Może zamiast „Wesela” prezydent poczytałby Konstytucję RP?

Tego spotkania Duda raczej nie zaliczy do udanych – prezes haskiego Trybunału mówił mu o niezawisłości sędziów

Punktualnie o godzinie 12.00 Andrzej Duda i jego żona rozpoczęli w warszawskim Ogrodzie Saskim narodowe czytanie „Wesela”. – „Wesele” w całości jest przeniknięte nutą patriotyczną, tchnie Polską i troską o wolną Polskę” – mówił Andrzej Duda o dziele Stanisława Wyspiańskiego.

Dlaczego akurat „Wesele” Wyspiańskiego? – „Jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat PL” – taki tweet zamieściła Kancelaria Prezydenta. Internet przypatruje się akcji z zainteresowaniem i nie stroni od pytań. Takich na przykład, jak to, kiedy odbędzie się narodowe czytanie innego dzieła – Konstytucji RP. Padają też konstruktywne propozycje. – „Rozumiem, że to na rozgrzewkę, a potem ustawy o sądownictwie” – stwierdza jeden z internautów.

Poza tym, jak wiadomo, „Wesele” to kopalnia cytatów, z czego internauci skrzętnie skorzystali. Przykłady? Jacek Nizinkiewicz zauważył: – „Listopad to dla Polski niebezpieczna pora?”– idealny cytat z #Wyspiański pod #NarodoweCzytanie i #ReferendumKonstytucyjne”. Operafun: –„Oby tylko Pan i Pana obóz przeczytał sobie i wziął „Wesele” do serca ku przestrodze. Zwłaszcza strofę Chochoła!”. Albo Konrad Pruszyński: – „Wyście sobie, a my sobie. Każden sobie rzepkę skrobie”. Pojawia się także wątek aneksu WSI. Jak pisze Mariusz Chojnicki: „Miałeś chamie ,złoty róg…” Kto ten fragment przeczyta? ANEKS chętnie bym przeczytał …”.

Pytanie, czy prezydent Andrzej Duda zdobędzie się na odpowiedź, może być ważniejsze niż szczytna skądinąd akcja upowszechniania polskiego dziedzictwa kulturalnego.
(Źródło: natemat.pl)

mpm
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
KarisiabartJaninaPolka gorszego sortuZgredzinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

O matko, i jak oni w tych pięknych okolicznościach przyrody przebrną przez ten sznur, co to się ino ostał ?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Co tam sznur! Przecież jest w tym dziele tyle optymizmu i wytycznych dla Narodu! Choćby to: „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna”. Pasuje jak ulał!

bart
bart

A możę po prostu jakąś ciekawą i dobrą książkę? Bo od dudo-dukania Wesela nikt tego „kanonicznego” utworu bardziej nie polubi.

Karisia
Karisia

„Wesele” jest trudną, pełną przesłania, mądrą książką… Jeśli chodzi o to, kto polubi, po młodzieży nikt nigdy nie wie, czego się spodziewać 😉 może akurat przystojniaczek zachęci 🙂 ja już jestem ciekawa, jak on doczyta, ze zrozumieniem przeczyta!!! Muszę dosłuchać do końca……:D

Zgredzinka
Zgredzinka

Skoro PAD opanowł już jako doktorant sztukę czytania, to może teraz przyłoży się do czytania ze zrozumieniem tekstu?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jak długo jeszcze będzie trwał chocholi taniec PiSu? I oby tylko nikt z nich nie wziął dosłownego przykładu z Jakuba Szeli.

Janina
Janina

Apelujmy zatem do Pierwszej Pary o narodowe czytanie Konstytucji, łącznie z transmisją przez wszystkie telewizje. I to szybko, póki PAD i PIS nie zmienią jej zapisów.