Mularczyk: „Może za jakiś czas turysta z innej części świata nie będzie wiedział, kim w ogóle byli hitlerowcy”

Mularczyk: „Może za jakiś czas turysta z innej części świata nie będzie wiedział, kim w ogóle byli hitlerowcy”

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Arkadiusz Mularczyk, wystąpił z propozycją, która jednoznacznie wpisuje się w „rozhuśtane” roszczenia rządu dobrej zmiany, wobec naszego zachodniego sąsiada. Mularczyk postuluje, by dla wzmocnienia służącej tym roszczeniom narracji – we wszystkich miejscach upamiętniających pomordowanych przez nazistów – zamienić pojęcie „hitlerowcy” na „Niemcy”.

Zaapelował w tej sprawie na Twitterze do państwowych instytucji.  W swoim poście oznaczył profile Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sugerując, że obydwie instytucje powinny jak najszybciej przystąpić do konkretnych działań.

Jak wiemy, temat reparacji wojennych za II wojnę światową stawiany jest ostatnio przez rządzących nader ostro. Politycy prawicy nie bacząc na międzynarodowe traktaty sprzed dziesiątków lat utrzymują twardo, że Polsce należy się rekompensata finansowa za straty i zniszczenia, jakich naziści dokonali na terenie Polski podczas II wojny światowej. Głos Mularczyka pasuje do tego jak ulał.

Opublikował on na swoim profilu na Twitterze zdjęcie, wykonane u zbiegu ulicy Górczewskiej i alei Prymasa Tysiąclecia w Warszawie, gdzie znajduje się pomnik 12 tys. Polaków pomordowanych przez hitlerowców.

Uważa w swoim wpisie, że należałoby zmienić treść tablicy i w miejsce słowa „hitlerowcy” wstawić „Niemcy”. „Czas już, aby na tablicach (…) upamiętniających zamordowanych Polaków pojęcie Hitlerowcy zastąpić słowem Niemcy” – czytamy.

„Tych mordów dokonywali po prostu niemieccy najeźdźcy i sojusznicy, mówienie tylko o hitlerowcach to jest półprawda historyczna” – przekonywał poseł w rozmowie z WawaLove.pl. „Może za jakiś czas turysta z innej części świata nie będzie wiedział, kim w ogóle byli hitlerowcy” – dodał.

https://twitter.com/wiesiek_p/status/894862078124675072

Twitter Mularczyka zapełnił się zresztą w ostatnich dniach postami, nawiązującymi do tematyki odszkodowań ze strony naszych zachodnich sąsiadów. Parlamentarzysta jasno wyraża w nich swoją opinię w tej kwestii. Uważa m.in., że Polsce nie wynagrodzono strat wojennych w wystarczający sposób, a Niemcy psują sobie w ten sposób relację z naszym krajem. Dodaje, że przeciwnicy reparacji to w większości dawni współpracownicy komunistycznych służb.
(źródło: RadioZET.pl/WawaLove/Twitter/MP)

/p/

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
GekonTomaszPolka gorszego sortuPedziwiatrDodo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mędrkowski
mędrkowski

Panie Mularczyk proszę czytać historię hitlerowskich Niemiec ze zrozumieniem. Jak to się zaczęło i jaki miało koniec, a jakie skutki dla ludzkości. Ludzie jak zwykle byli tylko narzędziem, przedmiotem, ogłupianym przez rządzących. Czy to nie brzmi znajomo?

PiJar
PiJar

Panie Mularczyk, więcej rozumu, mniej służalczości i fagasostwa – w dłuższej perspektywie wyjdzie to Panu na pewno na dobre. Ci, którzy dokonywali tamtych zbrodni, wierzyli ślepo swojemu wodzowi Adolfowi i powtarzali głoszone przez niego slogany z takim samym zapałem jak Pan to robi w stosunku do swojego wodza – Jarosława. Czas się ocknąć póki nie jest za późno.

smętek
smętek

Należałoby przypuszczać, że człowiek mówiący o sobie, że skończył studia prawnicze na UJ, posiadł stosowną wiedzę na temat faszyzmu w Europie i hitlerowców w Niemczech. Jeśli z obrzydzenia takim tematem nie chodził na wykłady i ćwiczenia powinien uzupełnić wiedzę. Dlaczego o Polakach z gorszego sortu, jeśli nie wyznają wiary w kurdupla, a mieli nieszczęście żyć pod rządami PZPR mówią komuniści. To jest właśnie pokrętne, zakłamane myślenie obrażające ludzi przyzwoitych, niezależnie od narodowości.

Nika
Nika

Gdyby oznaczalo to pokój na swiecie i mądrość ludzka na zawsze to nawet lepiej byloby nie wiedziec co to hitlerowcy. Jak rozumiem Pan Mularczyk chce przypominac przez odtwarzanie. Historia nic go nie nauczyla. Chce popelniac te same bledy jeszcze raz i jeszcze raz. Historia kolem sie toczy.

Tomasz
Tomasz

W tym wypadku muszę niestety przyznać Mularczykowi rację. Ta sprawa dręczy mnie od lat, bo proszę o definicję hitlerowca? Wielokrotnie przejeżdżając przez lasy w Piaśnicy za Wejherowem i czytając tablice informacyjne, w których sprawców określano mianem „hitlerowców” zastanawiałem się co z tego zrozumie Amerykanin czy Chińczyk zwiedzający Polskę, który o historii wojny w Europie wie tyle, co my o historii wojny w Azji. O tych sprawach bardzo mało wie także nasze młode pokolenie, które już nie było (i słusznie) wychowywane na polskiej martyrologii. Zbrodni dokonywali ludzie dlatego, że byli Niemcami, a mordowani, że byli Polakami. Mówimy o Rosjanach mordujących w… Czytaj więcej »

kuba48
kuba48

Słownik języka polskiego:
hitlerowiec
zwolennik hitleryzmu, nazizmu; nazista, faszysta

Wikipedia:
Narodowy socjalizm, nazizm (skrót od niem. Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna, antydemokratyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na darwinizmie społecznym, biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, wyrosła na gruncie militaryzmu pruskiego i niemieckiego szowinizmu, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933–1945.

Tomasz
Tomasz

Tak się spodziewałem, że zostanę zminusowany. Pozostaję przy swoim, bo wydaje mi się, że człowiek do którego żołnierz w niemieckim mundurze mierzył z karabinu, wiedział że strzela do niego Niemiec, a nie jakiś hitlerowiec. Gdybyśmy na pomnikach ofiar pisali Nie bardzo rozumiem dlaczego „lepsze” jest „W tym miejscu hitlerowcy rozstrzelali ….” zamiast np.: „W tym miejscu niemiecki oddział SS rozstrzelał…”.

Gekon
Gekon

A skad przyszli hitlerowcy? Z kosmosu? Ty cymbale, nazizm powstal w III Rzeszy, tworca byl Hitler (ergo wyznawcy Adolfa H.=hitlerowcy).Proste jak konstrukcja cepa!!!

Tomasz
Tomasz

Nie musisz mi ubliżać. Epitety, to wyraz merytorycznej słabości. Czy masowych zbrodni w Polsce dokonywali Norwegowie, Węgrzy, Rumuni, Włosi, Duńczycy, Słowacy? Wszystkie te kraje kolaborowały z Hitlerem i według przytoczonej definicji, rządzący tam ludzie byli hitlerowcami. Za hitlerowców należy uznać ochotników z krajów skandynawskich wstępujących do dywizji SS. Czy należy zatem przyjąć, że np.Norwegia, Dania ponosi współodpowiedzialność za mordowanych Polaków? Nadal nie poznałem żadnej merytorycznej argumentacji wskazującej, że lepiej pisać „rozstrzeliwali hitlerowcy” zamiast „rozstrzeliwał oddział niemieckiego wojska.”

Gekon
Gekon

Powtarzasz sie, ciolku. A teraz, a kysz!!!

Pedziwiatr
Pedziwiatr

Do@Tomasz-,, Zbrodni dokonywali ludzie dlatego, że byli Niemcami, a mordowani, że byli………..””

I tutaj się pan myli ,Panie Tomaszu.
Powinien Pan był napisać tak,wówczas byłby Pan dużo bliżej prawdy:
-Zbrodni dokonywali ludzie dlatego,że byli faszystami a mordowani ,że byli inni.”

Tomasz
Tomasz

Faszystami byli Włosi, Hiszpanie, a także Norwegowie, Duńczycy, Węgrzy, Rumuni, Słowacy, a jednak nie dokonywali masowych zbrodni, takich jak Niemcy.

Dodo
Dodo

Czy ten pan ma na myśli też tych Niemców, którzy siedzieli w obozach koncentracyjnych? A propos, partia którąten pan reprezentuje, idzie tą samą drogą. Hitler tez doszedl do wladzy w wyniku demokratycznych wyborów.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Turysta z innej części świata, jeśli się w ogóle zainteresuje, to sam się dowie. Upraszczanie historii na siłę i na pożytek propagandy to postępowanie znane z minionych czasów. I to nie Niemcy psują relacje z naszym krajem, tylko polski rząd psuje nasze relacje z całym światem. A ja mam nadzieję, że już niedługo nikt nie będzie wiedział, kim byli kaczyści, w tym pan Mularczyk i jemu podobni.