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
DJ RamolBartPan WojtekMirekBart Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jack
Jack

O Brennej nie zapomnijcie. Takie fajne miejsce na uboczu.

Leszek
Leszek

Szanowny Panie Wojciechu,
Artykuł ciekawy, aczkolwiek z geografii muszę Panu postawić jedynkę. Wymieniony pod koniec artykułu Koniaków, gdzie chce Pan spędzić swój czas, to jedno z sołectw gminy Istebna i m.in. osoby z Koniakowa są także radnymi Rady Gminy Istebna – tej samej, która podjęła opisaną przez Pana uchwałę,a z tego, co wiem, to Rada głosowała jednogłośnie.

Leszek
Leszek

I jeszcze jedno, Istebna nigdy nie leżała na Górnym Śląsku, ale na Śląsku Cieszyńskim. To tyle w kwestii Pana wiedzy historyczno – geograficznej.

Krystyna
Krystyna

Koniaków, Jaworzynka, Istebna tworzą tzw. Trójwieś , rządzi tam Pani wójt z Jaworzynki, wielka miłośniczką Pis-u, co prawda wygrała tylko niewiele ponad 100 głosami, ale ma silne parcie na władzę i widać, że ma też ogromny wpływ na radnych…….przykre to…..

Iza
Iza

Chciałabym autora uświadomić, że Koniaków jest częścią gminy Istebna podobnie jak Jaworzynka. Zatem zatrzymał się Pan nie w pół lecz w 1/3 kroku w swych osobistych sankcjach wobec Gminy Istebna, która podjęła tę beznadziejną uchwałę.

Vito
Vito

Koniakow leży w gminie Istebna
A to „szczucie” to zapis że w gminie Istebna nikt nie może zmuszac rodziców aby wysyłali swoje dzieci na „szkolenia lgbt” itp zajęcia. Ale nie są one zabronione. Każdy może wysyłać dzieci dobrowolnie. Tak samojak Ty możesz nie zgodzić się z tym zapisem. Na tym polega demokracja.

Tadzik
Tadzik

Czyli wydawał pan pieniądze w Koniakowie…może pan nie wie że Koniaków należy do gminy Istebna…

Kaja
Kaja

Koniakow nalezy pod gminę Istebna, Trojwies Beskidzka czyli Koniakow, Jaworzynka, Istebna maja jednego wojta i urzad.gminy, więc bojkot Istebny a wsparcie dla Koniakowa mija się z celem .

Krzysztof
Krzysztof

Tylko że Koniaków, który pozostał na liście twoich miejsc wypoczynku to też gmina Istebna. Pozdrawiam.

Andrzej
Andrzej

Koniakowie? Hahah, przecież to jedna gmina. Polecam najpierw poświęcić minimum czasu na przygotowanie.

Maria
Maria

Jestem mieszkanką Istebnej i jestem przeciwna tej uchwale. Chcę jednak zaznaczyć, że trochę przeczy Pan samemu sobie pisząc, że nie zostawia u nas pieniędzy. Jak Pan wydaje w Koniakowie- to też należy do Gminy Istebna jak z resztą i Jaworzynka. Wypadałoby trochę się poinformować.

administrator

Wojtek dopisał postscriptum 🙂

Mirek
Mirek

Nie chesz kodomitów- uchwał strefę wolnaą od lgbtqwerty. Prosta porada dla innych samorządów, w jaki sposób trzymać tłuków z dała od granic.

Bart
Bart

Powiedz, M i r e k , a co mam zrobić, jeśli nie chcę w mojej okolicy idiotów takich jak ty?

Mirek
Mirek

Wyrowadź się.

Mirek
Mirek

Hahaha…. Nieustanne gwiazdy na wystąpieniach prezydenta??? Te kilka osób z Warszawy jeżdżące za nim i gwiżdżące- brawo 😀 niech kompromitują się jeszcze bardziej… A co do gmin które odrzucają ideologię LGBT- tolerancja – szacunek – ludzie mają prawo nie akceptować rzeczy które ktoś próbóje im na siłę wmówić że musi je akceptować… Sam mieszkam w takiej miejscowości. Geje tutaj też są – nikt krzywdy im nie robi. Żyją i mają się dobrze. Mam jednak prawo decydować o tym, czego uczę własne dziecko i jakie wartości mu przekazuję… Niech tolerancja działa w dwie strony, a nie tak że ja muszę akceptować… Czytaj więcej »

Wolnościowiec
Wolnościowiec

Ja nie popieram ruchu politycznego lgbt i uważam tęczowe parady za głupotę ale wiesz co? Śmieszy mnie to jak Polacy histeryzują wkoło tego tematu i tworzą urojenia że „Geje chcom zniszczyć Bolzge! Nie pozwolim na to! 1!1!1!” . Nie wiem w jaki sposob homosie mogą zagrażać Polsce i polskim wartościom. Smieszy mnie to że tak wielu ludzi uważa że kraj upadnie bo para facetów podpisze umowe cywilnoprawną w USC. To nawet skrajna prawica z zachodu (Le Pen, Wilders) popiera związki partnerskie i nie ma problemu z ludźmi homoseksualnymi a polska prawica od razu tworzy urojenia o upadku cywilizacji. Według mnie… Czytaj więcej »

Bart
Bart

Jak tzw, Wolnościowiec, fan Korwina, Michalkiegiwicza, Ziemkiewicza i Konfederacji raz na jakiś czas nie wywali z siebie jakiegoś homofobicznego wyznania (choć tak wprost przyznać się boi), to mu farma troli obetnie premię za plecenie bzdur na tym forum

Bart
Bart

Te, M i r e k , płacą ci w pisie od wpisu? Uważaj, żeby ci się twoje jedyne 3 szare komórki nie przegrzały

jan.gazur@op.pl
jan.gazur@op.pl

Zapraszam do Koniakowa,Koniakŏw jest najpięknieszy.

Wojciech Maziarski
Wojciech Maziarski

Zgadzam się, jest niezwykle piękny. I bardzo żałuję, że ma takich radnych,

Marek
Marek

Dziecinada… ale od tych środowisk trudno oczekiwać dojrzałości.

Pan Wojtek
Pan Wojtek

A ja zastanawiam się, jak tworzenie stref wolnych od LGBT ma się do słynnych ewangelicznych słów: „Co uczyniliście najmniejszemu z moich braci, mnieście uczynili”. W świetle tych słów – strefa wolna od LGBT jest de facto strefą wolną od Jezusa. Pomyśleli o tym?

DJ Ramol
DJ Ramol

Do Bydgoszczy będę jeździł, ale w Istebnej nie kupię! 🙂