Morawiecki, „prezes Julia” i Duda razem decydowali o obsadzeniu stanowiska w SN?

Morawiecki, „prezes Julia” i Duda razem decydowali o obsadzeniu stanowiska w SN?

W serwisie poufnarozmowa.com opublikowano mocno kontrowersyjny mail. Przypomnijmy, że dotychczas publikowane w nim maile przedstawicieli rządu uchodziły za wiarygodne i raczej nie były kwestionowane.

 

Nowy mail daje nam informacje na temat działającej przy Sądzie Najwyższym Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wspomniana izba SN została utworzona w 2018 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę.

To właśnie Duda, przynajmniej w teorii, wybrał pierwszego p.o. prezesa tej izby –Dariusza Czajkowskiego. Dlaczego w teorii? Z ujawnionego maila wynika, że wpływ na wybór p.o. prezesa miał mieć m.in. premier Mateusz Morawiecki.

„Po rozmowie z PAD [minister Mucha] zadzwonił i przedstawił propozycję. Prosił o przygotowanie (o ile to możliwe pilnie) listy osób, które krytycznie oceniasz i nie widzisz możliwości kontrasygnowania na stanowisko szefa nowej izby SN. Z pozostałych tzw. tych, którzy są do zaakceptowania przez Ciebie, PAD wybierze szefa. To rozwiązanie da wam obu możliwość wpływu na obsadę tego stanowiska” – Michał Dworczyk napisał w mailu wysłanym do Morawieckiego.

 

W obsadzie stanowiska miała też mieć udział m.in. „prezes Julia”, czyli najprawdopodobniej Julia Przyłębska (tak sugeruje „Gazeta Wyborcza”).

„Rozmawiałem krótko telefonicznie wieczorem z prezes Julią i streściłem tę rozmowę [chodzi o rozmowę Dworczyka z ministrem Muchą). Odniosła się pozytywnie i poprosiła abyś do niej zadzwonił – chciałaby porozmawiać z Tobą na ten temat” – przekazał Dworczyk w dalszej części wiadomości.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Sądy – przynajmniej w teorii – powinny być niezależne od władzy wykonawczej. Kwestia takiego zaangażowania Morawieckiego w sprawę jest co najmniej wątpliwa.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dron
Dron
15 września 2021 20:00

W demokratycznym państwie prawnym dobre prawo to połowa sukcesu. Ludzie mający choć odrobinę władzy powinni mieć wewnętrzne hamulce. Ci ludzie tych hamulców są kompletnie pozbawieni!!!

Dociekliwy
Dociekliwy
16 września 2021 16:57
Reply to  Dron

Ale co ty…. Ci ludzie mają wiecej niż odrobinę władzy i to prawie same hamulce. Praktycznie wszędzie stosują chamskie zagrywki, hamulce jedne.

jańcio wodnik
jańcio wodnik
16 września 2021 12:02

Szykują sobie miekkie lądowanie, kiedy po przegranej zaczną się procesy za liczne afery i zorganizowane złodziejstwo państwowych pieniędzy, to sprawy ktoś tak rozdzieli, że trafią do tych właśnie sędziów– tych posłusznych i unikną skazania bynajmniej mają taki plan.

Waldemar
Waldemar
16 września 2021 12:07

Jeszcze ciekawsze byłyby pewnie maile z Nowogrodzkiej do Morawieckiego. Tyle, że nie samego prezesa, bo wykluczony cyfrowo, ale pomagierów.

Marek
Marek
16 września 2021 19:58

Tak to jest, jak się niewłaściwie zarządza kryzysem. Jak rząd nie ma żadnej wiarygodności to łatwo jest uwierzyć w takie maile. Ja w nie wierzę właśnie z powodu tego kogo dotyczą, choć odrobina wątpliwości pozostaje, ale na tej wątpliwości pisuar nic nie zyska.