MON jako ministerstwo głupich kroków Monty Pythona

Macierewicz wyposaży okręty podwodne w... samoloty

Ministerstwo Obrony Narodowej to wbrew pozorom nie ministerstwo głupich kroków. Ale takim się wydaje. Antoni Macierewicz zaś nie jest zarządzającym grupą wybitnych aktorów Monty Pythona, acz chyba takim chciałby być, bo jak nazwać dążenie do wybitnej śmieszności, gdy swego czasu minister na sejmowej komisji wojskowej był łaskaw powiedzieć o swoim Misiu (Misiewiczu) do opozycji, iż przewyższa ich inteligencją. Niech Misiewiczowi inteligencja lekką będzie i jak najszybciej zrobi jakiś papier naukowy w szkole Rydzyka.

Monty Python obnaża wszelkie ludzkie mity, przywary, a resort kierowany przez Macierewicza też obnaża, ale indolencję własną i PiS. Monty Python był i jest w brytyjskim show biznesie jednym z najbardziej dochodowych przedsięwzięć, MON ma miliardowy budżet i go trwoni. Gdyby Piotr Gliński miał na względzie rozwój polskiej kultury, to mógłby zamówić dzieło Monty Pythona o MON Macierewicza. Byłaby to upragniona hollywoodzka produkcja, o której marzy prezes. Trzeba trochę odwagi, ministrze, arcydzieła leżą na pisowskim bruku, wystarczy po nie sięgnąć.

Jeszcze nie zszedł nam śmiech z twarzy po przedwczorajszym blamażu Autosanu, którego szefowie nie zdążyli przezornie (spóźnienie 20 minut) na przetarg autobusów dla wojska, bo takich autobusów wysokopodłogowych firma nie produkuje, a już mamy nowy wyczyn Monty Pythonowski – i to z kategorii superprodukcji.

Polska Grupa Zbrojeniowa kontrolowana przez MON kupuje będąca w upadku Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni za 224 mln zł, której wartość rynkowa wynosi 5,7 mln zł – na tyle syndyk wycenił urządzenia, które dałoby się złomować.

Dlaczego tak się dzieje? Nie wiem, mogę zdefiniować potrzebę Monty Pythona – obnażać głupotę ludzka powszednią i na obnażaniu głupoty jeszcze zarobić. Ale ministerstwo, które samo w sobie jest nagie, obnażone i domaga się na swoją indolencję – jak w tym wypadku – setek milionów złotych, a gdy już kupi tę stocznię potrzebne będą dziesiątki miliardów. Tak jest! – miliardów.

Wszak słyszeliśmy, że siedziba stoczni ma być przeniesiona do Radomia – zdaje się, że tego Monty Python by nie wymyślił, a gdyby wymyślił to orzeklibyśmy, że jest to dowcip zbyt wydumany – a ponadto jeden z zastępców Macierewicza (wiceMonty Python Bartosz Kownacki) zapowiedział, że stocznia dostanie od rządu kontrakt na produkcję okrętów podwodnych. Kontrakt ten ma opiewać na 10 mld zł z budżetu państwa.

Ministrze Gliński, tematów na produkcję hollywoodzką jest ci u nas dostatek. O MON jako ministerstwie głupich kroków to mógłby być pierwszy film. Prezes dostałby takiego bólu przepony, że do głowy nie przychodziłoby mu niszczenie demokracji w kraju – a gdy MON utopi 10 mld zł w łodziach podwodnych, od razu pojawia się temat na „Różową Panterę 2” (czy kolejny sequel), toż Mariusz Kamiński (ten od służb specjalnych) to urodzony inspektor Clouseau.

Prezes zamiast marzeń podczas oglądania walki byków, aby zostać toreadorem Manuelem, mógłby się czuć królewską postacią z pałacu Buckingham, ponoć tam za Monty Pythonem przepadają. Jarosław I – następca tronu.

Waldemar Mystkowski

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
jacekshaqZbyszekmariana131kXWfAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

Ułomność naszego aparatu sprawiedliwości polega na tym, że Macierewicz nie został już wtrącony do więzienia.

mariana131kXWf
mariana131kXWf

Kaczynski i pis nie zdaja sobie sprawy ze ksiazka Tomasza Piatka „Macierewicz i jego tajemnice” zostala juz dawno przetlumaczona na dowolny jezyk przez zainteresowane sluzby. Przy pomocy tlumacza Googla mozna zrobic w jeden dzien jak nie szybciej. Wojsko Polskie i jego przesmieszny minister ktory bylby zalosnym zeby nie byl takim pociesznie zgrywajacym sie facetem prezacym chuda piers i zadziutka brodke przed zalosnym wojskiem.
NATO juz sobie dowcipy z niego robi, trzymajac go w scislej izolacji. Maja dobry ubaw ! Podpuszczajac tego idiote jak im sie podoba ! Tylko wojska zal !

jacek
jacek

(…)Kaczynski i pis nie zdaja sobie sprawy ze ksiazka Tomasza Piatka „Macierewicz i jego tajemnice” zostala juz dawno przetlumaczona na dowolny jezyk przez zainteresowane sluzby.(…)
Jeśli zainteresowane służby same nie dotarły do odpowiednich wniosków to wątpię czy będą potrafiły przetłumaczyć tą książkę…

mariana131kXWf
mariana131kXWf

Do tej pory francuskie, niemiecke i amerykanskie media (w ilosci chyba powyzej stu) interewsowaly sie ta ksiazka. A jak wiadomo sluzby b. czesto korzystaja z uslug dziennikarzy, bo jak wiadomo ich dziedziny pracy sie pokrywaja.

Zbyszek
Zbyszek

Widzę to tak. Niedługo prezerwatywy staną się nielegalne. MON powinien kupić fabrykę prezerwatyw i rozpocząć produkcję pelnomorskich ponton ów pancernych.

shaq
shaq

Myślę, z pis dobrze wie i rozumie, w jaką stronę zmierza polityka maciarewicza. Polska ma się stać państwem prorosyjskim, taką Białorusią albo wręcz Czeczenią. Oni zachowają kasę i przywileje nadane przez putina, reszta jest nieważna