Morawiecki nie wybiera się do Jerozolimy. Szczyt V4 odwołany

Morawiecki nie wybiera się do Jerozolimy. Szczyt V4 odwołany

Jak podała czeska agencja prasowa CTK szczyt V4 w Izraelu nie odbędzie się. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska nie weźmie w nim udziału.

W miejsce szczytu planowane są spotkania dwustronne.

„Podjąłem taką decyzję, ponieważ te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana (Israela) Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są niedopuszczalne absolutnie w sferze publicznej” – powiedział mediom premier.

Podkreślił, że Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym, obok Żydów, Romów, w czasie II wojny światowej i sami ponieśli wielką ofiarę w czasie wojny ratując dziesiątki tysięcy, setki tysięcy Żydów.

Zapewnił o dobrych kontaktach z państwami Grupy Wyszehradzkiej mówiąc, że one w pełni rozumieją polski krok i decyzję o tym, że również minister spraw zagranicznych nie pojedzie do Izraela.

„Ja przestrzegałem i przestrzegam ich też przed tym, że w Izraelu jest kampania wyborcza, na początku kwietnia odbędą się tam wybory. To jest okoliczność wzmagająca temperaturę sporu politycznego, więc jest też ryzyko dla naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej, że będą atakowani, że będą obrażani, tak jak minister spraw zagranicznych Izraela pan Katz w swoim rasistowskim wystąpieniu próbuje obrażać Polaków fałszując historię” – mówił Morawiecki.

Chodzi o kontrowersyjną wypowiedź p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, który odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu stwierdził: „Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych”.

/jp/

Źródło: Onet

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał P.
Rafał P.
18 lutego 2019 16:45

Sądzę, że sytuacja dojrzewa do tego, żeby zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Zwinka
Zwinka
18 lutego 2019 17:33
Reply to  Rafał P.

Sytuacja dojrzewa do tego., żeby Polska zerwała niedyplomatyczne stosunki z PiSem

Mieczysław
Mieczysław
18 lutego 2019 23:23
Reply to  Rafał P.

Na to jednak nie wyrazi zgody przyrostek do Izraela czyli USA.

Grzegorz
Grzegorz
18 lutego 2019 21:29

Może to i lepiej? Nie będzie kolejnego obciachu.