Mularczyk twierdzi, że Szwedzka Akademika Nauk powinna przeprosić za… „potop”. A co z reparacjami?

Mularczyk twierdzi, że Szwedzka Akademika Nauk powinna przeprosić za… „potop”. A co z reparacjami?

Szkoda, że przedstawiciel Akademii Szwedzkiej Per Waesterberg wspominając w laudacji dla Olgi Tokarczyk o polskiej 'historii kolonializmu i antysemityzmu' nie wykorzystał szansy, aby przeprosić za 'potop szwedzki'” – napisał na Twitterze przedstawiciel obozu władzy.

 

Wpis Mularczyka był reakcją na wręczenie Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk i nawiązywał do szwedzkiej inwazji na Rzeczpospolitą w latach 1655-1660.

Arkadiusz Mularczyk jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu do spraw reparacji wojennych. Poseł zajmował się dotychczas kwestią reparacji niemieckich, ale jego upodobania stopniowo się rozszerzają. Kto wie, może niedługo wystąpi do władz Szwecji z żądaniem wypłaty pieniędzy za straty poniesione przez Polskę w trakcie wojny z XVII w.? W tym układzie politycznym wszystko jest możliwe.

 

Internauci nie okazali Mularczykowi litości i ostro wykpili jego wpis. Niektórzy uznali nawet, że wpis jest fałszywką przygotowaną przez trolli. „Znowu myślałem, że to fejkowe konto i ktoś sobie jaja robi” – napisał jeden z użytkowników Twittera.

Jeszcze inni użytkownicy sieci wykorzystali okazję do wbicia szpilki środowiskom narodowo-katolickim. „Ja bym chciała, żeby Pan, jako potomek Mieszka I przeprosił Polan i pozostałych Słowian za przymusowy chrzest” – żartobliwie skomentowała zwolenniczka opozycji Anita Fogler.

Twórczość Olgi Tokarczuk i innych Polaków zrobiła na Szwedach olbrzymie wrażenie. „Polska literatura błyszczy w Europie. Ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru” – zachwalał Per Waesterberg ze Szwedzkiej Akademii Nauk. Szkoda, że nie wszystkich cieszą sukcesy rodaków…

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
11 grudnia 2019 16:08

Zaledwie wczoraj napisałem post pod artykułem
„Co z „reparacjami”? Raport Mularczyka „ciągle wkrótce”, bo zbyt dużo trudnych słów do przetłumaczenia…”:
Cytuję:
„Jak już ten zespół idiotów zakończy pracę nad odszkodowaniami od Niemiec, proponuję z marszu rozpocząć pracę nad odszkodowaniem od Szwecji za potop. Zrabowane dzieła sztuki niech oddadzą, niech zapłacą za ponad 50 zniszczonych zamków i pałaców. A co! A potem zabrać się za Rosję. Jak szaleć, to szaleć.”
Te pisiory są tak boleśnie przewidywalne!!!!!!!!!!!!

Jantar
Jantar
11 grudnia 2019 18:47

W kolejce czekają jeszcze Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i Francja. Tak z grubsza wymieniając. Za Kościuszkę i Pułaskiego, za Monte Cassino i inne bitwy z faszystami Mussoliniego, za obronę Anglii w 1940 (słynny Dywizjon 303), za walki z generałem Franco, no i wiadomo Polacy brali udział w walkach z Niemcami w okupowanej Francji. Jakby się zastanowić to jeszcze Turcja w kolejce za najazdy na kresy wschodnie… No i na deser Rosja za całokształt, a też sporo tego w historii jest, choćby 123 lat rozbiorów, w których brały udział Węgry jako część składowa ówczesnej Austrii. No a Niemcy to już w ogóle za całe tysiąclecie – po co się ograniczać tylko do 2WŚ…

A co do tego raportu o reparacjach to jestem więcej, niż pewna, że ujrzy światło dzienne w odpowiednim momencie, kiedy Kaczyński uzna, że trzeba go wyciągnąć i żądać kasy. Ten moment będzie prawdopodobnie po wyprowadzeniu Polski z UE, bo teraz jeszcze tylko nasze członkostwo w Unii chyba go przed tym hamuje.

Grzegorz
Grzegorz
11 grudnia 2019 19:07

I jeszcze Austro-Węgry za rozbiór Polski!

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
11 grudnia 2019 23:47

Nie zapominajmy o Mongolii. Niech buli za Tatarów. Jak wszyscy, to wszyscy, bez wyjątku!

Modraszek
Modraszek
11 grudnia 2019 16:44

Pan Dorn użył kiedyś terminu „wykształciuchy”. Spotkało się to z oburzeniem, a niesłusznie jak widać.

Maria
Maria
11 grudnia 2019 18:59

Ilu jeszcze zawistnych idiotów z PiS się objawi?

daroo
daroo
11 grudnia 2019 19:03

Pan mularczyk ( celowo mała litera) najwyraźniej nie zna powiedzonka : lepiej wyglądać na idiotę i milczeć niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości ” eeech ale czasów dożyliśmy

Chermes
Chermes
11 grudnia 2019 21:42

Z tymi reparacjami trzeba uważać, bo jak tak dalej pójdzie będziemy płacić Watykanowi odszkodowanie za Grunwald. 🙂

Jacek Doliński
Jacek Doliński
11 grudnia 2019 22:30

Panie Mularczyk, niepotrzebnie zrobiłeś pan z siebie idiotę. Prezesa boli zoperowana noga i nie czyta teraz patriotycznie wzmożonych tweetów.

Marek
Marek
12 grudnia 2019 09:35

Jest kolejny kandydat do tytułu „głupka roku” . Wyjątkowo silna konkurencja a że do końca roku jeszcze jest parę dni to pewnie kolejni kandydaci się pojawia

Adi
Adi
12 grudnia 2019 10:11

Czy w tym rządzie naprwde nie ma normalnych ludzi?

daroo
daroo
12 grudnia 2019 18:27
Reply to  Adi

Niestety , same czopki zostały 🙂

jADWIGA
jADWIGA
12 grudnia 2019 22:35

CO MA PIERNI DO WIATRAKA TAKICH IDIOTÓW NIE BRAK W PISIE